Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
08.08.2012, 09:02

Реприза на Пекинг за Лиу Ксијанг

Лиу Ксијанг не ја заврши квалификациската трка на 110 метри со пречки, откако ја удри првата пречка со испружената нога и падна на патеката

Кинезот Лиу Ксијанг не ја заврши квалификациската трка на 110 метри со пречки на Олимпијадата во Лондон во драматичната реприза на неговото откажување поради повреда во истата фаза од натпреварувањето на Игрите во Пекинг пред четири години. Олимпискиот шампион од Атина 2004 и поранешен светски рекордер ја удри првата пречка со испружената нога и падна на патеката, пред да му помогнат да ја напушти додека се распаѓаше неговиот сон за враќање на титулата.

Првиот освојувач на олимписко злато за Кина во тркачките дисциплини е еден од најпопуларните спортисти во неговата земја заедно со поранешниот НБА-кошаркар Јао Минг. Проблеми на 29-годишникот се' уште му задава Ахиловата тетива, која го принуди да се откаже од натпреварот на стадионот „Птичјо гнездо“ на ОИ 2008, но тој се врати во врвна форма годинава. Извонредните 12,97 секунди во домашниот Шангај му беа прва истрчана трка под 13 секунди во последните пет години, за потоа да оствари уште подобри 12,87 сек. во Орегон, со кои ќе го израмнеше актуелниот светски рекорд на Дејрон Роблес ако не беше недозволениот ветар во грбот. Првиот знак дека демоните на повредите би можеле да се вратат беше неговото повлекување од гран-при митингот во Лондон минатиот месец како мерка на претпазливост, како што објасни тогаш неговиот тим.

Во студеното утро во Лондон армија кинески новинари на Олимпискиот стадион со нетрпение ја очекуваа шестата и последна квалификациска група, но видоа уште една незавршена трка на Лиу. Надмоќниот техничар лесно прелетуваше преку пречките во текот на трките, па поверојатно е дека некаква повреда, нервите или комбинација на двете беа причината да направи ваква голема грешка.

Најголемиот ривал на Лиу, бранителот на титулата Роблес од Куба, претходно изгледаше самоуверено откако со леснотија се пласира во полуфиналето со резултат 13,33 сек., иако го пропушти поголемиот дел од сезонава поради повреда. Американецот Ариес Мерит, кој три пати годинава истрча 12,93 сек., беше најбрз во квалификациите со 13,07 сек., што е најдобро време во првиот круг на олимпијадите.


Статијата е прочитана 437 пати.

Испрати коментарБолт без конкуренција
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
Голем интерес за Параолимписките игри во Лондон
Олимпискиот шампион Унгарија „потопен“
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
„Дрим тимот“ забележа уште една победа
Ниту еден медал за Американците во бокс!
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 11.ден
Олимпискиот шампион го совлада светскиот првак во четвртфиналето
Бразил – Мексико во финалето
Пирсон на 100 метри со пречки победи со нов олимписки рекорд
Динамо Киев и БАТЕ Борисов се пласираа за баражите од Лигата на шампионите
Хрватска и Србија на првите места во групите
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 10.ден
Исланд и Хрватска без загубен бод во четвртфиналето
Исинбаева остана без златен медал
„Дрим тимот“ ја мина и Аргентина
И дрим-тимот на допинг-контрола
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 9.ден
Џудистка претепа гледач кој фрли шише пред почетокот на финалето на 100 метри
Белорусија шампион на ЕП во кошарка за јуниорки
(ФОТО) Болт е најбрзиот човек на планетата
Најголемата ноќ за британската атлетика
Светски рекорд на Пендлтон во спринт
Казахстанецот Илјин со два светски рекорда
Американскиот „Дрим тим“ се намачи со Литванија
Последен пливачки ден со два светски рекорда
Ефремов со најдобар резултат во кариерата
Френклин до злато со светски рекорд
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Ристеска 43. на 400 метри
Рекордна победа на американскиот „дрим тим“
САД и Кина во „војна“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 32°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
Американците синоќа на атлетските натпревари на три од четирите финални дисциплини освоија златни медали...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
По дванаесеттиот натпреварувачки ден 76. држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |