Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.01.2013, 15:50

Стаса последната тура двокатни автобуси

Со новите 79 автобуси, заврши најавената обнова на возниот парк на ЈСП. Сега тој има 215 двокатни, 16 минибуси и 81 нископоднини „украинки"

Заврши најавената обнова на возниот парк на ЈСП „Скопје“. Стаса и последната тура 79 автобуси од кинескиот „Јутонг“, 64 двокатни „обични“ и 15 панорамски автобуси. Симболично, тие беа презентирани денеска како и досега на паркингот пред спортскиот центар „Борис Трајковски“. Така, сега ЈСП на располагање има вкупно 215 даблдекери, 16 минибуси и 81 нископоднин „украинки“ од производителот „Лаз“. Сите донација од Владата со вкупна вредност од 57 милиони евра.

Новонабавените автобуси се презентираа во присуство на советници, директори, политичари...Градските власти се пофалија дека автобусите имаат мотор „каминс“ од англиско производство, германско подвозје „ЗФ“ и се комплетно климатизирани.

„Автобусите имаат и дигитален тахограф и автоматски управувана рампа за инвалидски и детски колички, а на панорамските автобуси покривот електронски им се отвора. Изгледот на главниот град значително е изменет и сега скоро и да ги нема старите автобуси“, рече градоначалникот Коце Трајановски, најавувајќи дека до април годинава треба да бидат пуштени во употреба и 50 нови автобуски постојки, а до крајот на 2013 сите 226 планирани.

Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски рече дека старите автобуси кои претходно се користеле во главниот град, освен што биле премногу стари, го загадувале воздухот и не биле соодветно затоплени и климатизирани.

Премиерот Никола Груевски, пак, нагласи дека автобусите значат крај на проектот во кој, како што рече, многумина не верувале, затоа што со години наназад многу градоначалници и политичари ветувале дека ќе го решат проблемот, но никој не ги сменил автобусите стари и преку 30 години.

„Автобусите се дојдени благодарение на подржувачите, но и на противниците. Без нивното зборување и критики немаше да постигнеме таков политички ефект. Скопје доби нов автобуски превоз според сите европски стандарди онака како што доликува на една европска метропола. Над сто илјади граѓани кои живеат, работат или привремено престојуваат во Скопје можат да ги користат автобусите“, истакна Груевски. (Б.Ш.)


Статијата е прочитана 1449 пати.


Испрати коментарЧеститка од премиерот Груевски за Божик
Ќе се гради Аква парк во СРЦ „Борис Трајковски“
(ФОТО) Стотина луѓе исчезнаа во пеколот на Тасманија
Асад нуди нова влада и амнестија
Грција се подготвува за антифашистички протести
(ФОТО) Даниел Воиновски го презеде кумството на скопското бадникување
Четитка од лидерот на опозицијата Црвенковски по повод Божик
Славејчињата на коледе кај претседателот
Пешак почина во сообраќајна несреќа во Скопје
Православните христијани го слават Бадник
Честитка од Иванов за Божик
(ФОТО) Скопје во знак на коледарските огнови
Три лица убиени во престрелка во Аурора
Почина поранешниот државен јавен обвинител Александар Прчевски
Билт - ЕУ опстана и покрај најавите за распаѓање
Поддршка на туризмот и хотелиерството преку четири финансиски инструменти
До 24.000 денари месечно за студирање на децата без родители
Шестмина Руси загинаа на моторна санка на Алпите
Мексикански претскажувач - Чавес ќе почине до април, нова војна на Блискиот Исток
Коледарските огнови го најавуваат Рождеството Христово
Скопјани традиционално 21. пат заеднички ќе го прослават Бадник
ДУИ ги откри кандидатите за локалните избори
Божикно обраќање на поглаварот на МПЦ, Стефан до верниците
„Стандарт“ - Самарас кај Борисов заради Македонија
Владика Петар
Почна пријавувањето за Водици
Бадникарски собир пред Соборниот храм
Британски „Сан“ со реклама ги брани Фокландите
Финализиран договорот за новата сала „Јане Сандански“
Царината лани наплати повеќе средства од планираните
Ќе извезуваме и медицински радиоизотопи
Во вторник вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ
Депонијата Дрисла ќе се модернизира
Девојка падна од прозорец, додека била на забава во Штип
ДПА ќе оди на избори
(ФОТО) Пожар во салата на КК „Работнички“
ЕУ повика да се смират страстите во Македонија
Вељаноски - Револтиран сум од обидот за злоупотреба на моите деца
Чавез се` уште тешко дише
Нимиц, сепак, ќе донесе предлог
Ослободен поранешниот началник на турскиот Генералштаб
Владата ги зголеми ученичките стипендии
Даниела Темелкова в.д. директор на Државниот студентски центар „Скопје“
Брамерц - Останаа злосторствата и страдањата на жртвите
Г.г. Стефан - МПЦ бара само да биде препозната како автокефална Црква
Џон Бојнер реизбран за претседател на Претставничкиот дом на САД
Вашингтон вознемирен за посета на шефот на „Гугл“ на Северна Кореја
Кога може да се пријавите за „Купи куќа, купи стан“
Две години условно за штипскиот кандидат за градоначалник од СДСМ
Почна одбројувањето за визите
Фалсификатите ни доаѓаат од Кина, Турција и Бугарија
Геронтологија „13 Ноември“ комплетно реновирана до февруари
„Балкан енерџи“ сака да инвестира и во „Чебрен“ и „Галиште“
Утврден идентитетот на лицето чие тело беше пронајдено во Охрид
„Шведски демократи“ против муслиманскиот наталитет
Обама потпиша - суперданок за супербогатите
Декември рекорден по продажби на огнено оружје во САД
Продолжува „сечата“ на генерали во Турција
Владата ќе гради 474 социјални станови
Третина плата за пратениците кои бојкотираат
Градоначалникот на Гази Баба го посети првото новороденче во 2013
„Шведски демократи“ бараат ограничување на наталитетот меѓу муслиманите
Промоција на нови 79 двокатни автобуси
Над сто лица починаа од студ во индиската држава Утар Прадеш
Ал Џезира го купи кабелскиот канал на Ал Гор
Хилари Клинтон ја напушти болницата
Протести на Сојузот за иднинатаKanibal Lektor, 03.01.2013 18:23:50
Kumins e Amerikanska firma za proizvodstvo na dizel motori koi se megju najsovrshenite (Francuski Pezho dolgo vreme gi koristeshe vo nivnite avtomobili). Ali gradskite vlasti ne pogreshile premnogu, vo Amerika se zboruva angliski...
Stojce, 03.01.2013 19:04:34
I ova e edno od alternatvnite resenija za transport na patnici( podobro od postoeckoto ruinirano) ,Makedonija treba da se stremi na sovremeni bezbedni i ekonomicni resenija na primer kako sto se Metroata,toa se dolgorocni resenija so moznosti za nadgradba sprema potrebite.
Трпе, 03.01.2013 22:45:35
Прекрасна презентација на новите градски кинески автобуси за метрополата.Ова презентација е трета или четврта.Повторувањето е мајка на запознавањето.Но последните автобуси биле поусовршени па можеле да се движат надземја и подземја со што загадувањето во Скопје не е веке проблем.Но никако пропагандната власт не спомнува колку овие автобуси го имат стоплено и нивниот џеб.Следниот проект на пропагандната власт ке била и набавка на автобуси за поголемите општини во РМ.Но автобусите ке биле набавени преку рекламата купувајте странски производи.
Itar Pejo, 04.01.2013 00:54:15
Citatelite od dijasporata dali bi mozele da ni kazat po kolku ministri go pridruzuvaat Sefot na vladata koga se prezentiraat novite avtobusi vo nivniot grad.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 0°C

Претежно облачно

Недела
Облачно
Макс: 2°C, Мин: -2°C

Понеделник
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: 1°C, Мин: -8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (45)
Инцидентот на Бајкалско Езеро.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |