Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
04.01.2013, 15:25

Божикниот концерт на „Скопски солисти“ со Нацоски и ТаламанкаОрганизаторот најавува спектакуларен Божикен концерт, кој ќе се одржи на 8 јануари во Универзална, со познати дела

Тина Иванова

ФОТО: Киро Попов

Ансамблот „Скопски солисти“ најавува спектакуларен Божикен концерт, кој ќе се одржи во Универзална сала на 8 јануари во 20 часот, а кој овој оркестар традиционално го одржува веќе 12 години наназад. Овој пат, покрај домаќините, членовите на „Скопски солисти“, на сцената ќе се претстават уште неколку реномирани имиња, меѓу кои и македонскиот тенор Благој Нацоски, кој гради успешна кариера во Италија годиниве наназад, како и еден од најдобрите сопрани од поновата генерација, Италијанката Марчела Орсати Таламанка, која во последнава деценија, како што вели критиката, „буквално царува“ на оперските сцени во Италија, Франција, Швајцарија, Германија со своите маестрални изведби. Концертот ќе се одржи под диригентство на Алесандро Дагостини од Италија, кој често соработува со Македонската опера и балет. Публиката ќе има можност да слушне дела од големите светски композитори, како Бизе, Респиги, Хендл, Штраус, Моцарт, Шуберт, Адам...

„Годинава се потрудивме да направиме убава програма и да застапиме наши уметници. На наше големо задоволство го имаме тенорот Благој Нацоски и добро познатиот, за нашата публика, диригентот од Италија Алесандро Дагостини, со кого ја формиравме програмата и кој ги направи некои од аранжманите“, рече на денешниот прес обоистот и уметнички директор на „Скопски солисти“, Васил Атанасов. Тој додаде дека секогаш на програмата на концертот на „Скопски солисти“ се трудат да вметнат нови дела, таа да биде достапна за пошироката публика, но и да ја задржат традицијата со дела во духот на божикните празници.

Маестро Дагостини, кој зборуваше на македонски, истакна дека секогаш е среќен кога работи во Македонија, а особено сега, затоа што првпат ќе диригира со оркестарот „Скопски солисти“. „Направивме одлична програма. Сакав да вметнам и нешто италијанско, тоа е дело на Респиги, и тоа е лесна музика која е привлечна за публиката. Но, иако е лесна, таа е добро позната на јавноста, па таа сигурно ќе очекува и совршена изведба која се надеваме дека ќе и' ја понудиме. Нам ни беше задоволство да соработуваме, бидејќи ова е музика која комуницира со публиката. Свитата од ’Кармен‘, на пример, ја направив специјално за солисти и за оркестар и сметав дека тоа ќе биде интересно и за музичарите. Среќен сум што на сцената ќе стапнат солисти како Нацоски и Марчела, затоа што тоа е добар тандем“, рече Дагостини.

Благој Нацоски истакна дека уште со првиот концерт кој го одржал со „Скопски солисти“ во Домот на АРМ, имал одлична соработка.

„Се работи за камерен состав, па така е адаптирана и програмата. Меѓу другите арии, ќе ја исполнам и аријата од ораториумот ’Месија‘ од Хендл каде што се најавува Христовото раѓање, додека ’Аве Марија‘ од Шуберт ќе ја пеам на два јазика. Оваа идеја ми дојде пред два дена. Бидејќи, Шуберт не ја посветил на Богородица и ја напишал на германски јазик. Потоа почнала да се пее онаа верзија на латински. Затоа сега и јас ја препеав, па вториот дел ќе го пеам на македонски“, рече Нацоски.

Инаку, по Божикниот концерт, Благој Нацоски ќе пее во две опери во Македонија, кои ќе се изведат во февруари, „Дон Џовани“ и „Севилскиот берберин“, со која, пак, ќе одбележи десет години од неговото деби во Рим.

Атанасов најави и дека на Божикниот концерт ќе има мало изненадување за публиката, како и тоа дека билетите кои чинат 500 денари, за пензионерите, студентите и учениците ќе бидат со 50 насто попуст.

„Овој концерт трет пат се одржува во Универзална сала, со финансиска помош од Министерството за култура и Град Скопје. Ги поканувам сите љубители на ваков вид на музика да дојдат и да уживаат“, рече директорката на Универзална, Вера Бошковска.


Статијата е прочитана 373 пати.


Испрати коментарПо Депардје и Бардо по руско државјанство
Пекиншкиот човек бил прекрасен градител
Во Сахара пронајден метеорит стар над две милијарди години
Уметниците се простија од Никола Иванов-Балтон
Концертот за Василица годинава посветен на Верди
Колин Фарел пиел по две шишиња виски
Првата дама на Северна Кореја веројатно се породила?
Депардје стана Русин
Хју Хефнер пак се ожени
Прагот стана мој покрив, а куферот моја адреса
Алаѓозовски, Крајчев и Тоциновски добитници на „Прозни мајстори“
„Скајфол“ заработи една милијарда долари
Данската кралица скептична кон Фејсбук
Се венчаа Бред Пит и Анџелина Џоли
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (42)
„Педесет нијанси сиво“ - најпопуларна книга за 2012
„Смртта на Ерусалим“ во сефардското списание “Лос Муестрос”
Почина сликарот Никола Ивановски- Балтон
Марсеј и Кошице - престолнини на европската култура во 2013
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (41)
(ИНТЕРВЈУ) Готвам, значи постојам и сум сакана
(ИНТЕРВЈУ) Не се плашам од „Метрополитен“
„Шарли Хебдо“ ќе објави „халал“ стрип за животот на Мухамед
Витни Хјустон и „Гангам Стајл“ најбарани на интернет во 2012
Есма и Влатко Лозаноски ќе ја претставуваат Македонија на Евросонг
Годинава имавме три филма во Берлин
Промоција на „Осмото светско чудо“ во Белград
Отворена изложбата „Археолошка Македонија 2012“
Поддршката на македонскиот роман е нула
Витни Хјустон убиена од дилерите поради долг?
Мјузикл за Тоше Проески
Каролина - лице на новиот календар на „Пелистерка“
Фотографии од „Твитеркалендар 2013“ на продажна изложба
Проектот „Љубојна брас фантази“ сега и на ЦД
Новогодишен гала-концерт на Филхармонијата
Адел го заштити нејзиното име
„Јадро“ го брани демократскиот социокултурен простор
Се обновува Драмската програма на Македонско радио - Радио Скопје
„Ангелите“ голи за шпанскиот „Вог“
Во „Мала станица“ изложуваат шест автори
„Фрик фестивал“ со гости од Белград
„Битлси“, Џегер и Бекам може да завршат на банкнота од 10 фунти

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Ведро
Макс: 2°C, Мин: -4°C

Понеделник
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: -1°C, Мин: -8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |