Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.01.2013, 11:41

Градоначалникот на Гази Баба го посети првото новороденче во 2013

На првиот жител на општината во новата година Тони Трајковски му подари штедна книшка со 20.000 денари

Градоначалникот на Општина Гази Баба Тони Трајковски на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје денеска ги посети мајката и првото новороденче во 2013 година, првиот жител на општината на кое му подари штедна книшка со 20.000 денари.

- Посебно ме радува што првото новороденче годинава во Градот Скопје е од територијата на Општина Гази Баба. Семејството Смилевски се жители на општината од населбата Хиподром. Убав пример, осмо детенце во нивното семејство и мотив за останатите граѓани дека едно семејство ако добро се организира може да има повеќе дечиња, изјави Трајковски.

На мајката и на фамилијата им посака многу успешнa, среќнa и весела 2013 година, а на бебето Филип многу здравје, голем да расте и да има убаво и безгрижно детство.

Трајковски најави дека општината и во иднина ќе му дава поддршка на семејството Смилевски.

- Досега сме помагале неколку семејства од територијата на општината со финансиски средства и други потреби. Во насока да ги мотивираме семејствата во овој период во кој Владата и Министерството за транспорт и врски ја водат кампањата за зголемување на наталитетот, сакаме да ги охрабриме нашите жители да имаат повеќе дечиња, додаде Трајковски.

Директорката на Клиниката за гинекологија и акушерство Марија Хаџи Лега изјави дека мајката и новороденчето се во добра општа состојба. Таа му се заблагодари на градоначалникот на Гази Баба за укажаната помош на семејството Смилевски и им посака многу среќа, бериќет и успех на сите граѓани.

Хаџи Лега рече дека 2012 година ја завршиле со 5.700 породувања што, како што истакна, е околу 700 повеќе од претходната година.

- Првата новогодишна ноќ беше ноќ на машки бебиња. Се породија 13 бебиња од кои девет машки и четири девојчиња, додаде директорката на Клиниката, Марија Хаџи Лега.


Статијата е прочитана 1181 пати.


Испрати коментарТри лица убиени во престрелка во Аурора
Почина поранешниот државен јавен обвинител Александар Прчевски
Билт - ЕУ опстана и покрај најавите за распаѓање
Поддршка на туризмот и хотелиерството преку четири финансиски инструменти
До 24.000 денари месечно за студирање на децата без родители
Шестмина Руси загинаа на моторна санка на Алпите
Мексикански претскажувач - Чавес ќе почине до април, нова војна на Блискиот Исток
Коледарските огнови го најавуваат Рождеството Христово
Скопјани традиционално 21. пат заеднички ќе го прослават Бадник
ДУИ ги откри кандидатите за локалните избори
Божикно обраќање на поглаварот на МПЦ, Стефан до верниците
„Стандарт“ - Самарас кај Борисов заради Македонија
Владика Петар
Почна пријавувањето за Водици
Бадникарски собир пред Соборниот храм
Британски „Сан“ со реклама ги брани Фокландите
Финализиран договорот за новата сала „Јане Сандански“
Царината лани наплати повеќе средства од планираните
Ќе извезуваме и медицински радиоизотопи
Во вторник вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ
Депонијата Дрисла ќе се модернизира
Девојка падна од прозорец, додека била на забава во Штип
ДПА ќе оди на избори
(ФОТО) Пожар во салата на КК „Работнички“
ЕУ повика да се смират страстите во Македонија
Вељаноски - Револтиран сум од обидот за злоупотреба на моите деца
Чавез се` уште тешко дише
Нимиц, сепак, ќе донесе предлог
Ослободен поранешниот началник на турскиот Генералштаб
Владата ги зголеми ученичките стипендии
Даниела Темелкова в.д. директор на Државниот студентски центар „Скопје“
Брамерц - Останаа злосторствата и страдањата на жртвите
Г.г. Стефан - МПЦ бара само да биде препозната како автокефална Црква
Џон Бојнер реизбран за претседател на Претставничкиот дом на САД
Вашингтон вознемирен за посета на шефот на „Гугл“ на Северна Кореја
Кога може да се пријавите за „Купи куќа, купи стан“
Две години условно за штипскиот кандидат за градоначалник од СДСМ
Почна одбројувањето за визите
Фалсификатите ни доаѓаат од Кина, Турција и Бугарија
Стаса последната тура двокатни автобуси
Геронтологија „13 Ноември“ комплетно реновирана до февруари
„Балкан енерџи“ сака да инвестира и во „Чебрен“ и „Галиште“
Утврден идентитетот на лицето чие тело беше пронајдено во Охрид
„Шведски демократи“ против муслиманскиот наталитет
Обама потпиша - суперданок за супербогатите
Декември рекорден по продажби на огнено оружје во САД
Продолжува „сечата“ на генерали во Турција
Владата ќе гради 474 социјални станови
Третина плата за пратениците кои бојкотираат
„Шведски демократи“ бараат ограничување на наталитетот меѓу муслиманите
Промоција на нови 79 двокатни автобуси
Над сто лица починаа од студ во индиската држава Утар Прадеш
Ал Џезира го купи кабелскиот канал на Ал Гор
Хилари Клинтон ја напушти болницата
Протести на Сојузот за иднинатаtrajko, 03.01.2013 15:05:52
bravo vlada uspeavte makedoncite pocnaa po 8 deca da imat...a mozebi i nee posledno...pardon za semejstvoto..
jimmy1, 03.01.2013 18:42:42
Uf uf, opstinata Gazi Baba se osiromasi so 20.000 denari, (toa e edna petina od mojata mesecna plata), a opstnarive se ispodrckaja deka mu podarile 20.000 denari.. Abre duduci edni, sto se stramite so 20.000 denari, dali taa e smetate za nekakva suma???? Oooops ke platat edna smetka na Toplifikacija, ha ha ha ha. Stramota e da se kazuva vo javnosta deka Opstinata Gazi Baba na prvoto novorodemce vo novava godina mu podarile 20.000 denari. Neznam zosto se stramat so tolkava (GOLEMA) suma.
mene, 03.01.2013 22:19:39
Se e toa dobro, ne se somnevam deka osmoto dete e golema radost za roditelite. Neka im e zivo i zdravo! Treba da se pottiknuva zgolemuvanje na natalitetot sekako, no ne slusnav nitu eden politicar da naglasi deka novorodenite deca treba da imaat i soodvetni uslovi za rast i razvoj. Kolku procitav za familijata, 12, a sega veke i 13 dusi ke ziveat vo stan od 55 metri kvadratni - sepak treba da se zamisli nekoj od onie dobronamerni pottiknuvaci i za ovoj moment koj e od sustinsko znacenje pri donesuvanjeto odluka za sozdavanje na nov zivot.
Miki, 04.01.2013 00:32:03
Jimmy te molam ka ti je edna petina od plata-idi du bolnicata pa i ga dadi plata cela posto si mnogu darezliv!
Itar Pejo, 04.01.2013 00:57:15
Taa majka sto prva rodila na prvi januari e mnogu zasluzna i zatoa treba da dobie podaroci. A ta sto rodila pred ili posle ovaa zasluzuva kloci! Toa e nasiot sistem na tradicionalni vrednosti.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Ведро
Макс: 2°C, Мин: -4°C

Понеделник
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: -1°C, Мин: -8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |