Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.05.2012, 14:14

Затвор за тепачите од Дебар МаалоМартовскиот инцидент во скопско Дебар Маало, кога пред интернет-кафуле беше претепано 15-годишно момче, доби судска разрешница по само едно одржано рочиште

Една условна казна и три тримесечни казни затвор добија четворицата обвинети на возраст од 19 до 22 години. Според тврдењата пред судот, обвинетите, кои се од околината на Скопје, најпрво биле во интернет-кафуле во Сарај, но таму интернетот бил слаб, па поради тоа дошле во Дебар Маало. Еден од нив изрази жалење и каење за нападот врз малолетното момче од македонска националност, другите, пак, останаа на тоа што го тврдеа во истражната постапка. Судијата, при одмерувањето на казните, ги зел предвид олесните околности.

Серијата инциденти на кои им беше дадена меѓуетничка конотација следуваа по двојното убиство во Гостивар, кога полицаец застрела двајца свои сограѓани поради расправија за паркинг. Во Скопје, Тетово и низ други градови во земјава беа евидентирани низа тепачки, во кои, главно, страдаа млади лица. Во голем број случаи напаѓачите беа откриени, против нив беше поднесувана кривична пријава за насилство, а предметите добиваа судска разрешница. Медиумите објавија дека казните во просек се движеле од условни до тримесечен затвор, со кои се покрива и времето поминато во притвор. (Х.Р.)Статијата е прочитана 1329 пати.

Испрати коментарТешки кражби во црвквите „Св. Петка“ и „Св. Ѓорѓи“ во Младо Нагоричане
Вооружен напаѓач уби две лица во Финска
Европско движење - ЕУ веднаш да почне пристапни преговори со Македонија
Македонија се' уште има проблем со човековите права
Црвенковски го внесе идентитетот во разговорите со Грција
За Груевски критиките од Стејт Департментот се стандардни
Три бизнис-посети на Италија, една инвестиција
Викендов нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Нов правилник за дополнителната работа на лекарите
Малолетна струмичанка грабната и силувана
Оланд ги посети француските војници во Авганистан
Во Охрид се самоуби жена скокајќи од четврти кат
Двајца загинати во две тешки сообраќајки
Бесими - Ќе бараме интензивен дијалог со Грција
НАТО - Влез во Алијансата откако ќе се реши името
Иванов-Прамер - Потврдени заложбите на Австрија за интеграција во ЕУ
Уапсен „мозокот“ на трговијата со органи во Косово
Брејвик бара да го прогласат за здрав
Македонија четврта во регионот по квалитет на услугите
Тепачка во украинскиот Парламент поради рускиот јазик
Меѓународна безбедносна конференција во Охрид
Претседателот Иванов ќе се сретне со Барбара Прамер
Македонска делегација на молебен на гробот на Свети Кирил во Рим
Црвенковски - Спорот со името најважен проблем
Мотоциклист удри во паркиран автомобил и загина
Нов земјотрес во близина на Софија
„Оне" со нов најевтин производ „Џабест"
Македонска делегација во Рим и Ватикан во чест на Свети Кирил
Оланд и Меркел се судрија за еврообврзниците
Чувари под суспензија, се утврдува дали тепале притворени од „Монструм“
Нечас - Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција
Ден на сесловенските просветители, Св. Кирил и Методиј
Прамер - Спорот за името да се разграничи од пристапните преговори со ЕУ
ОМД побара прекинување на разговорите за името
Следниот самит на НАТО отвора обврска за Грцијa
Потврдена австриската поддршка за македонската евроинтеграција
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 12°C

Недела
Грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |