Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
05.11.2012, 16:19

МЗТ по чудо во ЉубљанаВечерва во 20,30 часот „металците“ без многу надеж за победа ќе ги одмерат силите со „змајчеки“

Македонскиот шампион го очекува уште една тешка задача, во рамките на седмото коло од АБА-лигата. Вечерва во Љубљана, МЗТ Скопје ќе се обиде да го собори далеку посилниот тим на Унион Олимпија и воедно да стави крај на лошата серија од четири порази по ред.

Во последните десетина дена ништо не беше во корист на „металците“ од промената на тренерското место, во таборот на тимот се случи и оставката на извршниот директор, Сашо Босилков, а за време на дуелот против Црвена звезда еден од играчите бе��е исвиркуван од домашната публика.

Со ваков товар, Алеш Пипан и неговите избраници пристигнаа во главниот град на Словенија. Иако во моментов „змајчеките“ се во долниот дел од табелата, сепак тренерот Сашо Филиповски верува дека МЗТ Скопје е одлична шанса за враќање на победничкиот ритам по двата порази во серија во АБА- лигата, како и последниот во Евролигата.

„По исклучително тешките средби, продолжуваме со мечот против македонската екипа, која ова лето доби право на настап во оваа лига. МЗТ има добра екипа која покажа неколку одлични игри, но и одреден пад. Верувам дека тренерот Пипан ќе успее да ја дигне формата на тимот на уште повисоко ниво. Со враќањето на Салина нашиот тим ќе игра уште подобро, се разбира дека очекуваме победа“, е изјавата на Словенецот со македонско потекло, Сашо Филиповски.

За да МЗТ Скопје ги дочека подобрите денови во Јадранската лига ќе треба да направи промени во играчкиот состав, а тие како што најавија од клубот треба да се случат по мечот против Унион Олимпија.

Во останатите средби Раднички го порази тимот на Крка со 84:71, Широки беше подобар од Задар со 80:71. По гостувањето во Скопје екипата на Црвена звезда забележа уште еден триумф, на домашен терен го совлада Шолнок со убедливи 103:74, а Цибона полека се искачува на горниот дел од табелата, во седмото коло на гостински терен славеше над Будуќност со 64:60.

Вчера вечерта се одигра дуелот меѓу Сплит - Партизан, а со денешните средби меѓу Олимпија - МЗТ Скопје и Цедевита - Игокеа ќе се комплетира седмото коло. (М.К.)


Статијата е прочитана 278 пати.

Испрати коментарОзил го спаси Реал, Сити пред елиминација
„Металците“ победуваат кога ги отпишуваат
Награди за Федерер, Ѓоковиќ и браќата Брајан
Јунајтед ќе постави статуа на Фергусон
Реал готви реванш за Дортмунд
Мари направи пресврт, Ѓоковиќ без проблем
Уште една убедлива победа на Мајами
Сензационална победа на МЗТ во Љубљана
Липко - маскота на ЕП 2013
Николиќ и Кресоја на списокот за ЕП
Давид Ферер го освои Париз
Јаневски го објави списокот за натпреварот против Словенија
Прва победа за Лејкерси во новата НБА сезона
Ставрев ќе му суди на Јувентус
Лазаров - Одигравме најслабо во последните неколку години
Македонија убедливо поразена од Португалија
Раиконен го освои Абу Даби
Вардар и без публика славеше во Куманово
Јувентус на колена пред Интер
Бруклин тргна триумфално, Ален го спаси Мајами
Прв триумф за Работнички
Суровиот Баерн го потопи Хамбург
Сигурни победи на Барселона и Реал, прв пораз на Атлетико
Јунајтед го презеде врвот од Челзи
ОД САБОТА ДО САБОТА
Меси му посака добродојде на синот Тијаго
Лејкерси пак загубија, Мајами прегазен од Њујорк
Мекејлеб за брза рехабилитација на Фенербахче
Црна Гора ја „тресна“ Германија!
Полјакот Јанович со скалпот на Мари!
Ракометарите преку Португалија до Данска
Паркер со звукот на сирената ја урна Оклахома
Фиорентина по 30 години победи во Џенова
Босилков веќе не е претседател на МЗТ
Квери му ја уништи забавата на Ѓоковиќ
Харден како ракета, нов пораз на Лејкерси
Погба го спаси Јуве, пресврт на Интер
Лазаров - Не очекував вака лесно да победиме
Челзи му врати на Манчестер јунајтед
(ФОТО) Македонија со победа ги почна квалификациите за ЕП

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Делумно облачно

Вторник
Претежно облачно
Макс: 18°C, Мин: 7°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 9°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (45)
Инцидентот на Бајкалско Езеро. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Интервју -Цената на станбениот квадрат нема да паѓа
Д-р Ванчо Чифлиганец, сопственик на градежната компанија „Адора инженеринг“, очекува рамноправни услови за работа на дом...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |