Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.10.2012, 18:04
СДСМ: Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијатаСДСМ ги повикува надлежните веднаш да ги раскинат договорите за обезбедување на спомениците од „Скопје 2014“, а ако таква активност е неопходна, да ја преземе полицијата.

- Освен полицијата, спомениците ќе ги заштитуваат и приватни агенции. Апсурдно е граѓаните да плаќаат два пати за иста услуга, рече денеска на прес-конференција Александар Наумоски, заменик координатор на советничка група во Град Скопје.

Според него, последниот договор на власта со агенција за обезбедување која граѓаните ќе треба да ја плаќаат 120 илјади евра годишно, отвора многу други дилеми.

- Од кого власта ги чува спомениците ако постојано уверува дека Скопје 2014 има силна поддршка кај поголемиот дел од народот? И што треба ова да значи, дека агенциите за обезбедување имаат подобар капацитет од полицијата или таа не знае, нема капацитет да чува споменици, па тоа го препушта на приватни агенции, истакна Наумоски.Статијата е прочитана 1747 пати.

Испрати коментарОд манастирот „Света Богородица“ украдени 150.000 денари
Навалица во продавниците со користена стока
Субвенции и за земјоделците кои лани не добиле помош
Случајот „Монструм“ чека на одлука на Обвинителството
Црковните проблеми станаа политички
СДСМ - ЕЛЕМ е виновен за поскапувањето на струјата
Ивон - Потребно подобрување на односите со соседите
Ставен под напон далноводот Вруток – Полог - Тетово
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Владата ќе финансира извоз и учество на саеми
Треневски со Расмусен во Авганистан
Папата ќе прогласи седум нови светци
Претставување на македонските вина во Холандија и Полска
Запленети 9,5 килограми хероин на Деве Баир
Македонската дијаспора ќе инвестира 15 милиони долари во Македонија
Игор Илиевски - Подготвен сум да се соочам со последиците
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонија
Наместо помош од надвор, да се поттикнуваат сопствените бизниси
Македонските фирми имаат потенцијали
Мукаетов - Добра можност за градење мостови меѓу бизнисите тука и нашата дијаспора
Проговори заштитениот сведок за убиството кај Смилковци
Оставка на британскиот министер Ендрју Мичел поради навреда на полицаец
Еден загинат, а 12 повредени од возач на комби возило во Кардиф
Иванов очекува Македонија во декември да добие датум за преговори
Молотови коктели фрлени во студентскиот дом „Гоце Делчев“
Втор ден од Глобалниот инвестициски самит во Охрид
Рикер - Спорот за името не може да се реши со притисок на САД
Го сменил името, но не се спасил од убиство
Британски инженери произведоа нафта од „заробен“ воздух
Се гради тренинг-центар за туризам
(ФОТО) Крвав пир во Кумановско - го убил роднината, па си пресудил
Нови членови на Управниот одбор на Шпаркасе банка Македонија
Апелација ја отфрли жалбата на велешани
Наскоро пресуда за Американката со 256 монети
Ставрески - Нема да има криза на нафта
Ставрески - Потврдениот рејтинг предвесник за нови инвестиции
ОРМ - Со предложените измени не се намалуваат работничките права
Британската влада врбува деца и хакери
Бизнис дијаспората ќе отвори фонд за инвестирање во Македонија
Две убиства и едно самоубиство во Куманово
Клучното прашaње е како да се воспостави економски раст
Карл Билд - Визите ќе ги погодат обичните, чесни луѓе на Балканот
Бомба од половина тон ја испразни северна Будимпешта
„Златна зора“ трета по рејтинг во Грција
Спорот за името ги влошува внатрешните односи во Македонија
Кофи Анан - Македонија беше подготвена на решение, Грција не сакаше
Се централизира регулацијата на банкарскиот сектор во еврозоната
Над сто лица приведени по вчерашниот протест во Атина
Нови гафови и шеги во американските избори
Петре Наковски и Ејуп Адеми прогласени за кодоши
Романец се самозапали во Рим, откако останал без работа
Двојниот убиец од Гостивар почина во притворска ќелија
(ФОТО) „Кемет електроникс“ почна со работа во Бунарџик
Во сообраќајка загина 82-годишна жена
Адеми - ЕК забележа недоволно инвестиции во животната средина
Две жени жртви на сексуално малтретирање
Eвроинтеграциите гаранција за траен мир на Балканот
(ФОТО) „Ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата“
Владимир Георгиевски и Халил Зендели добитници на „23 Октомври“
Платен убиец избега од затвор
Штиглмаер - Воведувањето визи не е решение
(ФОТО) „Војводата на коњ“ и официјално Тодор Александров
Во Македонија прв меѓународен камп за мобилни апликации
И дел од бизнисот против отпуштање работници без најава
Се заострува реториката меѓу Обама и Ромни
Јапонската Влада ќе му подари машина за перење алишта на својот нобеловец
Двегодишно дете заболено од западнонилска треска
Регионална конференција за стогодишнината од Балканските војни во Истанбул
Пак генерален штрајк во Грција
Почнува Глобалниот инвестициски самит во Охрид
„Кемет електроникс“ ја отвора фабриката во Бунарџик
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Студентка од Скопје скокна во смртod ostrijot, 20.10.2012 19:33:37
mojot predlog e spomenicite od skopje 2014 dagi cuvat dobrovolni partijski vojnici od VMRO DPMNE oni gi izgradija i gradat ponivna volja pa nekagi i cuvat.
Smrznat, 20.10.2012 19:57:10
А кој ќе не` чува од топлификација. И нејзе и` се плаќа за негреење, плаќаат и приклучените, а кај да е им се навртреле и на исклучените кои и двојно ќе платеа само да се исклучат. Ќе им ги врати ли некој 400те денари по радијатор за исклучување ако ненаситната топлификација им бара да плаќаат за негреење? - Па така и овие. Чија ли е таа агенција за обезбедување? - Топлификација знаеме чија е. Провериле од Аман во Кипар,ама нејќат да кажат.
Buntovnik, 20.10.2012 20:37:45
Spomenici za opsto dobro na narodot gi cuva obezbeduvanje ili policija. Od kogo gi cuva? Od narodot? Se gubam vo logikata.
Зевзекмен, 21.10.2012 09:59:12
има многу работи за чување... метални Шахти, метални сообраќајни знаци, метални ама и дрвени клупи. метални контејнери.. репетитори, па дури и трафостаници под напон .. но полицијата е немоќна ако нема строг закон... ама и строги затвори, по терк на класичните турски затвори, инаку ништо не правиме... За утеха, ситуацијата во ЕУ е уште полоша, еве во најблиско окружување, Хрватска, нема место во затвори, на слобода се луѓе со 100-на кривични пријави и 2-3 казни за издржување... не деликти само кражби, туку и физички напади
sasko, 21.10.2012 11:00:48
До кога ќе ги чуваат од народот????? Додека му пукне филмот на овој напатен народ???????? За се треба време, гледате како ги корнат спомениците на Сталин и Ленин во Источна Европа?????? Па и за овие, еден ден ќе им пресуди народот.............. нели Феликс???
Паметен предлог, 21.10.2012 12:02:46
Апсолутно се сложувам со „остријот“!
zapad, 21.10.2012 12:29:49
na zapad se cuvat bolni,hendikepirani,stari bolni vo negovatelski domovi spomenici nikoj ne cuva i na zapad spomenici se unistuvat..neli e toa znak vo mk deka narod ne saka spomenici tuku rabota,zdravstvo za site....
Ima rabotni mesta vo zemjodelieto, 21.10.2012 19:48:25
Da, toa e vo opisot na zadachite na policijata. Kakvo sega novo obezbeduvanje? Togaj raspushtete ja policijata. Placanje dve institucii za ista rabota, ne odi! I ne mora site patriotski *trubachi* da se vrabotat. Na kraj od kraishtata ima i nivi za rabotenje. A ke dobijat i subvencii.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |