Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.12.2012, 12:27

Црвенковски: 2013 да биде победничка

Во новогодишната честитка, лидерот на СДСМ порачува дека дојде време да се крене гласот за својата и за иднината на нашите деца

„Деновите пред Нова година и Божик отсекогаш биле и секаде биле денови за убави желби, за добри мисли, за душевен мир и семеен спокој. И искрено, од дното на душата и срцето би сакал да можам да ви упатам токму такви пораки. Дека најтешкото е зад нас. Дека ќе биде подобро. Дека како народ и како држава сме на вистинскиот пат. И само треба да продолжиме во истиот правец.

Но, кога би ви го кажал тоа, би ве лажел, а и вие би знаеле дека тоа не е вистината. А која е вистината? Дека се живее тешко и дека, за жал, ќе биде уште потешко. Дека како народ и држава не' водат кон бездна. Дека суспендираа и Устав и закон, дека ја убија и слободата и демократијата во ова�� земја. Дека Македонија, дефинитивно, не е нормална, правна демократска, туку партиско полициска режимска држава“, вели лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, во новогодишната честитка.

Според него, ова е време кога ние самите како народ треба да покажеме дека имаме потенцијал, дека имаме капацитет, дека не бидува и заслужуваме да имаме држава во која ќе се живее слободно, демократски, во која ќе бидеме еднакви по правата и обврските, во која судовите ќе одлучуваат по закон, а не по партиска директива, во која медиумите ќе ја соопштуваат вистината, а нема да ја величат лагата....

„Изборот што ни го носи оваа нова 2013 година е: или ќе продолжиме да живееме понижени, замолчени, стуткани, газени во страв и во срам, или ќе го кренеме својот глас, ќе се бориме и избориме за своето достоинство, ќе ја добиеме оваа битка за својата иднина и за иднината на своите деца! Трето нема! И секој кој мисли дека има трето, дека може да остане настрана од ова што ни се случува, се лаже и себе си и сопствената совест“, заклучува Црвенковски, посакувајќи им многу здравје и среќа на граѓаните. (П.Р.)


Статијата е прочитана 2410 пати.


