Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
23.12.2012, 15:29

Кожуф е лидер на полусезоната

Гевгеличани ја искористија немарноста на Куманово, по продолжението славеа со 100:92. Изненадување на 9. коло го приреди Вардар славше над Струмица 69:66

Вистинско дерби се одигра во салата „26 Април“ во Гевгелија, каде продолжение беше потребно за да го одлучи победникот помеѓу двете екипи што оваа година го имаа својот дебитански настап во БИБЛ лигата. На крајот, триумф на Кожув против Куманово по продолжението (100:92) значеше превземање на лидерското место на табелата пред зимската пауза.

Кумановци имаат за што да жалат што не ја искористија шансата за победа по досуден прекршок над Урош Луковиќ на две секунди до крајот од натпреварот, центарот на гостинскиот тим ги промаши двете слободни фрлања, предизвикувајќи еуфорија меѓу домашните навивачи во салата во Гевгелија.

Во продолжение гевгеличани ја искористија предноста максимално и благодарение на расположените Мијајловиќ, Блажевски и Пековиќ дојдоа до големи два бода.

Најефикасен на мечот беше Димитар Караџовски кој реализираше 22 поени, пет скока и три асистенции.

Изненадувањето на последното коло од првиот дел го приреди Вардар откако на домашен терен со 69:66 го доби далеку посилниот тим на Струмица. Дарко Костевски со 20 поени и Игор Иванович со 19 поени беа главни лидери во таборот на домашниот состав.

Зад Работнички е уште еден пораз. По смената на Марјан Лазовски најтрофејниот клуб не успеа да најде решение за тимот на Лирија, во Сарај беше поразен со 96:90.

Паузата во Првата македонска лига во таборот на Работнички доаѓа во вистински време, челниците на клубот ќе мора да најдат квалитетен стратег и да променат одредени работи доколку сакаат оваа сезона да влезат во Супер лигата.

Куманово се засили со Инграм

Во преостанатиот дел од сезоната екипата на Куманово ќе влезе засилен на крилната позиција. Американецот Ентони Ли Инграм е новиот играч во составот на Кумановци, а Љубислав Луковиќ на располагање најверојатно ќе го има на четврти јануари.

Станува збор за играч роден 1998 година, последен клуб за кого настапувал е кипарска Омонија каде имал просек од 19,9 поени и 8,3 скока. (М.К.)

Резултати: Фени Индустри - Пелистер 85:58, Вардар - Струмица 69:66, Лирија - Работнички 96:90, Кожуф - Куманово 100:92.

Табела: Кожуф 16, Лирија 15, Фени Индустри 15, Куманово 15, Струмица 14, Работнички 13, Вардар 11, Пелистер 9.


Статијата е прочитана 246 пати.


Испрати коментарТестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Магла

Среда
Делумно облачно
Макс: 8°C, Мин: 0°C

Четврток
Делумно облачно
Макс: 11°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (37)
Власта никогаш не е доволна.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...
Интервју - Се плашам кога Македонец крева рака на Македонец
„Дали е време вистинските уметници да се ослободат од тешките стеги на среброљубието“, вели Мери Георгиевска, костимогра...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |