Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
24.12.2012, 13:51
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бодаПретендентите за титулата во Франција ефикасни во 19. коло

Екипите на Пари Сен Жермен и Олимпик Лион постигнаа по три гола за нови три бода во борбата за титулата во француското првенство. ПСЖ како гостин во второто полувреме го скрши отпорот на Брест. Златан Ибрахимовиќ го доведе фаворитот во водство во 55. минута, а победата на „светците“ ја потврдија Гамеиро и Менди. Со голот против Брест, Ибрахимовиќ израмни еден од рекордите во француското првенство. Шведскиот репрезентативец стигна до 18 погодоци израмнувајќи го рекордот на Вахид Халилхоџиќ, кој во сезоната 1984/85 по првата полусезона вкупно 18 пати ги тресеше противничките мрежи. Таа сезона Халилхоџиќ во дресот на Нант на крајот заврши со 28 погодоци. Тренерот на ПСЖ, Карло Анчелоти, е задоволен од прикажаната игра и верува дека неговиот тим во 2013 година може да се радува на титулата.

„Теренот беше очаен, но затоа ние одигравме одличен фудбал. Во првото полувреме не притискавме многу, но го контролиравме мечот. Оваа победа е добра за нашата самодоверба. Ако продолжиме со ваква игра, верувам во успех во 2013 година“, рече Анчелоти.

Лион стигна до осмата победа на свој терен сезонава откако со 3-0 славеше против Ница. Лисандро погоди за водство на домаќините, а Ревејер зголеми на 2-0 во 56. минута. Работата на Лион му беше олеснета, откако гостинскиот голман Оспина доби црвен картон. Пред ова гостување, Ница имаше низа од три победи и едно реми, но не успеа да најде решение како да остане непоразен на ова тешко гостување.

Во едно од најефикасните кола во Франција, најрасположени за голови беа на дуелот Ајачио - Рен на кој гостите славеа со 4:2.

Статијата е прочитана 268 пати.


Испрати коментарТестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Магла

Среда
Делумно облачно
Макс: 8°C, Мин: 0°C

Четврток
Делумно облачно
Макс: 11°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (37)
Власта никогаш не е доволна.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...
Интервју - Се плашам кога Македонец крева рака на Македонец
„Дали е време вистинските уметници да се ослободат од тешките стеги на среброљубието“, вели Мери Георгиевска, костимогра...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |