Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
29.05.2012, 17:03

Се отвора галеријата „Јустина и Родољуб Анастасов“

Просторот посветен на творештвото на доајенот на македонската современа ликовна уметност се отвора вечерва во Музејот на град Скопје

Во Музејот на град Скопје вечерва во 20 часот ќе биде отворена галеријата „Јустина и Родољуб Анастасов“, простор посветен на творештвото на доајенот на македонската современа ликовна уметност, сликарот Родољуб Анастасов.

Галеријата ќе ја отворат градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, претседателот на Фондацијата „Јустина и Родољуб Анастасов“, Коста Балабанов, и директорката на Музејот, Љубица Кондијанова. Галеријата е формирана со донација на Анастасов на Музејот на град Скопје, која ја чинат голем број масла, цртежи, графики и акварели од сите периоди на неговото творештво. Во неа постојано ќе бидат изложени авторовите дела што се дел од постојната музејска збирка. Обновата и подготовката на просторот во кој галеријата се наоѓа во целост е финансирана од Град Скопје.

Родољуб Анастасов (1935) е роден во Скопје каде што и работеше како професор по сликарство на Факултетот за ликовна уметност. Дипломирал на Академија за ликовна уметност во Белград, беше член на Меѓународната група „Јуниј“. Сликарот Анастасов е некогашен политички робијаш на Голи Оток. (К.Б.)


Статијата е прочитана 326 пати.

Испрати коментарБалетот „Орландо“ повторно на сцената „Зебра“
Студентите од ФМУ настапуваат со Филхармонија
Етнологот Ангелина Крстева наградена за животно дело
Во Кочани започна 48. ДАФ
„Хасанагиница“ премиерно во Штип

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Петок
Ведро
Макс: 27°C, Мин: 12°C

Сабота
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |