Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
18.11.2012, 16:34

Сеха-лига: Вардар поразен во Цетиње

Спортскиот центар „Ловќен“ годинава е вистински кошмар за фаворитите во Сеха-лигата. По Нексе и Татран и трет фаворит го положи оружјето во Цетиње. За жал, тоа е македонскиот Вардар, кој не успеа на триумфот над Металург да додаде нови три бода и да го преземе првото место.

Црногорскиот тим низ текот на целиот натпревар ја имаше резултатска предност и контрола и на крајот дојде до триумф од 23:21.

Македонскиот интернационалец Златко Даскаловски, кој е бивш играч на Вардар, е херојот на црногорскиот тим. Со 20 одбрани Даскаловски е најзаслужниот што Ловќен успеа да запише нова победа. Фаворитите не се прославија во ова коло, па така и Загреб кој во Брест замина меѓу два важни меча од Лигата на шампи��ните беше поразен од домашниот БГК Мешков.

Трет пораз запиша и Татран Прешов. Словаците се поразени на гостувањето кај Нексе и сега на врвот на табелата се направи мешаница.

Вардар е на трето место во моментов со 17 бода од 9 одиграни натпревари. Металург во моментов е дури на седмото место со 12 бода, но и два меча помалку од ривалите кои се на врвот.

Резултати: БГК Мешков - Загреб 30:25, Борац - Слога 26:25, Нексе - Татран 28:25.


Статијата е прочитана 337 пати.

Испрати коментарЛука Банки во игра за селекторското место
Второ па машко за Перо Антиќ
Прв трипл-дабл на Дурант
Прва „салатара“ за Чешка во 100. финале на Дејвис купот
Червар - Не го издржавме притисокот
Хамилтон го освои Тексас
Балканско-балтичка група за Македонија
(ФОТО) Кјељце го запре походот на Металург
Металург и Хоризонт ги поделија бодовите
Ел Шарави повторно го спаси Милан
Вашингтон и понатаму е единствениот тим без победа
Баерн сопрен во Нирнберг
Манчестер и Челзи фатени во замка
Тежок пораз за МЗТ во Александровац
Мемфис му го нанесе првиот пораз на Њујорк
Алонсо - Само гледајте не'
МЗТ сонува хет-трик во Александровац
Илиевски му пресуди на Жалгирис
Прва победа на Њујорк во Сан Антонио по 9,5 години
Металург трпеливо ќе го топи Киелце
(ВИДЕО) Неверојатен гол на Ибрахимовиќ против Англија
(ФОТО) Јубилејна 50. победа на Македонија во историјата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Облачно

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 7°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 14°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (5)
Владетелот и совладетелката често не беа на „иста бранова должина“.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Возобновен „Скопски фестивал“ - Во ново руво, со шмекна старите златни денови
Под водство на шоуменот Игор Џамбазов и настапот на доајени, но и млади лица на македонската поп-естрада...
Алгите се` уште не се „зрели“ за биогориво
Иако алгите имаат своите предности, масовното производство на биогорива од нив се' уште не е одржливо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |