Број 3283  сабота, 15 мај 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Стил

Site Meter
Македонија

Собирот ги подели муслиманите

Читањето делови од Куранот и клањањето на сред скопскиот плоштад, ги подели овдешните муслимани. Додека Исламската верска заедница се огради од собирот наречен „Сведоштва за Бурмали“, појаснувајќи дека „езан и клањање на отворено можат да прават само нивни оџи“, голем број невладини организации, сепак, го одржаа замислениот верски ритуал како повик за обновување на Бурмали-џамијата. Организаторот, Координативното дело за обновување на џамијата, по настанот имаше извесно оградување дека молитвата не била колективна.

Собирот на кој присуствуваа околу илјада лица, во Полициската станица „Центар“ бил пријавен како културна манифестација, но поради масовноста, го набљудуваа голем број полицајци. Друго прашање е дали е „културна манифестација“, процес во кој има и делови на верски обред и протест Општината Центар, односно Владата да ја дозволат обновата на џамијата. Се тврди дека тој бил поддржан од над 70 невладини организации и чинел 3.500 евра. За Валентина Божиновска, претседател на Комисијата за односи со верските заедници, собирот е нелегитимен, бидејќи него писмено го осуди ИВЗ, која, исто така, е заинтересирана за обновување на Бурмали-џамијата. Со оглед на тоа дека на собирот активно учествувал и Адем Рамадани, висок државен службеник во Комисијата, кој претходно си зел три слободни дена, за неговото присуство ќе се поведе внатрешна дисциплинска постапка. (Б.Ј.)


#
Статијата е прочитана 680 пати.

Испрати коментар

Од: Filip Sumski USA.
Датум: 16.05.2010 03:43:04
Vo R.M. ima pojava na patriotizam od dvestrani koj se koristi za rastenje mna swvbojot rejting na odredeni politicari ili politicki partii. Eden e mprtedvoden od vladeeckat DPMNE a drugiot od Albanskite politicki partii. Ovie politicari izigravaat golemi mpatrioti zloupotrebuvajki go makedonskiot narod zakogo bas imjem briga nego gledaat samo za sebe , so toa go delat makedonskiot narod na razlicni grupacii pravat megu etnicki konflikti zadagi usvojat svoite politicki ambicii do debela fotelja. Posebno ludata ideja na premierot za izgradba na crkva na plostadot od ma se pojavi vo sprotivno izgradba na BUR.gamija potiknata od albanskite muslimani odnosno albvanskite patrioti najlosoto vo toa e sto gi povlekoja vo ovaja losa rabota verskite zaednici iako neim e tuka mestoto, bidejki toase kosi iso kuranot i biblijata tamo nepostoi nasilstvo.

Најди! во Утрински
Македонија
Тетовската црква „Свети Атанасиј“ десет години без крст
ДПА бара независна истрага за Радуша
Групација на национални телевизии
Сведоците на МВР не се појавија
И белите мантили на протест пред Владата