Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
08.08.2012, 14:00

Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 11.ден

По единаесетиот натпреварувачки ден 73. држави имаат освоено медали

Освојувачи на медали на Олимписките игри во Лондон на единаесетиот ден:

Триатлон (мажи): 1. Алистер Броунли (Велика Британија) 2. Хавиер Гомез (Шпанија) 3. Џонатан Броунли (Велика Британија).

Едрење – класа 470 (мажи): 1. Дориан Риселберге (Холандија) 2. Ник Демпси (Велика Британија) 3. Прземислав Миарцински (Полска).

Едрење – класа 470 (жени): 1. Марина Алабау Неира (Шпанија) 2.Тули Петаја (Финска) 3. Зофиа Ночети-Клепачка (Полска).

Гимнастика – разбој (мажи): 1. Же Фенг (Кина) 2. Марсел Нгујен (Германија) 3. Хамилтон Сабо (Франција).

Гимнастика – греда (жени): 1. Линлин Денг (Кина) 2. Лу Суи (Кина) 3.Александра Рејсман (САД).

Гимнастика – вратило (мажи): 1. Епке Цондерланд (Холандија) 2.Фабиен Хамбухен (Германија) 3. Каи Зу (Кина).

Гиманстика – партер (жени): 1. Александра Рајсман (САД) 2. Каталина Понор (Романија) 3. Алија Мустафина (Русија).

Синхроно пливање – дует: 1. Русија 2. Шпанија 3.Кина

Коњички спорт – екипно дресура: 1. Велика Британија 2. Германија 3.Холандија.

Пинг пинг – екипно (жени): 1. Кина 2. Јапонија 3. Сингапур

Велосипедизам – кеирин (мажи): 1. Крис Хој (Велика Британија) 2.Максимилијан Леви (Германија) 3. Симон ван Велтовен (Нов Зеланд) и Теун Мулдер (Холандија).

Велосипедизам – омниум (жени): 1. Лаура Трот (Велика Британија) 2.Сара Хамер (САД) 3. Анете Едмондсон (Австралија).

Велосипедизам – 1. Ана Меерс (Австралија) 2. Викторија Пендлетон (Велика Британија) 3. Шуанг Гуо (Кина).

Скокови во вода 3.метри штица (мажи): 1. Илја Захаров (Русија) 2.Каи Кин (Кина) 3. Чонг Хе (Кина).

Кревање товар над 105 кг (мажи): 1. Бехдад Салимикордасаиби (Иран) 2. Сајад Ануширавани Хамлабад (Иран) 3. Руслан Албегов (Русија).

Борење грчко-римски стил до 66кг (мажи): 1. Хиенво Ким (Јужна Кореја) 2. Тамаш Лоринц (Унгарија) 3. Стив Жено (Франција) и Манучар Цхадаја (Грузија).

Борење грчко-римски стил до 98кг (мажи): 1. Голамреза Гасем Резаеи (Иран) 2. Рустан Тотров (Русија) 3. Џими Лидберг (Шведска) и Артур Алексанјан (Ерменија).

Атлетика – скок во височина (мажи): 1. Иван Ухов (Русија) 2. Ерик Кинард (САД) 3. Мутаз Ерса Баршим (Катар), Дерек Друин (Канада) и Роберт Грабарз (Велика Британија).

Атлетика – фрлање диск (мажи): 1. Роберт Хартинг (Германија) 2.Ехсан Хадади (Иран) 3. Герд Кантер (Естонија).

Атлетика – 1.500 метри (мажи): 1. Тауфик Махлуфи (Тунис) 2. Леонел Манзано (САД) 3. Абдалати Игуидер (Мароко).

Атлетика – 100 метри со пречки (жени): 1. Сали Пирсон (Австралија) 2. Доун Харпер (САД) 3. Кајли Велс (САД).

По единаесетиот натпреварувачки ден 73. држави имаат освоено медали.

Биланс на медали: Кина 73 медали (34 златен – 21 сребрени – 18 бронзени); САД 70 (30-19-21); Велика Британија 48 (22-13-13); Јужна Кореја 23 (12-5-6); Русија 48 (10-18-20); Франција 28 (8-9-11);...


Статијата е прочитана 538 пати.

Испрати коментарБолт без конкуренција
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
Голем интерес за Параолимписките игри во Лондон
Олимпискиот шампион Унгарија „потопен“
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
„Дрим тимот“ забележа уште една победа
Ниту еден медал за Американците во бокс!
Олимпискиот шампион го совлада светскиот првак во четвртфиналето
Бразил – Мексико во финалето
Пирсон на 100 метри со пречки победи со нов олимписки рекорд
Динамо Киев и БАТЕ Борисов се пласираа за баражите од Лигата на шампионите
Реприза на Пекинг за Лиу Ксијанг
Хрватска и Србија на првите места во групите
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 10.ден
Исланд и Хрватска без загубен бод во четвртфиналето
Исинбаева остана без златен медал
„Дрим тимот“ ја мина и Аргентина
И дрим-тимот на допинг-контрола
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 9.ден
Џудистка претепа гледач кој фрли шише пред почетокот на финалето на 100 метри
Белорусија шампион на ЕП во кошарка за јуниорки
(ФОТО) Болт е најбрзиот човек на планетата
Најголемата ноќ за британската атлетика
Светски рекорд на Пендлтон во спринт
Казахстанецот Илјин со два светски рекорда
Американскиот „Дрим тим“ се намачи со Литванија
Последен пливачки ден со два светски рекорда
Ефремов со најдобар резултат во кариерата
Френклин до злато со светски рекорд
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Ристеска 43. на 400 метри
Рекордна победа на американскиот „дрим тим“
САД и Кина во „војна“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 32°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
Американците синоќа на атлетските натпревари на три од четирите финални дисциплини освоија златни медали...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
По дванаесеттиот натпреварувачки ден 76. држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |