Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.02.2012, 11:28
Започна карневалот во Рио де ЖанеироСо голем огномет и со звуците на стотици ударни инструменти, синоќа на Самбодромот започна карневалот во Рио де Жанеиро, што беше емитувано во живо од голем број телевизии низ целиот свет.

Карневалот го започна школата за самба „Ренасер“, која за прв пат дефилира со најдобрите самба школи во бразилскиот град, благодарение на добрите изведби минатата година на активностите во втората дивизија.

Оваа година школата одлучи да му оддаде почит на бразилскиот скулптор и сликар Ромеро Брито, кој се смета за икона на светската поп култура.

Публиката од 72.500 привилегирани гледачи, меѓу кои и Џенифер Лопез, пристигнаа на спектаклот на кои тринаесет најдобри школи по самба во две последователни ноќи ќе се борат за најпосакуваната титула „шампион на карневалот“. Победникот ќе биде познат во среда.

Самбодромот, кој е изграден пред 30 години по проект на бразилскиот архитект Оскар Нимаер, неодамна беше реновиран и проширен за дополнителни 12.500 места.
Статијата е прочитана 482 пати.

Испрати коментарФОН бара правично рангирање на универзитетите
Сестра го избодела брата си со нож
Трошоците за живот во јануари повисоки за 1,2 отсто
Одложени преговорите меѓу Приштина и Белград
Реакции во Грција на договорот за новиот пакет-помош
Од март до аеродромот „Александар Велики“ со автобус
Косовски војници ќе се обучуваат на македонските полигони
Од утре треба се врати уличното осветлување
ТАВ најави нови авиолинии, бара поддршка од државата
Иванов - Македонија е пример за изучување на јазиците на заедниците
Дури за три недели одлука за „Чебрен и „Галиште“
Тетовец фатен во И��алија со 280 кг марихуана
Македонија долго чека на отворање на преговорите
Јеменците на избори против Салех
Богородичната црква во Париз ги менува камбаните
Mинистерoт за одбрана Бесими во посета на Косово
Четиринаесет повредени во судар на два трамваја во Белград
Доминик Строс-Кан притворен во Лил
Пападимос - Кредитниот договор да биде разгледан од парламентот до 15 март
Да се искористи дијалогот на високо ниво
Евроминистрите повторно ја спасија Грција од банкрот
Табличките со прекари хит уште првиот ден
Рамковски - Осуден сум уште пред да ми пресудат
Ристовски - Барањата на работодавачите ќе бидат разгледани
Околу 46 отсто невработени на возраст од 15 до 29 години
Околу 70.000 патници се превезени на аеродромите во јануари
„Гугл“ обвинет за шпионажа
Нимиц се воздржа од изјави по средбата со Попоски
Јоаким Гаук ќе биде новиот германски претседател
Јеремиќ - Уганда не го призна Косово
Шведска привлечна за Европејците во време на кризата
Индискиот град Колката ќе се претвори во син град
Нови прописи за органско вино во ЕУ
Повторно штрајк на франкфуртскиот аеродром
Три лица загинаа во лавина во САД
Еврозоната ќе расправа за помошта за Грција
Почнува издавањето на нови регистарски таблички
Нимиц во Скопје на разговори со македонскиот државен врв
Презентирана програмата за јубилејот „20 години АРМ“
Германците го поддржуваат Јоахим Гаук за претседател
Од утре со нови регистарски таблички налик на европските
Откриени крадците во „Кам маркет“
Претседателот Иванов во Истанбул
Османи - Политичарите кокетираат со меѓуетничките тензии
Сончево и потопло време со температура до 12. степен
Уганда го призна Косово како независна држава
Професор натепал ученици на голем одмор
Премиерот се надева на суштинска средба во Атина
Груевски најави изградба на нов Клинички центар
Се шири листата на осомничени за „Калдрма“
Македонија останува конструктивна во разговорите за името
(ОБНОВЕНО) Два куршума испукани врз телевизија Алфа
Ограбен Археолошкиот музеј во Древна Олимпија
Македонците во Албанија на средба со ОБСЕ
САД повлекуваат од Европа повеќе од 11.000 војници
Евакуација на болно момче од Малино со хеликоптер
Нов бран македонски азиланти во Швајцарија
Дописник на „Њујорк Тајмс“ умре во Сирија
Пад на профитот на банката „Сосиете Женерал“
Зголемена платата на битолскиот градоначалник
Јабланица се поврза со останaтиот свет
Германскиот претседател поднесе оставка
(ВИДЕО) Повторно запалено македонското знаме во Приштина
Сообраќајот се одвива забавено, наместа има голомразица
Kоординација кај Иванов во пресрет на посетата на Нимиц

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Време
Скопје, 0°C

Делумно облачно

Вторник
Грмотевици со дожд
Макс: 4°C, Мин: -2°C

Среда
Делумно облачно
Макс: 7°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Блог избор

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |