Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
30.12.2012, 13:31

(ИНТЕРВЈУ) Не се плашам од „Метрополитен“„Самото одење во Њујорк за мене беше конфузно. Најпрвин не знаев дали ќе добијам американска виза, а потоа кога отидов, се случи ураганот ’Сенди‘“, вели оперската пејачка Ана Дурловски

Тина Иванова

Веста дека во 2014 година ќе настапувате во престижната оперска куќа „Метрополитен“ навистина не израдува сите, затоа што Вие сте првата Македонка што ќе стапне на сцената во Њујорк од која тргнале многу големи оперски имиња и станале светски ѕвезди. Какви се Вашите чувства за оваа, како што во една пригода изјавивте, за Вас неочекувана ситуација?

Да, во „Метрополитен“ настапувам во 2014 година, а пробите почнуваат некаде од средината на септември. Се уште не сум свесна дека ќе настапувам на таа сцена. Но, и самото одење во Њујорк за мене беше конфузно. Најпрвин не знаев дали ќе добијам американска виза, а потоа кога отидов, се случи ураганот „Сенди“. Јас го фатив последниот авион за дома, односно заминав веднаш по аудицијата, а потоа поради „Сенди“ сите летови беа откажани. Цело време бев под стрес. Јас одев на аудиција со куфер, дотерана, со високи потпетици, а луѓето околу мене се движеа во паника. Така што, целото тоа патување почна некако чудно и затоа можеби се уште немам конкретни чувства за настапот во Њујорк.

(Поопширно во новогодишното печатено и електронско издание на „Утрински весник“) 


Статијата е прочитана 905 пати.


Испрати коментар„Педесет нијанси сиво“ - најпопуларна книга за 2012
„Смртта на Ерусалим“ во сефардското списание “Лос Муестрос”
Почина сликарот Никола Ивановски- Балтон
Марсеј и Кошице - престолнини на европската култура во 2013
(ИНТЕРВЈУ) Готвам, значи постојам и сум сакана
„Шарли Хебдо“ ќе објави „халал“ стрип за животот на Мухамед
Витни Хјустон и „Гангам Стајл“ најбарани на интернет во 2012
Есма и Влатко Лозаноски ќе ја претставуваат Македонија на Евросонг
Годинава имавме три филма во Берлин
Промоција на „Осмото светско чудо“ во Белград
Отворена изложбата „Археолошка Македонија 2012“
Поддршката на македонскиот роман е нула
Витни Хјустон убиена од дилерите поради долг?
Мјузикл за Тоше Проески
Каролина - лице на новиот календар на „Пелистерка“
Фотографии од „Твитеркалендар 2013“ на продажна изложба
Проектот „Љубојна брас фантази“ сега и на ЦД
Новогодишен гала-концерт на Филхармонијата
Адел го заштити нејзиното име
„Јадро“ го брани демократскиот социокултурен простор
Се обновува Драмската програма на Македонско радио - Радио Скопје
„Ангелите“ голи за шпанскиот „Вог“
Во „Мала станица“ изложуваат шест автори
„Фрик фестивал“ со гости од Белград
„Битлси“, Џегер и Бекам може да завршат на банкнота од 10 фунти

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Вторник
Ведро
Макс: 5°C, Мин: -3°C

Среда
Сончево
Макс: 8°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Фељтон Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (41)
Разговор во шест очи.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ФОТО) Светот ја пречека Новата 2013
Милиони луѓе се собраа за пречекот на Новата година 2013 на плоштадите ширум светот...
Времеплов на оптимистот
Кога луѓето се навистина оспособени, тие ќе почнат да ја користат дигиталната технологија за да воведат промени во свое ...
Ексклузивно - Готвам, значи постојам и сум сакана
Хрватката Ана Угарковиќ, авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Новогодишен прилог |