Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
17.08.2012, 14:59
Вермален нов капитен на АрсеналВенгер жали за продажбата на Ван Перси, но вели дека немале друг избор

Робин ван Перси ја презеде капитенската лента во Арсенал минатото лето, откако на Барселона и' беше продаден Сеск Фабрегас, а 12 месеци подоцна лидерското место меѓу „топчиите“ повторно се испразни откако Холанѓанецот замина во Манчестер јунајтед за 24 милиони фунти. Но, менаџерот Арсен Венгер многу лесно и бргу реши Томас Вермален да биде новиот капитен на Арсенал. Белгиецот досега беше заменик на Ван Перси, а на вчерашната прес-конференција Венгер соопшти дека таа функција ќе ја врши Микел Артета.

„Вермален беше заменик-капитен, затоа одлуката беше едноставна. Мислам дека во екипата имаме многу потенцијални капитени, но засега ќе остане вака“, разјасни Венгер.

Робин ван Перси ќе биде петтиот капитен што Арсенал го продал во последните седум години.

„Жалиме што изгубивме голем играч од една едноставна причина - му преостана само уште една година од договорот и сакаше да замине. Предвидовме дека може да се случи такво нешто и за тоа ги купивме Лукаш Подолски и Оливие Жиру. Не посакувавме да го продадеме на ривалот, но немавме избор. Само еден клуб беше заинтересиран на прифатливо ниво за нас, а тоа беше Манчестер јунајтед. На крајот на краиштата, тоа беше единствената одлука што можевме да ја донесеме“, објасни Венгер.

Ван Перси ќе дебитира за Манчестер јунајтед в понеделник против Евертон.

Статијата е прочитана 388 пати.

Испрати коментарКамерунецот Сонг во Барселона за 19 милиони евра
Илиевски од семејни причини го напушти Локомотив
Михајловски го засили Работнички
Металург и Динамо Минск во борба за трофејот на турнирот „Струга 2012“
Реал и Барса во битка за Шпанија и за „светска хегемонија“
Манчестер Сити ја почнува одбраната на титулата со Саутемптон
Седлоски - Играчите се за мене
Шарди го запре Мари во Синсинати
Пеле - Лондон постави олимписки стандард
Гечевски ја заврши репрезентативната кариера
Динамо Минск прв финалист на струшкиот ракометен турнир
Феникс потпиша со Џермејн О’Нил
Мартинез во Баерн за рекордни 40 милиони евра
Балиќ во Металург за 200.000 евра по сезона!?
Светската пливачка елита в недела на 26. Охридски маратон
Надал го откажа учеството на Ју-Ес опен
Ван Перси и официјално во Манчестер јунајтед!
(ФОТО) Пандев за минимална победа против Литванците
Македонија падна на 34. место
Бајнам на експериментална терапија на коленото
Квалификациите клучни и сезонава во Формула 1
На Франк Рибери и Карим Бензема ќе им се суди
Марадона би работел како тренер во Кина
Македонските надежи поразени од Португалија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 32°C, Мин: 15°C

Недела
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Остри меѓународни реакции по пресудата за „Пуси Рајот“
Руската православна црква вчера ја повика државата да биде милостива кон членките на контроверзната панк група...
Депонијата се празни, комуналците добија една п��ата
Инспекторите за животна средина веруваат дека до понеделник сето ѓубре ќе биде изнесено од центарот на Тетово и депонира...
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...
Соларен брод чека да заплови во Охридско Езеро
Иноваторот Горан Ангелковиќ има проект за брод кој се движи на сончева енергија и бара инвеститор за да го изгради...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |