Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.11.2012, 17:35

Македонија и' одговори на Грција

Попоски предлага разговорите за името да продолжат под медијаторство на Метју Нимиц

Одговорот на грчкиот меморандум, што во октомври шефот на дипломатијата Димитрис Аврамопулос го испрати во Скопје, денеска амбасадорот Сашо Стефков го предал во грчкото МНР во Атина. Со тоа заврши драмата има ли или нема одговор на грчкиот предлог- договор и дали тој ќе се чека до декември или ќе се забрза комуникацијата меѓу двете земји.

Во него освен начелното поздравување на грчката иницијатива, шефот на дипломатијата ја нагласува решеноста Македонија целосно да ги исполни преземените обврски со Привремената спого��ба со отворен повик тоа истото да го стори и Грција. Како што се најуваше, Попоски ја истакнува валидноста на сите документи околу спорот досега, укажувајќи дека пресудата на Хашкиот суд одговара на неколку аспекти од прашањата што Атина ги отвори во меморандумот, без да наведе кои, но јасно се однесуваат на „ерга омнес“ барањето и идентитетските прашања.

„Ја поздравувам намерата за решително придвижување во разговорите за разликата околу името. Имајќи го тоа предвид, ја препознаваме потребата од создавање на урамнотежена и веродостојна рамка за придвижување напред. која ќе ги земе предвид и ставовите на двете земји“, стои во одговорот на Попоски до Аврамопулос. Потоа, тој предлага оваа задача да им се довери на Метју Нимиц и на преговарачите и ги повтори поканите до грчкиот шеф на дипломатијата, а особено таа на премиерот Никола Груевски до Андонис Самарас - да се сретнат во кое било време и кое било место.

Одговорот на меморандумот можете да го прочитате во оригинал.


Статијата е прочитана 2184 пати.

Испрати коментарСпецијални укази за гласањето во поплавените делови на Њујорк и Њу Џерси
Обама му честиташе на Ромни на кампањата
Републиканците реагираат за неправилности во Пенсилванија
Сурфање со 3Г-стик на „Вип“
Македонија ќе добие 75 милиони евра од Љубљанска банка?
Атина ќе го анализира писмото на Попоски
Барометар за администрацијата
СДСМ - Предлог-буџетот не нуди решенија за проблемите на граѓаните
Вељаноски го одби барањето за помош од ДУИ
Груевски - Буџетот е со највисоки капитални инвестиции
Ограбена „Дуна Компјутери“ во ГТЦ
Милошоски - Одговорот на Меморандумот навремен и тактички добар
Почнаа изборите во САД со гласање во девет сојузни држави
Ваучери за компјутери за студенти од социјално загрозени семејства
Сочуство од Иванов до Плевнелиев за смртта на патријархот Максим
Медиумите во Грција засега без коментар за одговорот на меморандумот
БиХ отвора нова истрага за авионската несреќа на Трајковски
Фајон - Одложувањето на преговорите лошо за Македонија, регионот и ЕУ
Американските астронаути гласаа на претседателските избори
Мико - Телефонски разговор на Клинтон не може да замени посета на Македонија
Норвешкиот нафтен фо��д е најголем во светот
Во Рим потпишан Меморандум за соработка меѓу МВР и Австралиската полиција
Нов 48-часовен штрајк во Грција
Kривична пријава за измама на туристи против „Летс Травел“
Путин го разреши министерот за одбрана Сердјуков
САД избираат нов претседател
Г-20 си дадоа дополнително време за кастрење на буџетските дефицити
Почина бугарскиот патријарх Максим
Владата не планира попис ниту следната година
Разгорена војната меѓу министерот и лекарите
Бојко Борисов со грчка реторика
Берачи на костени пронашле мртов маж
Фатен убиецот од „Али Баба“
Лустриран поранешен струшки градоначалник
Романија го одложува влезот во еврозоната
СДСМ обвинува за изборни манипулации со доселени гласачи
Романија го одложува влезот во еврозоната
Њујорк бара 40.000 топли станови за жртвите од ураганот
Попоски - Зголемена комуникација со Бугарија за поголема доверба
Најмалку 50 сириски војници убиени во Хама
Напишал проштално писмо и го преживеал ураганот Сенди
Две лица повредени од експлозија на плинска боца
Македонија претставена на Глобалниот саем за туризам во Лондон
Бензините поевтинуваат за 4,5, а дизелот за 1,5 денари
Руско оружје за Сирија согласно советски договори
Кампања на ОХО за намалување на отпадот
Николиќ имал инцидент на автопатот Белград-Ниш
Четврото продолжение на 45.седница во Собранието
Самарас гo предупреди Парламентот да ги изгласа мерките за штедење
Првиот атомски носач на авиони замина во историјата
Поразот на „Вашингтон Редскинс“ - лош предзнак за Обама?
Тадиќ се повлече од челната позиција во Демократската партија
ДУИ - Ист третман за сите од 2001
(ФОТО) Груевски ги наполни со голови снимателите и фоторепортерите
Хелсиншки комитет апелира да престанат заканите за „Аман“
СДСМ - Буџетот нема да ја реши кризата
Анкета - Водат ВМРО-ДПМНЕ и Груевски
Г.г.Стефан - Нишкиот договор не важи, потребно е ново решение
Во Градски парк ќе се гради катна гаража
До социјална парична помош само со лична карта
Епископот Тавадрос - нов поглавар на Коптската црква
Менхетен доби струја
Добра година за тиквешките лозари
Во автобус откриени мигранти од Сомалија
Старец пронајден мртов во опожарена куќа во Гостивар
Состанок на Г-20 за кризата во еврозоната
Нимиц се надева на брзо решение
Проблеми во сообраќајот заради одрони на патот Маврови Анови-Дебар
Бугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свеста за наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Златна зора како граничари на преминот Дојран
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Мобилни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во Берлинpile, 05.11.2012 20:52:25
Kako sto gledam nema integralen tekst na odgovorot na t.n.memorandum za razbiranje a defakto revizija na VS od 1995 godina a vo tekstot veke preminuva vo predlog-dogovor, (masala) dostaven od Ministerot G-din Avramopulos do Ministerot Poposki.Dali so vakviot gest i Ministerot Poposki ako veke e potpisnik na odgovorot, ne samo sto ,,pere tugja necista garderoba tuku i zema aktivno ucestvo kon Velepredavstvoto na drzjavnite interesi.Nema potreba da ja prepoznavate potrebata od sozdavanje na uramnotezjena verodostojna ramka, kako sto velite za pridvizjuvanje na razgovorite napred,taa ramka e ZDRAVA i vospostavena so VS od 1995 godina, i treba samo da se pocituva, a za nepocituvanjeto nadlezjnosta e prepustena na MSP vo Hag, a za provokaciite od tipot poklonenie na pred karta na golema Makedonija ili izjavi od tipot i medijatorot ceka datum od Grcija ili ,,VS e zjiva katastrofa, Makedonskiot narod veli ,,koj sto si seel toa ke si zjnee,tuka veke ne pomaga nitu Ceskata tehnologi
пријател, 05.11.2012 22:43:34
Советот за безбедност при приемот на Р.Македонија во ОН утврди дека се пројавени разлики околу името на нашата држава,кои ги оцени како опасност по мирот во регионов.Затоа го отфрли името Р.Македонија,не`прекрсти во ФИРОМ и побара со Рез.817,преку преговори со Грција да се решат тие разлики.ФИРОМ е официјално име во ОН,НАТО,ЕУ,Светска банка,ММФ,МОК,ФИФА и т.н.,а и држ.кои не`имаат признаено како РМ,во овие институции и организации ни`се обаќаат со ФИРОМ.Значи ФИРОМ е ерга омнес.Ако е отфрлено името Р.М.,а привремената реф.ФИРОМ е ерга омнес,тоа значи решението е ново име на нашата држ. различно од Р.М.и тоа ерга омнес.Тоа го бара Советот и Генералното собрание на ��Н,НАТО,ЕУ,судот од Хаг,дури и државите кои не` признаа под уставно име(САД,Русија,Кина...).Предлогот на Грција е Северна Македонија.Кој е предлогот на нашата држава?За жал ова е реалноста,ова е обврската која се бара од нас,сакале да прифатиме или не.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Делумно облачно

Вторник
Претежно облачно
Макс: 18°C, Мин: 7°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 9°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (45)
Инцидентот на Бајкалско Езеро. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Интервју -Цената на станбениот квадрат нема да паѓа
Д-р Ванчо Чифлиганец, сопственик на градежната компанија „Адора инженеринг“, очекува рамноправни услови за работа на дом...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |