Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
28.12.2012, 13:10

Челзи со долгорочен договор за БенитезРускиот милијардер Абрамович е задоволен од сработеното на шпанскиот тренер во изминативе два месеци откако е дојден на клупата на тимот од „Стемфорд бриџ“

Првиот човек на Челзи Роман Абрамович планира да му понуди нов долгогодишен договор на новиот менаџер Рафаел Бенитез. Рускиот милијардер е задоволен од сработеното на шпанскиот тренер во изминативе два месеци откако е дојден на клупата на тимот од „Стемфорд бриџ“. Бенитез дојде на местото на Роберто ди Матео, кој доби отказ по серијата слаби резултати на актуелниот европски првак. Челзи не успеа да ја помине групната фаза од Лигата на шампионите, а по доаѓањето на Бенитез играта и резултатите се стабилизираа. Лондонскиот тим победи на шест од последните седум меча, во кои даде вкупно 26 погодоци.

Актуелниот договор на Бенитез е до крајот од сезонава. По доаѓањето на новиот тренер „живна“ и напаѓачот Фернандо Торес, кој даде седум погодоци во последните седум меча. Поранешниот стратег на Ливерпул не беше најдобро дочекан од навивачите на „сините“ кои му ги памтат навредливите изјави кои ги даваше додека тој беше на чело на ривалот на Челзи. Екипата на Абрамович моментно заостанува 11 бода, но има и меч помалку во однос на лидерот во Премиер-лигата, Манчестер јунајтед.

Претходно се шпекулираше дека Пеп Гвардиола ќе го преземе Челзи на крајот од сезонава, додека како можен нов тренер се споменува и Жозе Мурињо.


Статијата е прочитана 806 пати.


Испрати коментар(ИНТЕРВЈУ) Големо НЕ за враќање во репрезентацијата
И Пипан во игра за селектор на Македонија
Саудијците преслушани на првиот тест
Арсенал - Њукасл 7
Наковска-Бикова без конкуренција
Ибраими најдобар странец во Словенија
Втор по ред пораз на Мајами
Роналдо и Мурињо во Манчестер јунајтед?!
Саудиска проверка за сениорите
(ФОТО) Ибраими и Стјепановиќ горди на признанијата
Антиќ добар, Олимпијакос поразен
Липи не доаѓа во Реал Мадрид
Клиперси со 15.победа во серија
Година во знакот на Тодор Гечевски
Ѓаволски тешка победа на Јунајтед
Ибрахимовиќ повторно најдобар во Шведска
Попов се повреди на мечот со КПР
Ибраими македонски фудбалер на годината
Фетел спортист на годината во Европа
Шарлот го претрпе 16.пораз по ред
УЕФА ги обжали своите казни за Србија и Англија
Надал не игра ни во Абу Даби
Тестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пан��ев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C

Вторник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (40)
Љубомората е посилна од љубовта.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Времеплов на оптимистот
Кога луѓето се навистина оспособени, тие ќе почнат да ја користат дигиталната технологија за да воведат промени во свое ...
Ексклузивно - Готвам, значи постојам и сум сакана
Хрватката Ана Угарковиќ, авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Новогодишен прилог |