Испрати коментарВерижна сообраќајка на патот Куманово-Крива Паланка
Чавез во вештачки предизвикана кома?
Aмериканскиот Конгрес ги изгласа даночните мерки
Берлускони - Левицата ме обвини за сешто, освен дека сум геј
Прв јавен говор на севернокорејски лидер по 19 години
Германски „Шпигел“ го „умре“ Буш
Америка се спаси од фискалниот амбис
Паднаа царините на многу производи
Хилари во битка со тромб во главата
(ФОТО) Македонија ја пречека Новата 2013 година со многу очекувања
Утврден идентетитетот и на втората застрелана девојка
Реактивирана касарната во Прилеп
МВР не нашло прекумерна употреба на сила врз новинарите
На Токсикологија примени 42 лица
Малолетничка загина во сообраќајна несреќа
„Балкан Енерџи груп“ ќе го води бизнисот со парното
Богов очекува подобрување на економијата во 2013
Годишнина од смртта на Глигоров
Ирска од денеска претседава со ЕУ
(ФОТО) Светот ја пречека Новата 2013
Монетите од 50 дени се повлекуваат од промет
Песимизам во Атина пред посeтата на Нимиц
Седуммина избодени во Белград на новогодшната ноќ
Прво па машко
Светот во 2012 година кога не се оствари пророштвото на Маите
Сите по список - Кои беа вредни, а кои дремливи
Политиката да ја остави економијата да дише
Кризата е длабока, перспективите мрачни
Година на секој против секого
Велешанец се спасил бегајќи од автомобил заглавен на пруга
Хашим Тачи најави дека нема да се кандидира за премиер
Во кого се колнат македонските политичари
Поповска - Вистината ќе излезе на виделина
(ИНТЕРВЈУ) Ниту оваа ниту претходните влади не сакаат совет
Банките малку послабо отпорни, но профитабилни
Добитници и губитници во 2012
Мукаетов - Не' чека тешка година, но остануваме оптимисти
Во политиката имавме сцени слични на „К-15“ и „Монти пајтон“
Бреговиќ ќе му свири на Путин за Нова година
Богата програма за дочекот на новата 2013 година на плоштадот „Македонија“
Во Тетово и Гостивар одземени над 12 илјади петарди
Момче претепано и застрелано во дискотека во Тетово
Деветнаесет загинати во бомбашки напад во Пакистан
(ФОТО) Четворица загинати во авионска несреќа во Русија
Жената која турна човек во метрото во Њујорк нападнала од верска омраза
Ердоган - Изминатава година беше успешна за Турција
Ѕинго пак на чело на СПМ
(ФОТО) Вооружен грабеж на златара среде бел ден во Кавадарци
(ФОТО) Протест на опозицијата пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ
Даниел Сервер
ВМРО-ДПМНЕ - Задолжувањата помали отколку во времето на СДСМ
Тачи однапред знаел за настаните во Собранието
Во пет верижни сообраќајки - 11 повредени
Делницата Катланово - Велес повторно во употреба
Николиќ пак нуди посредништво меѓу Атина и Скопје
Наградени десет научници на УКИМ
СДСМ обвинува за ново задолжување на државата
Штипски полицаец пронајден мртов
Димитар Башески излезе од ДПМ, но и ДПМ го поддржа ЗНМ
„Тинекс“ вложи 17,5 милиони денари за развојни проекти
„Телеком“ ќе подели над 350 топли оброци во шест народни кујни
Заштитен сведок на судењето на Љубе Бошкоски
Башким Бесими поднесе оставка
Прогласени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител
Собранието го донесе законот за задолжување кај Светска банка
Седете дома и не отворајте прозорци, надвор е презагадено
Нови 157 припадници на АРМ ќе заминат за Авганистан
„Окта“ подари зимска облека за повеќе од 300 деца
ДС ќе иницира формирање парламентарна комисија за случувањата во Собранието
ОМД го зголеми својот тим во САД
Филе - Претстојната пролет одлучувачка за Македонија
Конфискација на нелегалниот имот на Иснифарис Џемаили
Косовците уплашени од радикалниот исламизам
Ромпуј - Камерон ја загрозува иднината на ЕУ
Маглата го отежнува авиосообраќајот на скопскиот аеродром
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во новаvace, 30.12.2012 13:03:47
Branko ubavo aludira na situacijava, samo treba pravilno da se razbere za kogo se raboti
Петко, 30.12.2012 13:35:04
Сиве години Бранкао кажува само лаги.Едно зборува друго прави.Ниту 1 не останал на зборот.Неодам на избори,одам на избори,неодам за прецедател одам за прецедател,не се враќаме во парламентот по никоја цена,се враќаме во парламентот под услови,така и сега,одиме до крај,само што не кажува каде е крајот,на 1 метар или во безкрај.така да не му верувам повече,брзо ќа попуштит и без срам ќе зборувт како ништа да не било. Со 5% рејтинг неможе да зборува во името на народот,нека зборува во името на тие што се околу него и кои добиле нешто од партијата додека биле на власт. Ка ко што велеше 1998,народот ќе си го каже своето на наредните избори,нека почека до Март да види што ќе каже народот,ако излезе СДСМ на избори,ако не нека си ја земат пензијата и нека уживат,нека ги остави способните да водат политика. Среќна нова 2013 година.
Gjorgji, 30.12.2012 14:15:09
Samo demagogija. Do koga bre Branko? Aj te molam zamini si od politickata scena i ne ja vodi SDSM vo propast. Ni treba nam, gragjanite. No TI ne ni trebas.
Vasko, 30.12.2012 15:57:43
Се согласувам само со едно дека трето нема, т.е дека трета опција за нас гласачите не постои. Инаку се ова што сега го говори Црвенковски илјада пати до сега го кажал како дел од неговите предизборни говори кога јас и многу други како мене му верувавме и плашејќи се од полошо гласавме за него. Но сега едноставно не му верувам и никогаш повеќе нема да му верувам. Гледам дека и вмроовциве забегаа, ама нив немаше 6 години кој да ги коригира и да ги критикува. Опозицијата спиеше улулкана во благодетите и привилегиите кои ги имаше сите 6 години. На власта и се погоди таква опозиција. И сега наеднаш Црвенковски свати дека сигурно ке ги загуби следните избори и го фати паника. Па дај сега ке правиме револуција и тоа по можност што е можно повеќе нереди и жртви да има за да се одвлече вниманието и да се заборави за што се почнало. Да се намести власта да згреши за да биде се покомплицирано и посрамно за државата пред светот. Па јас не сум видел некој повеќе да плука по својата држава и народ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Среда
Сончево
Макс: 7°C, Мин: -3°C

Четврток
Ведро
Макс: 7°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ФОТО) Светот ја пречека Новата 2013
Милиони луѓе се собраа за пречекот на Новата година 2013 на плоштадите ширум светот...
Времеплов на оптимистот
Кога луѓето се навистина оспособени, тие ќе почнат да ја користат дигиталната технологија за да воведат промени во свое ...
Ексклузивно - Готвам, значи постојам и сум сакана
Хрватката Ана Угарковиќ, авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |