Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.01.2013, 16:04
Фалсификатите ни доаѓаат од Кина, Турција и БугаријаСпортската опрема од „најк“, „адидас„ и „пума“ се меѓу најфалсификуваните марки производи кои стигнуваат во Македонија. Фалсификуваната стока најчесто е со потекло од Кина, Турција, Обединетите Арапски Емирати и Бугарија.

Правото на интелектуална сопственост е регулирално со закон. Во Царинската управа заштитени се 386 трговски марки. Меѓу нив се најчесто фалсификуваните, како и Долче Габана, Томи Хилфигер...

Податоците на Царинската управа на Република Македонија за минатата година покажуваат дека се откриени 92 случаи на сомневање за повреда на правото на интелектуална сопственост при што привремено се задржани 390.565 парчиња разновидна стока. Меѓу нив се козметички, текстилни производи, енергетски пијалоци, техничка стока, обувки и слично. За годинава заклучно со 30 но��мври, Царината има откриено 119 случаи на сомнeвање за повреда на правото од интелекутална сопственост при што привремено се задржани вкупно 286.412 парчиња разна стока, како боја за чевли, освежувачи за автомобили, текстилни производи, обувки и друго.

Најголемиот дел од стоката е со потекло од Кина, а другиот дел е од Турција, Обединетите Арапски Емирати и Бугарија. Стоките со потекло од Кина доаѓаат во Македонија транспортирани во контејнери најчесто преку пристаништето во Солун, Грција, додека стоките со потекло од Обединетите Арапски Емирати доаѓаат преку Турција и Бугарија со товарни возила, најчесто со турски регистарски таблички.

Заштитата на правата од интелектуална сопственост во царинската постапка е регулирана со Законот за царински мерки за заштита на правата од интелектуална сопственост и Правилникот за примена на Законот за царински мерки за заштита на правата од интелектуална сопственост.

Царинската управа, согласно Законот за царински мерки за заштита на правата од интелектуална сопственост, може да дејствува по барање на носителот на право, во случај кога трговската марка е заштитена во Царинската управа и по службена должност, кога трговската марка не е заштитена во Царината.

Кога Царинската управа дејствува по барање на носителот на правото, известувањето за привремено задржана стока се испраќа од страна на царинските испостави и одделението за оперативни работи. Царинската управа испраќа известување до носителот на правото на трговската марка преку неговиот застапник кој има обврска во рок од три дена да одговори дали привремено задржаната стока е оригинал или фаслификат. Во случај зстапникот да потврди дека стоката е фалсификат, Царинската управа носи одобрение за уништување и стоката се уништува, доколку застапникот потврди дека привремено задржаната стока е оригинал, тогаш Царинската управа носи одобрение за ослободување, стоката му се враќа на увозникот, но се врши приспособување на пријавената вредност на стоката, која обично е значително пониска и стоката се царини по соодветна вредност.

Кога се постапува по службена должност, односно кога трговската марка не е заштитена во Царинската управа, а постои сомнение дека таа повредува право од интелектуална сопственост, Царинската управа ги известува регистрираните застапници на трговски марки во Царината и носителот на право на трговската марка, со цел да се поднесе барање за преземање царински дејства. Доколку се поднесе барање Царинската управа дејствува идентично како да станува збор за случај по барање на носителот на правото. Во случај да не биде поднесено барање, Царинската управа, со одобрение за ослободување, стоката му ја враќа на увозникот.

Доколку се потврди дека привремено задржаната стока по основ на сомневање дека повредува права на интелектуална сопственост е фалсификат, таа крајно се одзема и се уништува под царински надзор.

Статијата е прочитана 2291 пати.


Испрати коментарПочина поранешниот државен јавен обвинител Александар Прчевски
Билт - ЕУ опстана и покрај најавите за распаѓање
Поддршка на туризмот и хотелиерството преку четири финансиски инструменти
До 24.000 денари месечно за студирање на децата без родители
Шестмина Руси загинаа на моторна санка на Алпите
Мексикански претскажувач - Чавес ќе почине до април, нова војна на Блискиот Исток
Коледарските огнови го најавуваат Рождеството Христово
Скопјани традиционално 21. пат заеднички ќе го прослават Бадник
ДУИ ги откри кандидатите за локалните избори
Божикно обраќање на поглаварот на МПЦ, Стефан до верниците
„Стандарт“ - Самарас кај Борисов заради Македонија
Владика Петар
Почна пријавувањето за Водици
Бадникарски собир пред Соборниот храм
Британски „Сан“ со реклама ги брани Фокландите
Финализиран договорот за новата сала „Јане Сандански“
Царината лани наплати повеќе средства од планираните
Ќе извезуваме и медицински радиоизотопи
Во вторник вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ
Депонијата Дрисла ќе се модернизира
Девојка падна од прозорец, додека била на забава во Штип
ДПА ќе оди на избори
(ФОТО) Пожар во салата на КК „Работнички“
ЕУ повика да се смират страстите во Македонија
Вељаноски - Револтиран сум од обидот за злоупотреба на моите деца
Чавез се` уште тешко дише
Нимиц, сепак, ќе донесе предлог
Ослободен поранешниот началник на турскиот Генералштаб
Владата ги зголеми ученичките стипендии
Даниела Темелкова в.д. директор на Државниот студентски центар „Скопје“
Брамерц - Останаа злосторствата и страдањата на жртвите
Г.г. Стефан - МПЦ бара само да биде препозната како автокефална Црква
Џон Бојнер реизбран за претседател на Претставничкиот дом на САД
Вашингтон вознемирен за посета на шефот на „Гугл“ на Северна Кореја
Кога може да се пријавите за „Купи куќа, купи стан“
Две години условно за штипскиот кандидат за градоначалник од СДСМ
Почна одбројувањето за визите
Стаса последната тура двокатни автобуси
Геронтологија „13 Ноември“ комплетно реновирана до февруари
„Балкан енерџи“ сака да инвестира и во „Чебрен“ и „Галиште“
Утврден идентитетот на лицето чие тело беше пронајдено во Охрид
„Шведски демократи“ против муслиманскиот наталитет
Обама потпиша - суперданок за супербогатите
Декември рекорден по продажби на огнено оружје во САД
Продолжува „сечата“ на генерали во Турција
Владата ќе гради 474 социјални станови
Третина плата за пратениците кои бојкотираат
Градоначалникот на Гази Баба го посети првото новороденче во 2013
„Шведски демократи“ бараат ограничување на наталитетот меѓу муслиманите
Промоција на нови 79 двокатни автобуси
Над сто лица починаа од студ во индиската држава Утар Прадеш
Ал Џезира го купи кабелскиот канал на Ал Гор
Хилари Клинтон ја напушти болницата
Протести на Сојузот за иднинатаКОЈ КОГО ЗАШТИТУВА и од Што?, 03.01.2013 17:24:56
Многу нејасно е КОЈ кого заштитува и од кого и што? 300 и кусур марки- брендови биле заштитени? Или сечија интелектуална сопственост е заштитена или ничија! Не може ВМРО ДПМНЕ да краде и копира се од кого ќе стигне, а ваму да заштитува нечии дистрибутерски права на СВОИТЕ ПАРТЕНРИ во власта и на своите ДОНАТОРИ како на политичлка партија. Дали уште сметката на ДПМНЕ е блокирана?
Petreski, 03.01.2013 18:49:21
Brendovite koi se prodavaat kako falsikuvani se sigurno so poniski ceni od orginalnite,A isto taka i so los kvalitet.Nie kako drzva pred da gi stitime interesite na za nas neinteresni firmi od ranorazni drzavi treba da gi stitime interesite na nasite gragani i da mu ponudime nasi kvaltetni proizvodi.
jovan, 04.01.2013 00:33:09
A sto prevzema Evropa, so obzir na toa sto edna od drzavite kade sto se proizveduvaat piratski proizvodi e nivna clenka.(vo slucajov Bugarija). Dali Evropa ima soznanija deka na *nivna* teritorija postojat fabriki koj *stancaat* falsifikuvana roba, i dali tamu se prevzema nesto protiv onie koj duri i ja izvezuvaat.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 4°C, Мин: -2°C

Недела
Ведро
Макс: 2°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Никогаш не дозволив славата да ми удри в глава
„Дедо ми Иван секогаш ни велеше на нас, внуките: Имајте голема душа и отворено срце за сите. Тоа сум јас“, вели Катарина...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |