Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.12.2012, 11:46
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во ЉубљанаДваесет и шест лица беа повредени, а 30 се уапсени во синоќешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Љубљана.

Во протестите против корупцијата во политиката и јавните услуги учествуваа илјадници луѓе во Љубљана, Марибор и други словенечки градови. Насилството избувна кога група хулигани започнале да фрлаат камења и шишиња кон полицијата, во обид да го пробијат полицискиот кордон и да влезат во зградата на Парламентот. Полицијата употребила солзавец и водени топови.

Во судирите биле повредени меѓу 10 и 15 полицајци, а неколку учесници во протестите биле хоспитализирани.

Словенечките медиуми пренесуваат дека групата хулигани на собирот дошле опремени со гас маски и солзавец.

Министерот за внатрешни работи Винко Горенак преку социјалната мрежа Твитер и честиташе на полицијата за добро извршената задача.

Во медиумите се појавија различни информации за бројот на учесниците во протестите. Едни тврдат дека имало најмалку 5.000, а некои повеќе од 10.000 демонстранти.

Протестите во Словенија поради се полошата социјално-економска ситуација започнаа во Марибор на 26 ноември. Демонстрациите во Љубљана и во повеќе словенечки градови биле организирани по пат на социјалната мрежа Фејсбук, а причина плус била и прекумерната употреба на сила на мариборскиот митинг. Граѓаните се незадоволни и од поголемиот број политичари од кои бараат оставка, меѓу кои е и премиерот Јанез Јанша.

Во Словенија утре ќе биде одржан вториот круг од претседателските избори на кои граѓаните ќе избираат меѓу актуелниот шеф на државата Данило Тирк и поранешниот премиер Борут Пахор.Статијата е прочитана 563 пати.

Испрати коментарОграбена спортска обложу��алница
Бесими ќе се бори со корупцијата во одбраната
Ставрески - За четири години 1,55 милијарди евра инвестиции
Клуч на врата за „Повардарие“?
Жена прегазена од сопственото возило
Бернд Борхарт - нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС
Се укинуваат и намалуваат царини од 2013
Со Фонд за иновации ќе се поддржува бизнис секторот
Промоција на македонски вина во САД
Тетовец изнудил накит вреден 8000 евра
Евроатланската интеграција на Македонија е неопходна за стабилноста на регионот
Ховит - Македонија треба да добие датум за преговори
Словенците избираат претседател
Неколку лица загинаа при уривање на тунел во Јапонија
Талибанците нападнаа база на НАТО
ЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
(ФОТО) Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на Македонија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Магла

Недела
Обилни врнежи
Макс: 11°C, Мин: 2°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 7°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарцит�� треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |