Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.11.2012, 09:15

Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ

Дванаесетчасовната расправа за интерпелацијата на претседателот на РKE, Димитар Петров, заврши со 56 гласа против, 39 гласа „за“ и без воздржани

Собранието на Рeпублика Македонија не прифати интерпелација на претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Димитар Петров, што ја поднесоа пратениците од опозицијата. Дванаесетчасовната расправа заврши со 56 гласа против, 39 гласа „за“ и без воздржани.

Опозицијата побара разрешување на Петров од функцијата зашто смета дека РКЕ по сомнителна и нејасна методологија ги утврдува цените на енергенсите, не ја извршува основната задача - да го контролира пазарот на електрична енергија, ниту ги штити интересите и правата на граѓаните. Обвинија дека Комисијата ги заштитува енергетските компании, наместо да се грижи за потрошувачите.

Пратениците од владејачкото мнозинство, пак, во одбрана на работата на РКЕ - дека е во согласност со Законот за енергетика и со европските директиви. Тие ги потсетија подносителите дека ги игнорирале укажувањата на експертите оти цената на струјата неколкукратно ќе се зголеми со продажбата на ЕСМ дистрибуција.

Претседателот на РКЕ Димитар Петров рече дека интерпелацијата е неоснована, неаргументирана и не е поткрепена со факти. Меѓу другото, посочи на новите мрежни правила и тарифници за кои основите се во Договорот за основање на Енергетската заедница, со кој европското законодавство станува дел од македонското и мора да се транспонира во областа на енергетиката.

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски го закажа за понеделник продолжението на 45-та седница.


Статијата е прочитана 497 пати.

Испрати коментарБугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свеста за наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Златна зора како граничари на преминот Дојран
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Мобилни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во Берлинgragjanin, 02.11.2012 12:24:43
Iluzorno e da se ocekuva deka interpelacijata ke bide prifatena,iako zad nea stojat gragjanite na RM.Vlasta e mentor na drzavnata regulatorna komisija,iako formalno taa e nezavisna.Pa toa sto taa komisija go pravi go nema nikade,i dozvoli na toplifikacija da si igra majtap so gragjanite i da pravi sto saka.Ve molam kade go ima toa da taa komisija ili drzavata kako miluvate ke vi odreduva so sto ke go zatopluvate vasior stan,uste pogolema parodija e da plakas greenje koe ne go koristis.A za cenite na strujatai da ne zboruvame.So eden zbor sekoj pat koga na drzavata ke i pritrebaat sredstva vo budzetot tuka se gragjanite da platat.Se forsiraat dve tipicno monopolski firmi koi namesto da odfovaraat za svoeto monopolsko odnesuvanje tie sio blagoslov na vlasta pravat sto sakaat.Mioze li gospodinot Petrov, pretsedatel na regulatornata komisija da im odgovori na gragjanite na RM,sto e toa angazirana moknost,za sto sluzi,dali se jade ili se pioe,a zatoa gragjanite plakaat debeli smetki od 33%!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во камена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |