Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.12.2012, 09:14

Се слави Божик по Грегоријанскиот календар

Папата Бенедикт Шеснаесетти на синоќешната миса во пресрет на Божиќ апелираше за мир во светот

Христијанските цркви кои времето го сметаат според Грегоријанскиот календар денеска го слават Божик.

Папата Бенедикт Шеснаесетти на синоќешната миса во пресрет на Божик апелираше да се најде решение за арапско-израелскиот судир и војната во Сирија.

Папата апелираше до сите луѓе „да пронајдат место за Бог во своите брзи животи“.

Бенедикт Шеснаесетти мисата ја служеше синоќа во базиликата „Свети Петар“ пред околу 10.000 луѓе - туристи, Италијанци и други верници, а настанот милиони луѓе можеа да го следат во живот преку телевизиите.

Поглаварот на околу 1,2 милијарди римокатолици истакна дека општествата достигнале точка кога во размислувањето на многумина нема простор дури ниту за постоење за Бог.

- Сакаме она што можеме да го фатиме, сакаме среќа која е на дофат на рацете... Толку сме „полни“ со себе што немаме место за Бог, рече Папата, истакнувајќи дека оние кои немаат место за Бог во својот живот, наскоро нема да имаат место ниту за други.

Тој им рече на насобраните верници да се помолат за оние кои денеска „живеат и страдаат“ во Светата земја и повика на мир меѓу Израелците и Палестинците и народот на Сирија, Либан и Ирак, како и мирен соживот на христијаните и муслиманите.

Церемонијата почна во 22 часот наместо на полноќ, како што некогаш беше вообичаено, бидејќи Ватикан пред неколку години го измени распоредот на мисата за да поглаварот на Црквата се одмори пред говорот на Божик од централниот балкон на базиликата.

Илјадници христијански верници од целиот свет го славеа синоќа раѓањето на Исус во Витлеем на Западниот Брег.

Тие во текот на целиот ден се собираа на Плоштадот пред Црквата на Христовото раѓање, подигната над пештерата во која е роден Исус.

Прославата кулминираше на полноќ со миса во католичката Црква Света Катарина, која се наоѓа покрај православната Црква на Христовото раѓање.

Божиќ, одбележуваат истовремено сите православни цркви кои го имаат прифатено новото сметање на времето, додека Македонската, Руската и Српската православна Црква, Ерусалимската Патријаршија и Света Гора овој празник го прославуваат според Јулијанскиот календар, 13 дена подоцна.


Статијата е прочитана 643 пати.


Испрати коментарНа Табановце за��ленети 1,7 килограми хероин
Опозицијата наместо во Советот, поставуваше прашања пред Прометеј
Иванов даде помилување на 51 осудено лице
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Попоски - Бојкотот на опозицијата e штетен за државата
Заминувањето на Асад не е услов за отпочнување на дијалогот
Шутановац доби кривична пријава
ОМД бара решавање на разликите само преку политички дијалог
Класичните светилки заминуваат во историјата
Жена загина во сообраќајќа на излезот од Охрид
Израел гради нов ѕид на границата со Сирија
Иванов ја врачи годишната награда за најуспешно архитектонско дело
УЈП
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во нова
ЗНМ поднесе претставки до Собранието и до МВР
Од два стана украден златен накит
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Мирекс плус е еден од сопствениците на Медиа Принт Македонија
Уште 1.000 потписи до целта на „Аман“
Пријави за двајца учесници во инцидентите пред Собранието
Поповска - Уставниот поредок треба да се чува
Македонски државјанин загина кај Лесковац
СДСМ најави кривични пријави за случувањата во Собранието
Окрупнување на земјиштето за поконкурентно земјоделство
ВМРО-НП - Функцијата претседател е суспендирана
Пензионерите од Центар го осудија нападот на синоќешната блокада
Вељаноски ќе бара одговорност за отстранувањето на новинарите
Првиот црногорски пиштол извезен во Парагвај
Поедноставено до дозволи за транспорт
Индонезија и Мексико нови економски сили за 40 години
Во домашната економија се враќаат 139 милиони евра
Сливот на Охридско Езеро порибен со 6.000 парчиња пастрмка
Светот пие се повеќе пиво
Нов закон за договор во патниот сообраќај
Шинзо Абе е новиот јапонски премиер
Нимиц ќе донесе нови идеи
Виндоус 8 достапен и на македонски јазик
Египет доби нов устав, Морси на тест
Во Кина стартуваше најголемата брза железница во светот
(ФОТО) Опозицијата го блокираше „Рекорд"
Груевски - Бранко е како Гадафи
Грција шокирана од „бокс-демократијата“ во Македонија
МВР - Пратеници од опозицијата ги почнаа инцидентите
Груевски - Жалам за незгодната ситуација со новинарите
Штрајкот на лекарите во мирување
Пократка постапка, но построги критериуми за инвалидска пензија
ЗНМ бара итен одговор кој ги избркал новинарите
Црвенковски - СДСМ ќе организира граѓанска непослушност
ВМРО-НП - Се случија преседани, кои се реткост во светската демократија
Хелсиншки комитет ги осудува случувањата во Собранието
ДУИ апелира да се намалат тензиите
Новогодишен карван на Фондација „Т-мобиле“
Притвор од 30 дена за „командант Коки“
Нови пријави во акцијата „Керозин“
Избрани најдобрите трговци за 2012 година
Избрани четири нови врховни судии
Божикна честитка од Груевски до католичките верници
Граѓаните незадоволни од доцнењето на поштенските пратки
Иванов - Вчерашните настани никогаш да не се повторат
(ФОТО) Илјадници христијани во Витлеем го дочекаа Божик
На дел од патиштата одрони и голомразица
Свечена литургија во Католичката црква во Скопје по повод Божик
Виена најуспешен главен град на светот
Двајца пожарникари убиени во Њујорк додека гаснеле пожар
Израел гради нови 1.200 домови во источен Ерусалим
Шпанскиот крал повика на единство против кризата
Премиерот Груевски и се обрати на нацијата
Опозицијата го напушти парламентот и излезе на улица
Мнозинството го изгласа буџетот
Полицијата го приведе командант Коки
(ВИДЕО+ФОТО) Инциденти и пред и во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во криза

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Магла

Четврток
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Златниот бизнис на Швајцарија
Четири од најголемите рафинерии за злато во светот се наоѓаат во Швајцарија, каде што се прочистуваат и две третини од з...
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |