Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
01.12.2012, 12:32
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16Пласманот во следната фаза од елитното натпреварување го заверија по победата над Уникаха Малага на домашен терен со резултат 91:72

Кошаркарите на Монтепаски Сиена се 13-от учесник во ТОП 16 фазата од кошаркарската Евролига. Тие пласманот во следната фаза од елитното натпреварување го заверија по победата над Уникаха Малага на домашен терен со резултат 91:72.

На другите три синоќешни дуели со кои беше комплетирано 8.коло постигнати се следниве резултати: Жалгирис - Олимпијакос 63:77, Бешикташ - Барселона 48:78 и Реал Мадрид - Фенербахче 77:61.

Табела А група: Реал Мадрид 6-2 (победи-порази), Панатинаикос 5-3, Химки 5-3, Фенербахче Улкер 4-4, Унион Олимпија 2-6, Канту 2-6.

Табела Б група: , Макаби 6-2, Уникаха 6-2, Монтепаски 5-3, Алба Берлин 4-4, Елан Шалон 2-6, Асеко Проком 1-7.

Табела Ц група: Жалгирис 6-2, Олимпијакос 6-2, Анадолу Ефес 5-3, Армани 3-5, Каха Лаборал 2-6 и Цедевита 2-6.

Табела Д група: Барселона 8-0, ЦСКА Москва 7-1, Бешикташ 4-4, Партизан 2-6, Бамберг 2-6, Литвос Ритас 1-7.

Во ТОП 16 пласирани се: (А група) Реал Мадрид, Панатинаикос, Химки; (Б група) Уникаха, Макаби, Монтепаски Сиена, Алба Берлин; (Ц група) Жалгирис, Олимпијакос, Ефес Анадолу; (Д група) Барселона, ЦСКА Москва, Бешикташ.Статијата е прочитана 315 пати.

Испрати коментарПоплавата во Боговиње му ги расипа плановите на Вардар
Приведени навивачи на ФК „Ѓорче Петров“
Сите задоволни од ремито во Минхен
Челзи и понатаму очаен!
Бруклин му се поклони на шампионот
(ФОТО) Најубедлив лет на „штрковите“
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналето
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Магла

Недела
Обилни врнежи
Макс: 11°C, Мин: 2°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 7°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |