Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
04.01.2013, 12:48
Швеѓанката Еклунд за малку ќе си го пресекла вратот со скијаВчера во хрватскиот скијачки центар Сљеме се случил сериозен инцидент, по кој за влакно била избегната голема трагедија

Во текот на официјалниот тренениг, во пресрет на спустот во рамките на Светскиот куп, шведската скијачка Натали Еклунд излетала од патеката и доживеала тежок пад.

Притоа, освен што загубила контрола, и се откачила и едната скија, која завршила на нејзиниот врат, па и направила исеченица со длабочина од пет сантиметри, пренесоа хрватските медиуми.

Крвавиот дел од снежната патека ги алармирал припадниците на Горската служба, кои молневито интервенирале, по што 21-годишната Швеѓанка веднаш била пренесена во болница.

„Се чувствувавме ужасно. Доколку исекотината беше само малку подлабока, можеше да се случи трагедија со многу поголеми последици“, изјави еден од тренерите на шведската скијачка репрезентација.

Се разбира, веднаш по несреќата, сите тренинзи на падините на Сљеме биле прекинати.

Статијата е прочитана 921 пати.


Испрати коментарМакедонија минимално загуби од Србија
(ФОТО) Будуќност повторно пречка за МЗТ Скопје
Победа за Антиќ, пораз за Мекејлеб
Клиперси го добија градското дерби со Лејкерси
Бадников оган „ќе гори“ и во „Борис Трајковски“
Пандев ја пречекува Рома во дербито на Серија А
Челзи го претстави голгетерот од Њукасл
Ефремов најдобар атлетичар за 2012
Полицијата ги идентификува расистите кои го навредувале Боатенг
Никси без милост кон „мамузите“
Пато се враќа во Бразил, ќе игра за Коринтијанс
Хасани на трансфер-листа во Волфсбург
Полска не стравува за Пипан
Клиперси тргнаа во погрешен правец!
„Сеча“ на носители во второто коло во Доха
„Фенерџијата“ подобар од европскиот првак
Ракометарите комплетни во Ниш

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Ведро
Макс: 2°C, Мин: -4°C

Понеделник
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: -1°C, Мин: -8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |