Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.11.2012, 16:22
„Мојот ум не размислува за перење пари“Јован Вранишковски и неговите следбеници денеска се појавија на обвинителна клупа, каде им се суди за злоупотреба на црковни пари

Јован Вранишковски првообвинет во случајот „Расколник“ денеска се појави на обвинителна клупа. Заедно со уште 18 следбеници, членови на таканаречената ПОА одговараат за перење пари. Излагањето на Вранишковски пред судот не траеше повеќе од половина час. Својата одбрана тој ја започна со кажување дека му се кршат основните права, бидејќи издржува мерка притвор, а веќе е осуден во друга судска постапка. Вранишковски смета дека најновото обвинение за перење пари, е само продолжение на неговата „петгодишна судска голгота“, бидејќи веќе одговарал за предизвикување на верска и расна омараза, а потоа и за самовластие.

Според неговото објаснување, тој еднаш веќе одговарал за сумата од 14.804.211 денари, но дека во два наврати му била изречена ослободителна пресуда откако вештачењето покажало дека не злоупотребил црковни пари.

„Се работи за истиот износ. Јавниот обвинител веројатно не знае дека тоа се четири годишни буџети на една цела епархија. Ова значи дека ништо не се плаќало, не се исплатувале плати и дека ништо не се инвестирало четири години, а сите пари сум ги задржувал за себе“, рече Вранишковски и појасни дека тој станал архиепископ од редот на монасите што, пак значи дека не смеел да остварува никаква лична корист.

Вранишковски рече дека е нелогично да биде обвинет за перење пари за периодот од 1998 до 2002 година, а случајот да се разгледува дури годинава. Негирајќи дека е виновен, тој кажа дека тој од почетокот на март до декември минатата година бил надвор од државава, а дека од почетокот на август 2006 до април следната година бил на издржување за затворска казна. Тој појасни дека не можел да исплаќа никому пари од затворската ќелија, ниту да купува плацеви за потребите на ПОА, бидејќи бил надвор од земјата.

„Знам за купувањето на простор за потребите на здружението ’Анастасија’. Јас морав да бидам известен. Пари не сум давал на никој од сега обвинетите, а ми давале мене. Перењето пари не е работа за која размислува мојот ум“, рече расчинетиот владика на МПЦ, Јован Вранишковски. (Љ.С.)


Статијата е прочитана 1915 пати.

Испрати коментарБугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свес��а за наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Златна зора како граничари на преминот Дојран
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Мобилни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николи�� - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во БерлинОНУФРИЈЕ испосник независен, 01.11.2012 17:52:57
И пак , после ова МПЦ се надева дека претседателот на Србија ќе посредува да отпочнат преговорите со СПЦ заради признавање на МПЦ. Ова е права иронија и од судење и од МПЦ. односно уште еден шамар по своето лице. Џабе им се израдува патријархот дека ќе се сртенат да преговараат, но откако слушнаа дека розгооворт ќе се води во духот на каноните , се устукнаа и веднаш судење на Јован.
od ostrijot, 01.11.2012 18:40:39
da tocno e umot na pop jovan nerazmisluva za perenje pari nego samo za zemanje pari amin.
Kojco, 01.11.2012 18:43:56
POA ne e takanarecena, taa ima TOMOS pravoslavniot svet i e Aftokefalna. Koga ke im se sudi za aferata Hotel Izgrev ili pravdata ima edna strana????
marina, 01.11.2012 20:15:08
MPC mnogu gresi i toa svesno.Progonuva covek koj dosega ke uspeese da ostvari autokefalija za Crkva vo Makedonija.Zosto,ednas na narodot ne objasnat sto znaci n e k a n o n s k a crkva? Site svestenici toa znaat,a znaat i za cisti racena vladicite.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во камена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |