Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
24.12.2012, 16:24
Надал не очекува да биде фит пред мартОсвојувачот на 11 гренслем-титули смета дека ќе биде во полна форма за мастерсите во Индијан Велс и во Мајами

Рафаел Надал не очекува да биде целосно физички подготвен и блиску до својата најдобра натпреварувачка форма до тенискиот мастерс во Индијан Велс во март. Тој ќе се врати на теренот на „Мубадала светски тениски шампионат“ во Абу Даби в четврток по шестмесечна пауза поради повредата на коленото.

„Треба да видам како напредува и како реагира на интензитетот и на барањата за игра со тенисери од толку високо ниво“, изјави Надал во интервјуто за шпанскиот дневник „АБЦ“.

По шокантниот пораз од Чехот Лукаш Росол во второто коло на Вимблдон во јуни на Надал му беа дијагностицирани делумно кинење на тетивата на чашката и воспаление на неговото лево колено и тој не беше во можност да ја брани олимписката титула на Игрите во Лондон. Освојувачот на 11 гренслем- трофеи во сингл ги пропушти и Ју-Ес опен и завршниот турнир во сезоната „Ворлд тур чемпионшипс“ пред да се врати на тренинзите на 20 ноември. Според него, „коленото се' уште не е сто проценти“ и тој планира полека да се враќа.

„Не размислувам на долг рок, фокусиран сум само на коленото, да видам како тоа одговара, па ќе видиме за понатаму. Сакам да бидам сигурен дека тоа е целосно подготвено за повторно да почнам да се натпреварувам со сета сила, без никакви сомнежи. Ако се чувствувам добро во Абу Даби, ќе продолжиме, ако не, ќе го прифатам тоа мирно“.

Првиот гренслем во 2013 година, Австралија опен, почнува на 14 јануари.

Надал (26), кој освои рекордна седма круна на Ролан Гарос во мај на својата омилена земјена подлога, вели дека победите не му се приоритет во претстојните недели и оти тој е наполно фокусиран на шравилното заздравување на коленото.

„Мојата цел не е оваа седмица, не ниту Доха (почнува на 31 декември) или Австралија“, изјави тој. „Цел ми е да бидам во форма, повторно да се чувствувам целосно добро и наполно подготвен. Мојата сезона, мојата вистинска цел е да бидам во совршена состојба за Индијан Велс и за Мајами (во март) и да заминам за Монте Карло (во април) со добри чувства, да влезам во сезоната на земја во добра форма. Последен турнир на кој играв во добра форма беше Ролан Гарос и го освоив. Кон крајот на февруари или во март ќе се чувствувам добро. Тогаш почнува мојата сезона, тогаш ќе си речам дека сум подготвен за победа“.

Атлетскиот, агресивен стил на игра многу зависи од неговите мускули и тој беше надвор од теренот поради повреда повеќепати во 11-годишната кариера. Тој додава дека не ја разгледувал можноста да биде принуден да се повлече од играњето тенис.

„Не, не, не. Не сум помислил на тоа“, изјави тој за „АБЦ“. Тенисот е спорт што не трае вечно. Не е како голфот, кој можете да го играте 20 или 25 години без никакви проблеми. Во тенисот времето е ограничено, така стојат работите. Јас сум оптимистички тип и верувам дека не сум заборавил да играм тенис во текот на последниве месеци“.Статијата е прочитана 551 пати.


Испрати коментарТестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Магла

Среда
Делумно облачно
Макс: 8°C, Мин: 0°C

Четврток
Делумно облачно
Макс: 11°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (37)
Власта никогаш не е доволна.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...
Интервју - Се плашам кога Македонец крева рака на Македонец
„Дали е време вистинските уметници да се ослободат од тешките стеги на среброљубието“, вели Мери Георгиевска, костимогра...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |