Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
18.07.2012, 15:39

(ФОТО) Црвенковски и Тачи договорија техничка соработкаЦрвенковски и Тачи најавија меѓусебна поддршка за локалните избори. Не се работи за „непринципиелна коалиција“, туку за „нов квалитет на демократијата“, беше речено во Тетово

ФОТО: Петр Стојановски

Лидерите на СДСМ Бранко Црвенковски и на ДПА Мендух Тачи најавија меѓусебна поддршка за локалните избори. Не се работи за „непринципиелна коалиција“, туку за „нов квалитет на демократијата“, беше речено во Тетово.

Ова е епилогот од средбата на првите луѓе на СДСМ и ДПА, која се одржа денеска на половина пат помеѓу Скопје и Тетово, во просториите на бензинската пумпа на „Петрол" и предизвика голем интерес кај населението и медиумите.


- И покрај сите разлики кои главно се однесуваат на меѓуетничките односи и Охридскиот рамковен договор, се обединува против актуелната власт по три точки, катастрофалната економска состојба, блокираните европски и евроатлански интеграции и нарушената демократија, потенцираше Црвенковски по денешната средба со Тачи.Лидерот на ДПА изјави дека народот ќе го даде својот глас за оваа коалиција.

- Можеби оваа соработка ја исплаши Владата, ама ќе ја поздрават Албанците бидејќи се договараме и понатаму ќе се договараме транспаретно, потенцираше Тачи.

Од СДСМ и ДПА изјавија дека денеска треба да се договорат за составотна преговарачките тимови кои ќе имаат задача да ја договорат во детали соработката на терен, во сите општини низ Македонија. 


Статијата е прочитана 1603 пати.

Испрати коментарБомбашот од Бургас е поранешен притвореник од Гвантанамо?
Георгиевски ја обвини МПЦ за паганство
Ромпуј на Јахјага
Исплатени субвенциите за 2011 година
Потона ферибот - стотина исчезнати
Пироман од инает го запалил Патенино
Црна Гора очекува покана за членство во НАТО
„Монструм“ укажа на празнини во Законот за заштита на сведоци
(ФОТО) Туристички автобус за панорамско разгледување на Скопје
Граѓаните охрабрени да пријавуваат семејно насилство
Рамазанска порака од поглаварот на ИВЗ
Критики за бугарските служби по атентатот во Бургас
Сочувство од Попоски до шефот на израелската дипломатија
НАТО и ЕУ го осудија терористичкиот напад во Бугарија
Битолчанец ја прегазил сосетката
Двајца војници на НАТО убиени во Авганистан
Бугарското МВР објави фотографија од потенцијалниот самоубиец
Огнен пекол во Грција
Иранската телевизија ги отфрли како смешни тврдењата за вмешаност во нападот
(Обновено) Се уште активни пожарите во Мариово и на Кожув
Ципрас - Владата лаже дека нема нови мерки за штедење
Руски милијардери го откупуваат уделот на БП во ТНК-БП
Израел е соочува со бран терористички напади
Cончево и ветровито
Нетанјаху го обвини Иран за експлозијата во Бугарија
(ФОТО) Промовирани новата химна на АРМ и униформа на баталјонот за Почести
Убиен сирискиот министер за одбрана
Пропадна изборот на претседател на Врховниот суд
(ФОТО) Седуммина Израелци загинаа во терористички напад во Бургас
Промоција на нова химна на АРМ и униформа на баталјонот за Почести
Иванов очекува пораки од Бан Ки Мун
Убиецот од Неготино во притвор
Пет фирми во трка за тендерот за полициски возила
Германскиот ВАЦ тајно ја продаде „Политика“
(ФОТО) Вершбоу - Македонија сакаме што поскоро да ја видиме во НАТО
За Сребреница виновен Советот за безбедност на ОН
Најбараниот нацистички злосторник уапсен во Будимпешта
(ФОТО) Македонија посветена на заложбите за членство во НАТО
Груевски бара од иселениците да инвестираат во Македонија
Груевски бара од иселениците да инвестираат во Македонија
��адовишанец силувал 19-годишна девојка
Заталкан куршум завршил на тераса во гостиварски ресторан
Промената на косовските граници ќе предизвика тензии
Црногорскиот наркобос Шариќ избегал во Јужна Америка
Влада - Работното време од 8
Писмо од Вељаноски до претседателот на грчкиот Парламент
Пожар во Студентскиот дом „Никола Карев“ во Охрид
Николиќ ја гарантира безбедноста на Тадиќ
Заменик-генералниот секретар на НАТО во посета на Македонија
Cончево со мала до умерена oблачност
(ФОТО) „Среќни вести“ му донесе нов дом на Јовица Митиќ
(ФОТО) Се уште активни пожарите во селата Патетино и Разловце
Атина молчи за агендата на Нимиц
Телата на загинатите стружани ќе бидат пренесени дома
„Бунарџик“ меѓу 50-те најдобри слободни зони во светот
Три девојки повредени на свадба во Тетово
Кривопаланчанец ја силувал малолетната внука
ЕУ ја поздравува идејата за формирање на балкански Бенелукс
Мешалка за тесто му откина рака на пекар во Скопје
Груевски - Има прогрес во Претпристапниот дијалог
Анкета за оценување на услугите на Градот Скопје
Ѓорѓиев - Почнува концесионирањето во здравството
Нацртот на ГУП-от на интернет
Почнува примената на новиот Закон за лустрација
(ФОТО) Неготинец ја убил мајка си и ја фрлил во контејнер
Млада Србинка се удави во Охридското EзероИван, 18.07.2012 16:58:55
Според мене целосната игра на Бранко која ја води и пробува да направи нешто што никогаш неможе да успее е најлошата тактика која ја имал . Коалиција од интерес , дај да се обединиме да докрадеме и да одиме да живееме негде на мирно . Не е глуп овој народ Бране , било што било сега неможе да биде . ДПМНЕ убедливо добро си ја извршува својата работа .
ФЕЛИКС, 18.07.2012 17:17:55
Заговарачот на новиот Охридски договор е потполно во право кога вели,,можеби оваа соработка ја исплаши владата,,Па кој не би се уплашил ако оваа величенствена коалиција на тројцата поради идеолошките разлики,личните анимозитети од минатото,усогласените желби за селидби на народите а нервози кај електоратот,притисок од членството и др.има краток век на траење.Оти тешко е да се надокнади предноста на власта при вакви констелации сега, ако се ова предвреме се растури.
Mark, 18.07.2012 17:52:13
Ova Bogami e novost mnogu poznacajna odosto izgleda na prv pogled! PRVA PREDIZBORNA Makedonsko-Albanska koalicija i bidete sigurni - ova e so silna poddrska od Zapad!!! Gruevski&Co ova doprva ke go sfatat sto znaci i mosne sum ubeden deka na izborite i ke go pocustvuvaat...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 15°C

Петок
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 8 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Двајца олимпијци нема да претставуваат ниту една држава
Двајца спортисти на Олимпијадата ќе настапуваат самостојно и нема да претставуваат ниту една држава...
Олимпиското село во Лондон без вода за пиење
Организаторите се уште доцнат со водоинсталатерските работи во Олимпиското село, па спортистите немаат вода за пиење
...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР
Брајант не може да замисли да не освои злато
Трудница на Олимписките игри

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |