Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
04.04.2012, 15:30

Фени индустри на фајнл форот во Балканската лигаСо тројката на Лилов во последните секунди кавадарчани по втор пат го совладаа црногорски Морнар (83:82)

Бранителот на трофејот во Балканската лига, македонскиот шампион Фени индустри, по победата во трилерот во Бар против Морнар 83:82, обезбеди ново учество на фајнл-форот во ова натпреварување.

Ова беше втората победа за кавадарчани во четвртфиналната серија против Црногрците и наедно многу слична на првата на својот паркет, кога кошаркарите на Емил Рајковиќ се вратија од високата негатива, за победа во неизвесната завршница.

Сега во Бар на 25 секунди до крајот Морнар водеше со 80:77, но следуваше едно реализирано слободно фрлање од Фрај и офанзивен скок со погодок на Иван Лилов. Во следниот напад Лазар Радосавлјевиќ погоди две слободни фрлања за 82:80, а на шест секунди до крајот гостите го добија последниот напад. Иван Лилов погоди тројка за огромна радост на кавадарчани, кои имаат стоотстотен ефект кога станува збор за завршницата на ова натпреварување (четврти фајнл-фор во четири сезони).

Во победата над Морнар, Душан Кнежевиќ, беше статистички најдобар со 20 поени, седум скока и пет асистенции. Лилов постигна 21 кош (пет тројки од седум обиди), а меѓу подобрите беа и Џарид Фрај и Кирил Николовски.

Годинава завршниот турнир ќе се одигра во Изреал, а Фени И. во полуфиналето ќе се судри со Левски од Софија. Тој натпревар се игра на 21 април.


Статијата е прочитана 303 пати.

Испрати коментарВатерполистите не се пласираа на ОИ
Унгарски комплекс без крај
Шпанските екипи доминираат во Лига Европа
Ватерполистите на чекор до Олимпијадата
Унгарски клуч за олимписките порти
Македонско знаменце во собата на Федерер
Македонија немоќна против Црна Гора
Вардар и Работнички без предност во реваншите
Челзи и Реал ја комплетираа полуфиналната четворка
Романците не' оддалечија од Лондон
Македонија одбројува до Гетеборг
Либанец постигна 113 коша!
Металург и Вардар Про се избегнаа во полуфиналето на СЕХА лигата
Џејмс и Ентони со сезонски рекорди
Баерн и Барселона во полуфиналето на ЛШ
Замина легендарниот голгетер Џорџо Киналија
Победа на македонските ватерполисти против Холандија
Ѓоковиќ - Го играм мојот најдобар тенис досега
Македонските ватерполисти поразени од Грција
Ракометарите неуверливи пред Гетеборг
Брајант донесе победа за Лос Анџелес Лејкерс
Фени и МЗТ на една победа до финалето во плеј-офот
Само бод за Манчестер Сити против Сандерленд во Премиер лигата
Овации за Фишер во „Стејплс центар“, Оклахома ги доби лејкерси
Милан и Барселона тактички, Баерн подобар во гости
Оклахома не запира, нова вечер за паметење на Брајант
Денис Родман банкротирал и е тешко болен
Реал пресилен за Апоел (0:3), Челси со гол предност пред Бенфика
Одредени двојките за четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони
Раниери доби отказ од Интер„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Претежно облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |