Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.12.2012, 12:32
Нов закон за договор во патниот сообраќајВладата го усвои новиот закон за договори во патниот сообраќај кој се очекува да обезбеди услови за поефективно вршење на дејноста на транспортерите и подобрување на можностите за судска заштита на превозниците и на патниците.

Портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев на денешната прес-конференција информира дека законот е изработен во директна соработка со превозниците и оти тој бил нивно приоритетно барање.

Актуелниот закон, донесен во 1974 година, како што истакна Ѓорѓиев, имал низа пропусти и предизвикувал низа проблеми во работењето на транспортерите.

- Со новиот закон кој веќе е испратен во Собранието и се очекува да биде усвоен кон почетокот на следната година ќе се постигнат голем број на ефекти и ќе имаат корист и превознициите и патниците. Ќе се регулира сеопфатно оваа сфера, ќе се заштитат правата и интересите на сите учесници во пантиот сообраќај и ќе се овозможи подобра нивна судка заштита, рече Ѓорѓиев.

Со новиот закон превозникот е должен доколку дојде до прекин на патувањето во рок од 60 минути да обезбеди ново возило со кое ќе го превезе патникот до бараната дестинација или да го врати на местото од каде почнало патувањето. Се воведува и нова одредба со која патникот има право да побара оштета заради загубеното време која би била во висина од двојна вредност од средствата што се уплатени за превозот.

Доколку превозникот не го изврши превозот во точно определеното време, автобуската станица, која го организира превозот, е должна да обезбеди превоз на патниците, а потоа од превозникот да бара надомест на штета.

Во договорот за превоз се предвидува и задолжително воведување на одредба за рок на исплата на надоместот за превоз, односно во групни патувања рокот за плаќање не може да биде подолг од 60 дена, а кај единечниот превоз исплата неможе да биде подолга од 30 дена. Секој договор кој нема да ја има оваа одредба ќе се смета за ништовен. Во случај кога на превозникот нема да му биде исплатена оваа сума, тој ќе има право на наплата на казнена камата.

Со законските одредби се регулира и превозот на багажот на патниците, односно превозникот е должен без надомест да превезе багаж до 25 килограми по патник, а доколку патникот сака да превезе повеќе багаж за во меѓуопштинскиот сообраќај ќе треба да плати по 10 денари за секоја торба. Во меѓународниот сообраќај дополнителниот багаж ќе биде превезен доколку патникот уплати 10 проценти од цената на патниот билет за секоја торба.

Во однос на загубниот багаж доколку на патникот не му бидат вратени торбите во рок од 30 дена ќе му биде исплатена оштета во висина од 9.000 денари.

Во случај кога багажот е со поголема вредност, а за тоа патникот претходно го известил превозникот, ќе му биде исплатена оштета во висина на проценетата вредност на изгубениот багаж.
Статијата е прочитана 552 пати.


Испрати коментарВолерс
Полемика на Кирил Божиновски и Андреј Петров за инцидентите
Груевски - Неплатените обврски кон стопанството намалени за 68 отсто
Уште пет споменици во Центар
Буш постариот во болница
Македонскиот ПЕН центар бара одговорност за отсранувањето на новинарите
СДСМ го информираше дипломатскиот кор за кршењето на Уставот
Одговорноста како поединци и партии ќе ја понесеме на избори
Селмани - Имаше обид да се злоупотреби протестот на собраниските известувачи
Минчо Јорданов отвора фабрика за производство на сирење
Груевски - Има постапка за отстранувањето на новинарите
(ФОТО) Нема квалитетен воздух, нема живот
Приведен прилепчанецот што влета со џип на протестот на СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ - Заев да се извини и да даде оставка од политичките функции
Тодоров - Нови 800 вработувања во јавното здравство
(ФОТО) Опозицијата со граѓаните во парламентот во природа
„Адора“ го награди „Утрински весник“
Нов изглед на „скопско“
На Табановце запленети 1,7 килограми хероин
Опозицијата наместо во Советот, поставуваше прашања пред Прометеј
Иванов даде помилување на 51 осудено лице
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Попоски - Бојкотот на опозицијата e штетен за државата
Заминувањето на Асад не е услов за отпочнување на дијалогот
Шутановац доби кривична пријава
ОМД бара решавање на разликите само преку политички дијалог
Класичните светилки заминуваат во историјата
Жена загина во сообраќајќа на излезот од Охрид
Израел гради нов ѕид на границата со Сирија
Иванов ја врачи годишната награда за најуспешно архитектонско дело
УЈП
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во нова
ЗНМ поднесе претставки до Собранието и до МВР
Од два стана украден златен накит
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Мирекс плус е еден од сопствениците на Медиа Принт Македонија
Уште 1.000 потписи до целта на „Аман“
Пријави за двајца учесници во инцидентите пред Собранието
Поповска - Уставниот поредок треба да се чува
Македонски државјанин загина кај Лесковац
СДСМ најави кривични пријави за случувањата во Собранието
Окрупнување на земјиштето за поконкурентно земјоделство
ВМРО-НП - Функцијата претседател е суспендирана
Пензионерите од Центар го осудија нападот на синоќешната блокада
Вељаноски ќе бара одговорност за отстранувањето на новинарите
Првиот црногорски пиштол извезен во Парагвај
Поедноставено до дозволи за транспорт
Индонезија и Мексико нови економски сили за 40 години
Во домашната економија се враќаат 139 милиони евра
Сливот на Охридско Езеро порибен со 6.000 парчиња пастрмка
Светот пие се повеќе пиво
Шинзо Абе е новиот јапонски премиер
Нимиц ќе донесе нови идеи
Виндоус 8 достапен и на македонски јазик
Египет доби нов устав, Морси на тест
Во Кина стартуваше најголемата брза железница во светот
(ФОТО) Опозицијата го блокираше „Рекорд"
Груевски - Бранко е како Гадафи
Грција шокирана од „бокс-демократијата“ во Македонија
МВР - Пратеници од опозицијата ги почнаа инцидентите
Груевски - Жалам за незгодната ситуација со новинарите
Штрајкот на лекарите во мирување
Пократка постапка, но построги критериуми за инвалидска пензија
ЗНМ бара итен одговор кој ги избркал новинарите
Црвенковски - СДСМ ќе организира граѓанска непослушност
ВМРО-НП - Се случија преседани, кои се реткост во светската демократија
Хелсиншки комитет ги осудува случувањата во Собранието
ДУИ апелира да се намалат тензиите
Новогодишен карван на Фондација „Т-мобиле“
Притвор од 30 дена за „командант Коки“
Нови пријави во акцијата „Керозин“
Избрани најдобрите трговци за 2012 година
Избрани четири нови врховни судии
Божикна честитка од Груевски до католичките верници
Граѓаните незадоволни од доцнењето на поштенските пратки
Иванов - Вчерашните настани никогаш да не се повторат
(ФОТО) Илјадници христијани во Витлеем го дочекаа Божик
На дел од патиштата одрони и голомразица
Свечена литургија во Католичката црква во Скопје по повод Божик
Виена најуспешен главен град на светот
Двајца пожарникари убиени во Њујорк додека гаснеле пожар
Израел гради нови 1.200 домови во источен Ерусалим
Шпанскиот крал повика на единство против кризата
Се слави Божик по Грегоријанскиот календар
Премиерот Груевски и се обрати на нацијата
Опозицијата го напушти парламентот и излезе на улица
Мнозинството го изгласа буџетот
Полицијата го приведе командант Коки
(ВИДЕО+ФОТО) Инциденти и пред и во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во кризаkockoglavi, 26.12.2012 12:44:25
ovoj kockoglaviot, oblecen nasila vo kostum, objavuva deka so novito zakon za soobracaj ce se zabrani dvizenje na site avtobusi na opozicijata za slednive 10 godini.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 0°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 3°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ФОТО) Нема квалитетен воздух, нема живот
Здружението на граѓани „Гоу грин“ и средношколци маршираа по улиците против неодговорниот однос на надлежните и индустри...
Каде за Нова година?
Угостителите и локалите нудат се' и сешто, но, сепак, примарна задача ќе биде да не останете шворц до наредната плата. В...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |