Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.11.2012, 20:01

(ФОТО) Јубилејна 50. победа на Македонија во историјатаМакедонската фудбалска репрезентација и по трет пат славеше во пријателските натпревари со Словенија, совладувајќи ја на „Филип Втори“ со 3:2

ФОТО: Петр Стојановски

Македонија беше поуспешна и во третиот пријателски натпревар против Словенија, откако вечерва на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје пред околу 4.000 гледачи избраниците на селекторот Чедомир Јаневски славеа со резултат 3:2. Претходно во 1993 година Македонија на гостувањето во Крањ ја совлада Словенија со 4:1, а една година подоцна во Скопје беше 2:0.

Македонија дојде во водство во 26.минута преку Дарко Тасевски на асистенција на дебитантот Адис Јаховиќ. Токму Јаховиќ во 41.минута зголеми на 2:0 постигнувајќи го 200. гол за македонската репрезентација во настапите на меѓународната сцена.Словенија на почетокот од второто полувреме преку Нејц Печник намали на 2:1 (49.минута), а само две минути подоцна Агим Ибраими ја врати предноста од два гола за „црвено – жолтите“ со удар од преку 30 метри и по грешка на голманот Самир Хандановиќ. Со својот втор гол, Печник во 63.минута повторно ја врати резултатска неизвесност намалувајќи на 3:2, но така остана и до крајот.

Натпреварот можеше да добие поинаков тек во корист на Словенците, но најзаслужен што не се случи тоа беше нашиот голман Томе Пачовски кој во 9.минута го одбрани пеналот од Јасмин Куртич. Претходно, Ферхан Хасани во шеснаесетникот играше невнимателно со рака па судијата покажа удар од белата точка.

Македонија возврати со шансите на Јаховиќ во 15.минута кога со удар од 15-ина метри ја погоди стативата од противничкиот гол, а Агим Ибраими од слободен удар од 18 метри шутираше за малку над голот на Самир Хандановиќ.До крајот на првото полувреме следуваа голот на Тасевски, па уште една одлична интервенција на Пачовски кој спаси сигурен гол по ударот на Кевин Кампл во 32.минута и голот на Јаховиќ.

Освен постигнатите голови, второто полувреме го одбележаа и големиот број измени кој селекторите на двете репрезентации ги направија со цел да им овозможат и на резервистите да настапат на овој натпревар.

Со оваа победа, вкупно 50-та во својата историја, Македонија ја продолжува серијата на позитивни резултати започната минатиот месец со победата над Србија, а вечерашниот успех над 34 места подобрата Словенија, ќе значи и продолжување на напредокот на ФИФА рејтинг листата за избраниците на Јаневски.

Македонија - Словенија 3:2 (2:0)

Арена „Филип втори“. Гледачи: 3.000. Судија: Данило Грујиќ (Србија). Стрелци: Тасевски 27’, Јаховиќ 41’, Ибраими 51’ (Македонија), Печник 48’, 63’ (Словенија). Жолт картон: Хасани (Македонија).

МАКЕДОНИЈА: Пачовски (46. Богатинов), Тодоровски, Лазевски (80. Георгиевски), Грнчаров, Шиков, Демири, Тасевски (61. Стјепановиќ), Хасани (87. Ѓорѓиев), Јаховиќ (76. Блажевски), Ивановски (55. Трајковски), Ибраими. Селектор: Чедомир Јаневски.

СЛОВЕНИЈА: Хандановиќ, Струна, Марох (64. Шулер), Келхар, Јокиќ, Крхин (67. Мертељ), Куртиќ (46. Пејчник), Цвијановиќ, Кампл (46. Аднраж), Бериќ, Матавж. Селектор: Славиша Стојановиќ.Статијата е прочитана 2596 пати.

Испрати коментарМемфис му го нанесе првиот пораз на Њујорк
Алонсо - Само гледајте не'
МЗТ сонува хет-трик во Александровац
Илиевски му пресуди на Жалгирис
Прва победа на Њујорк во Сан Антонио по 9,5 години
Металург трпеливо ќе го топи Киелце
(ВИДЕО) Неверојатен гол на Ибрахимовиќ против Англија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Сончево
Макс: 14°C, Мин: 4°C

Понеделник
Претежно облачно
Макс: 14°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Правењето перики - доходовен бизнис
За екстензиите сите мислат дека се хит. Така, Англија е на третото место според увозот на човечка коса. Како и зад секој...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |