Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.10.2012, 09:45

Литванско „не“ за нова нуклеарка

Литванците масовно се огласија против изградба на нова нуклеарна централа во земјата.

Литванските граѓани со право на глас вчера истовремено со учеството на парламентарните избори, учествуваа и на консултативниот референдум, на кој единственото прашање беше „Ја поддржувате ли изградбата на новата нуклеарна централа во Република Литванија?“.

Со „не“ одговорија 61,75 проценти од учесниците на референдумот, а 34,75 проценти гласаа со „да“, покажуваат делумните резултати, објавени од Централната изборна комисија.

На референдумот учествувале над 50 проценти од регистрираните гласачи, што е неопходен услов резултатите да бидат признати за валидни.

Проектот за изградба на нуклеарна централа во Визагинас беше разработен со цел да се замени реакторот „Игналина“, кој беше сопрен во 2009 година во согласност со ангажманите на Литванија за приклучување кон Европската унија во 2004 година. Проектот, кој од Парламентот беше одобрен ова лето, е предвидено да биде реализиран заедно со соседните земји Летонија и Естонија.

Левичарската опозиција победи на изборите во Литванија


Опозициската Лабуристичка партија освои најмногу гласови, односно 22,67 отсто на парламентарните избори во Литванија, покажуваат делумните резултати објавени од Централната изборна комисија.

По неа следи Социјалдемократската партија со 19,58 отсто од гласовите, што е еден убедлив знак на победа на левичарската опозиција во оваа балтичка земја.

Се очекува дека лидерот на социјалдемократите Алгирдас Буткевичиус, поранешен министер за финансии, ќе стане премиер на коалициската влада со лабуристите.

Станува збор за податоци на Централната изборна комисија од 1.237 од вкупно 2.017 избирачки места, со регистриран одѕив на гласачите од 50,8 отсто, на изборите кои се одржаа вчера.

Владејачката Конзервативна партија, која владееше со земјата во изминатите четири години, освои 12,81 отсто од гласовите. но се очекува тој процент да се зголеми, бидејќи пребројувањето на гласовите се уште трае во големите градови, во кои конзервативците традиционално ја имаат поддршката ја избирачите.


Статијата е прочитана 299 пати.

Испрати коментарГрција не сака Брисел да се вмеша во спорот
ВМРО-ДПМНЕ молчи за Хасан Приштина
Опозицијата бара став од премиерот за „раната фаза“
Во Македонија сите се различно сиромашни
СДСМ против отпуштање без предупредување
(ФОТО) Двајца повредени во масовна тепачка пред „Мавровка“
Велија Рамковски наскоро пред Апелацискиот суд
Во август сме имале помалку туристи
Со ОНЕ може да зборувате по телефон и во авион
Скопјанец преживеал удар од воз
Само четворица од Македонија добиле азил во Шведска
Ослободителна пресуда за Ѓорѓи Тренковски
Визите ќе го уништат европскиот сон на Западниот Балкан
Молотов коктел запали две возила во Бутел
Kампања за помош на сиромашните и гладните
„Борис Трајковски“ доби акустика по светски стандарди
Николиќ - Ако го побараат Косово, не сакаме во ЕУ
Контејнерите ќе се заменат со нови пластични
Германски компании заинтересирани за инвестирање во енергетскиот сектор
Од идната година МЕПСО ќе отвори пазар на струја
Радован Караџиќ бара награда за мир
Куба ги укина излезните визи
Почнува ТЕХНОМА 2012
Бројот на гладни во светот на високо ниво
Хилари Клинтон презема одговорност за настаните во Бенгази
Изборите во САД може да завршат нерешено?
Локално невреме со пороен дожд и ветер
Пет години без Тоше
Собрани 60 илјади кубни метри отпад
Референдумот за независност на Шкотска стана реалност
Ахмети - Не сме разговарале за предвремени избори во март
Американците Рот и Шапли добитници на Нобеловата награда за економија
Протестираа вработените во ОХИС
(ФОТО) И театарот ги доби првите скулптури
(ФОТО) Македонија шефува со регионот
Промовирана платформа за енергетска ефикасност
Пет лица загинаа во „сомнителен“ пожар во Англија
Утре започнува саемот ТЕХНОМА
СДСМ - Грчкиот меморандум неприфатлив за Македонија
Само седум фирми имаат ХАЛАЛ сертификат
Жените земјоделки бараат учество во аграрната политика
ВМРО-ДПМНЕ го повлече законот за бранители
Санино - Визната либерализација важи ако не се злоупотребува
Црвенковски - Почетокот на преговорите ќе влијае позитивно на реформите
Беровчанец се обеси, Тетовчанка се застрела
Лавров - Не се нарушени руско-турските односи
Почина новинарот Хисен Шаќири
Белгија се` поблиску до распад
Одложена седницата на Комисијата за труд и социјала
Од денеска почнува грејната сезона
Баумгартнер - Почувствував голем притисок во главата
Почина поранешниот крал на Камбоџа Нородом Сиханук
Шкотска на чекор до референдум за независност
Покрај санкциите расте американскиот извоз во Иран
Опозиционерот Али Зејдан е новиот премиер на Либија
Коалиц��јата на Ѓукановиќ победи на изборите во Црна Гора
(ФОТО+ВИДЕО) Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената!
Невладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Минималната плата да биде 15.000 денари

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Претежно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 10°C

Среда
Сончево
Макс: 25°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (27)
Плачот на Х Конгрес на СКЈ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Триумф на човековиот дух
Зоран Иванов, познат новинар, а порано падобрански ас, вели дека технологијата го овозможила скокот на Баумгартнер, но н...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |