Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.05.2012, 09:35
Меѓународна безбедносна конференција во ОхридОхрид е домаќин на традиционалната дводневна Меѓународната Научна Конференција на тема „Безбедноста и Евроатланските перспективи на Балканот“, која свечено ќе биде отворена денеска.

На Конференцијата ќе земат учество над 90 експерти од високо образовни институции од 7 земји во Југоисточна Европа. По одржувањето на Самитот нас НАТО во Чикаго и процесот на интегрирање на земјата во ЕУ и НАТО во особено значаен период се одржува овој голем меѓународен научен собир.

Конференцијата ќе даде придонес кон дијалогот во земјата и зајакнувањето на регионалната соработка, отворање на нови форми на соработка и размената на искуствата во реформските процеси.

Меѓународниот Научен собир е во организација на Факултетот за безбедност-Скопје при Универизтетот „Свети Климент Охридски“ во соработка со Факултетот за безбедносни студии во Љубљана, Словенија, Полициската академија „АлеџандруИоан Цуза“ во Букурешт, Романија, Криминалистичко-полициската академија во Белград, Србија, Високата полициска школа на Мвр од Хрватска, Академијата на Мвр на Република Бугарија и Високата школа за внатрешни работи, Босна и Херцеговина, Република Српска.

По завршување на Конференцијата, Факултетот за безбедност од Скопје ќе издаде Зборник на англиски јазик на трудовите кои ќе бидат презентирани од страна на учесниците.

Конференцијата ќе ја отвори Министерот за одбрана на Република Македонија Фатмир Бесими и Министерот за внатрешни работи на Република Македонија Гордана Јанкулоска.

Статијата е прочитана 384 пати.

Испрати коментарТешки кражби во црвквите „Св. Петка“ и „Св. Ѓорѓи“ во Младо Нагоричане
Вооружен напаѓач уби две лица во Финска
Европско движење - ЕУ веднаш да почне пристапни преговори со Македонија
Македонија се' уште има проблем со човековите права
Црвенковски го внесе идентитетот во разговорите со Грција
За Груевски критиките од Стејт Департментот се стандардни
Три бизнис-посети на Италија, една инвестиција
Викендов нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Нов правилник за дополнителната работа на лекарите
Малолетна струмичанка грабната и силувана
Оланд ги посети француските војници во Авганистан
Во Охрид се самоуби жена скокајќи од четврти кат
Двајца загинати во две тешки сообраќајки
Бесими - Ќе бараме интензивен дијалог со Грција
НАТО - Влез во Алијансата откако ќе се реши името
Иванов-Прамер - Потврдени заложбите на Австрија за интеграција во ЕУ
Уапсен „мозокот“ на трговијата со органи во Косово
Брејвик бара да го прогласат за здрав
Македонија четврта во регионот по квалитет на услугите
Тепачка во украинскиот Парламент поради рускиот јазик
Претседателот Иванов ќе се сретне со Барбара Прамер
Македонска делегација на молебен на гробот на Свети Кирил во Рим
Црвенковски - Спорот со името најважен проблем
Затвор за тепачите од Дебар Маало
Мотоциклист удри во паркиран автомобил и загина
Нов земјотрес во близина на Софија
„Оне" со нов најевтин производ „Џабест"
Македонска делегација во Рим и Ватикан во чест на Свети Кирил
Оланд и Меркел се судрија за еврообврзниците
Чувари под суспензија, се утврдува дали тепале притворени од „Монструм“
Нечас - Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција
Ден на сесловенските просветители, Св. Кирил и Методиј
Прамер - Спорот за името да се разграничи од пристапните преговори со ЕУ
ОМД побара прекинување на разговорите за името
Следниот самит на НАТО отвора обврска за Грцијa
Потврдена австриската поддршка за македонската евроинтеграција
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверестpile, 25.05.2012 11:07:12
Pozdrav do site ucesnici na Konferencijata i im posakuvam uspesna i plodna rabota. Od Makedonskata strana pokraj najuspesniot Minister za vnatresni raboti na R.Makedonija,gledam nema prisustvo na Ministerot za pravda za da avtenticno se proiznesat za godinesniot izvestaj na Stejt departnentot na prijatelska SAD vo koj e potencirano:.. најголем проблем во Македонија е што владата не успеала сосема да го спроведе владеењето на правото, што се рефлектира во нејзиното мешање во правосудниот систем и медиумите, селективното гонење на политичките противници и значајното ниво на корупција.Ocekuvam posle vakviot izvestaj objaven vcera, Ministrite vo Vladata na patriotot na koj mu kako sto veli vo intervjuto za zbogum,mu se ,,smacuva od odredeni prijateli na Makedonija, koi direktno se prozvani za vakvite sostojbi da si podnesat OSTAVKA, i da si ostanat vo Skopje.A se gleda nekoj seriozno i dosledno go svatil izvestajot,OSTAVKI
Стојко, 25.05.2012 11:34:12
Добра прилика за госпоѓата Флоскула да се пофали колку е безбедна Македонија.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 12°C

Недела
Грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |