Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.11.2012, 15:08
Полицајци од седум земји вршат контроли на БогородицаГраничните полицајци во нивните национални униформи детаљно ги претресуваа возилата и ги проверуваат документите

Гевгелија - Гранични полицајци од шест земји од поранешните југословенски простори и од Албанија една недела вршат второлиниска контрола на возилата и патниците на граничниот премин Богородица на македонско-грчката граница. Акцијата се реализира во рамките на проектот за унапредување на граничната безбедност во регионот. Граничните полицајци во нивните национални униформи детаљно ги претресуваа возилата и ги проверуваат документите.

Според директорот на ДКАФ програмата, која има поддршка од Словенија и други земји на ЕУ, главната порака од оваа акција е дека земјите од овој регион се способни и се подготвени да соработуваат и да преземаат заеднички мерки во превенцијата на криминалот, борба против организираниот криминал и нелегалната миграција.

„Очекувањата се огромни. По прв пат се случува тоа и можеме да кажеме дека e историски настан во регионот. Полицајците работат заедно од седум различни земји. Тие со себе го донесоа своето знаење и искуство, а оттука ќе заминат со искуството на македонските колеги. Испраќаме порака на недобронамерните граѓани дека регионот може да соработува и добро го прави тоа и на крајот стандардите ќе бидат исти како што се во ЕУ“, рече Антон Кравнар, директор на ДКАФ од Словенија.

Полицајците од земјите од Западен Балкан акцијата истовремено ја спроведуваат на уште шест гранични премини во регионот и се пофалија дека таму откриле дрога, украдени возила и фалсификувани патни исправи. На Богородица од досега извршените бројни контроли полицајците не откриле незаконско однесување на патниците. (С.Т.)
Статијата е прочитана 1628 пати.

Испрати коментарВо Словенија протести поради мерките за штедење
ЕУ го поздрави приемот на Косово во ЕБРД
Скопјанецот Чак доби кривична за разбојништво и обид за кражба
Владата со протест и осуда што Орав користеше „славомакедонци“
Уплатите за такси и услуги ќе се вршат со платежни картички
Во несреќа во Египет загинаа 47 деца, оставка на министерот
Ван Ромпуј лично ќе се заложи за она што Македонија го заслужува
Иванов - Средбата на Нимиц со преговарачите е позитивен чекор
Во воздушните напади погодено седиштето на Хамас
Пападакис - Грчкиот меморандум е очаен обид за глумење конструктивност
Ромпуј - Приклучувањето на балканските земји е приоритет на ЕУ
Иванов - ЕУ ни е потребна како мировен проект
Дебата во МАНУ - Толерантноста не е нерешителност
„Катимерини“ - Филе затрчан п�� датум
Над 400 телевизиски програми со дигитализацијата
Стасува последната тура двокатни автобуси
Арифи се сретна со турскиот премиер Ердоган
СДСМ бара да се поништат вработувањата четири месеци пред изборите
Деветмина уапсени за дубари со нафта
Синдикатот на новинарите со поддршка за маршот на толеранција
Моштите на кралот Ахмет Зогу Први вратени во Албанија
Николиќ - Ослободителната пресуда ќе отвори стари рани
Македонски брачен пар упасен за шверц на сканк во Црна Гора
Во Газа убиен 11-месечниот син на дописникот на Би-Би-Си
Вестервеле - Хамас е одговорен
(ФОТО) Славје на улиците на Загреб по ослободувањето на генералите
Реакции во Србија - Скандал полош од неправда
Филе ја поздрави декриминализацијата на клеветата
Судот во Хаг ги ослободи Готовина и Маркач
Франција - темпирана бомба во срцето на Европа
Иванов на конгресот „90 години Пан-Европа“ во Виена
ЦИА почна истрага за Дејвид Петреус
Тричасовен прекин на израелската офанзива врз Појасот Газа
Америка задоволна од одговорот на меморандумот
Зошто ВМРО-ДПМНЕ веднаш го посочи Бучковски?
Македонско-бугарски консултации за ЕУ
Три години затвор за несреќата на „Пливалиште“
Неготинецот што ја закла мајка си, испратен на лекување во Бардовци
(ВИДЕО) Демонстранти нападнаа германски дипломат во Солун
Пациентите нагрнаа, дел од лекарите штрајкуваат
САД загрижени од политичките поделби во Македонија
(ФОТО) Награди за најдобрите архитектонски решенија„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Сончево
Макс: 14°C, Мин: 4°C

Понеделник
Претежно облачно
Макс: 14°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
��ованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Правењето перики - доходовен бизнис
За екстензиите сите мислат дека се хит. Така, Англија е на третото место според увозот на човечка коса. Како и зад секој...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култур�� | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |