Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
31.05.2012, 10:38
ЕУ се надева на ирско „Да“ за фискалниот пактМеѓу 25 земји кои го потпишаа или треба да го потпишат фискалниот пакт на ЕУ, само во Ирска треба да се одржи референдум. Велика Британија и Чешка се против пактот, кој содржи строги правила за буџетска дисциплина, како и правила за национална кочница за долговите.

Ирскиот премиер Енда Кени се надева на силно „Да“ од Ирците, како што кажа пред три месеци. Меѓутоа расположението во владините кругови, оттогаш се промени.

„Ќе биде изгласан референдумот, но резултатот ќе биде далеку потесен отколку што се мисли“, вели Брајан Хајес кој работи во минстерството за финансии и и’ припаѓа на Фине Геил партијата на премиерот. Последните анкети укажуваат дека ќе биде изгласано мнозинство за пактот, меѓутоа многу граѓани се’ уште се неодлучни, како ќе гласаат.

Дека ирската влада за оваа тема се произнесува внимателно, е поврзано со зголемената несигурност во Европа. Новиот француски претседател Франсоа Оланд во изборната кампања вети дека ќе бара промена на европскиот пакт. Политичката ситуација во Грција и натаму е неизвесна. „Во моментов се водат живи дискусии, како понатаму на европско ниво“, смета Сиобан О’ Дoнихју од „Бетер Јуроп“, кои бараат Ирците да гласаат против фискалниот пакт.

Германската кацнеларка Ангела Меркел и натаму е на ставот дека Германија нема да се согласи со промена на пактот, дали пред или по ирскиот референдум.

„Во оваа фаза не е можно да се водат дополнителни или нови преговори“, подвлече портпаролот на владата во Берлин Штефен Зајберт. (Дојче Веле)

Статијата е прочитана 357 пати.

Испрати коментарОхриѓанец се задоволувал пред малолетнички
Ципрас останува на грчките црвени линии
Петмина ранети во Косово
Иванов - Безбедносната состојба не е загрозена
Георгиевски не случајно тргна од Охрид
Нови тарифни постпејд-модели на „Т-мобиле"
Николиќ ја презеде должноста претседател на Србија
Јанкулоска - Во „Монструм“ испочитувани правилата на полициско однесување
Ставрески - 450 милиони евра за поддршка на економијата
Црвенковски и Жерновски разговараа за соработка
Груевски - Прифативме референдум, а не предлог за името
Либерализиран превозот на сток�� меѓу Македонија и Полска
Сарачини - Не очекував да нема понуди за купување на ОХИС
Денеска и утре локално невреме со пороен дожд, грмежи и ветер
До 15 јули ќе се знае судбината за тендерот на Чебрен и Галиште
Пратенички прашања во Собранието
Кумановец убиен во дворот на семејната куќа
Командант Бреза се бори за живот по тешка сообраќајка
Најмалку седум луѓе загинаа во бомбашки напади во Багдад
Папандреу - Грција не е проблем
Светот го одбележува Денот против пушењето
Вооружен напаѓач убил петмина и се самоубил
(ФОТО) Велосипедистите излегоа на протест
Волерс - Исходот од самитот во Чикаго не е негативен резултат
Опозицијата за ребалансот - Ако е криза, нека биде криза за сите
Судот ги распраша сите обвинети за убиството во ГУЦ
Директор сексуално злоупотребувал ученици
Груевски - Црвенковски се издрибла самиот себе
Црвенковски го повикa Груевски на ТВ дуел
Џулијан Асанж ќе и биде екстрадиран на Шведска
Избрани тројца обвинители за скопското јавно обвинителство
Седми Баскерфест во Скопје од 1 до 10 јуни
Чарлс Тејлор осуден на 50 години затвор
Анкета на ИПИС - ВМРО-ДПМНЕ со највисок рејтинг
Спречени терористички напади за време на Евросонг
Попоски - Македонија останува на патот кон НАТО и ЕУ
Мит Ромни кандидат на републиканците за претседател на САД
Уште 98 лица загинаа вчера во Сирија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Петок
Ведро
Макс: 27°C, Мин: 12°C

Сабота
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |