Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
07.11.2012, 16:02
ОН и Брисел охрабрени од одговорот на меморандумотВисоки извори од Обединетите нации го поздравиле одговорот на министерот Попоски и оцениле дека тоа е вистински пат да се придвижи дијалогот.

Наспроти официјалниот молк во Грција, македонскиот одговор на грчкиот меморандум во ОН и во Брисел се гледа како реална можност двете земји да го одмрзнат дијалогот и со взаемен напор, да дојдат до приближување на позициите околу спорот за името. Високи извори од Обединетите нации, како што се дознава, го поздравиле одговорот на министерот за надворешни работи Никола Попоски и оцениле дека тоа е вистинскиот пат да се при��вижи дијалогот. Според нив тоа е начин да се реши спорот за името со Грција, откако процесот е закочен со месеци, а реално отсуството на суштински преговори е и многу подолго. Од ОН, како што се дознава, најавуваат дека ќе се вклучат и самите поактивно, за да дадат дополнителен поттик за решавање на прашањето за името.

Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, денеска посочи исто така дека и Европската комисијата ја поздравува размената на мислења меѓу Македонија и Грција.

„Тоа придонесува за подобрување на соседските односи меѓу двете земји. Како што знаеме, за прогрес во спорот за името е потребен конструктивен дијалог и заедничко разбирање. Токму затоа ја поздравуваме оваа размена на мислења меѓу Поранешната југословенска Република Македонија и Грција“, истакна Стано на брифинг со новинарите во Брисел.

Реакција стигна и од Германија, каде што престојуваше вицепремиерката Теута Арифи, за да лобира за декемврискиот самит, на кој ќе се носи одлука за преговори или не на ЕУ со Македонија. Според нејзината изјава, во Берлин постои задоволство од дијалогот на високо ниво и од тоа што е постигнато, при што позитивно се оценува и нашиот одговор на грчкиот меморандум. (С.Ј.)

Статијата е прочитана 993 пати.

Испрати коментарИринеј - Нема разговори со МПЦ додека Вранишковски не биде ослободен
Конфискуваниот имот на јавно наддавање
Николиќ - Србија е подготвена да посредува меѓу Грција и Македонија
Ревитализација на железничките делници Табановце-Куманово и Миравци-Смоквица
Шефот на ЦИА поднесе оставка поради љубовна афера
Едвард Џозеф - Обама ќе задржи континуитет кон Македонија
Папуљас го скрши молкот за одговорот на Меморандумот
Германија го скрои буџетот со нови долгови
Се опремува фабриката што ќе произведува за „Мерцедес“
Пар-непар во Њујорк
И папата ќе се обраќа онлајн
Црвенковски се сретна со Месиќ
Николиќ се понуди да ги смирува Скопје и Атина
СДСМ - Трајановски ја злоупотребува функцијата
Реконструкција на гостиварското двојно убиство
Одржливо управување со ресурсите за поблаги климатски промени
Првиот апликант за советник во здравството со IQ 156
Одржливо управување со ресурсите за поблаги климатски промени
Навредата и клеветата декриминализирани
Од 1 јануари либерализација на транспортот меѓу Македонија и БиХ
Македонија има институционален капацитет за преговори со ЕУ
Македонија интензивно се подготвува за „Јужен тек“
Поминаа измените на Изборниот законик
Кенијка роди близнаци - Барак Обама и Мит Ромни
Софија и Атина да не ги попречуваат интересите на ЕУ и Македонија
Конференција за влијанието на климатските промени во земјоделството
ОПЕК ја намали прогнозата за светската побарувачка на нафта
Масовни протести во Аргентина против претседателката Кирхнер
Србија донесе закон за амнестија
Силен земјотрес во реонот на Фукушима
„Телеком“ и „Т-мобиле“ со профит од 30,6 милиони евра во третиот квартал
Затворен режисерот на антиисламистичкиот филм
Фејсбук ја срамоти бугарската полиција
Една жртва и 19 повредени на концерт на „Линкин парк“
Миреј Балестра е првата жена избрана за претседател на Интерпол
Советник од Кисела Вода шверцувал хероин
Тодоров бара Ајнштајн советници
На листата на 16 најинтелигентни се и тројца балканци
(ФОТО) Отворена реконтруираната „Козле“
Од отровите во ОХИС има спас, треба да се најдат пари
Се укинува мерката за условен увоз на брашно
Ултрадесничарите до Самарас - Имате ли договор со Скопје?
(ФОТО) Европратеникот Ховит го посети основното училиште „Димо Хаџи Димов“
Владата го усвои предлог планот за евроинтеграции
По „Сенди“, ново невреме ги погоди Њујорк и Њу Џерси
Гостиварка добила ќотек од сопругот
Ограничени дискусиите за законот за бранители, Села ќе го пали Собранието
Бискупот од Дарам е новиот надбискуп на англиканската црква
Проширувањето на ЕУ нема да запре
Новата вакцина против ХИВ ја мина првата фаза
Продолжува собраниската расправа за Изборниот законик
Оли Рен - Грчкиот долг е неодржлив
Груевски - Се определивме за длабоки, фундаментални реформи
Индексите паднаа, а нафтата поевтини по реизборот на Обама
Меркел ја предупреди Британија да не излегува од ЕУ
Најмалку 48 луѓе загинаа во силниот земјотрес во Гватемала
Словенија нема пари за старите штедачи на „Љубљанска банка“
Четворица Тибеќани се самозапалија
Изгласан новиот пакет мерки за Грција
Расправата за бранителите пред ограничување
(ВИДЕО) Скопје 2014 во новиот спот на Macedonia Timeless
Стипе Месиќ почесен граѓанин на Тетово
Една компанија подигнала документација за ОХИС
Обвинителството чека потврда од Босна за нова истрага
Пресечен канал за шверцување мигранти од Азија и Африка
Нови правила за барателите на азил
Од декемврискиот самит на ЕУ ќе зависи развојот на земјата
Западен Балкан во рецесија
Иванов се дружеше со граѓаните
Македонските земјоделски производи имаат одличен квалитет
Проект на УСАИД за експанзија на мали бизниси
Стартуваат евтините кредити за компаниите
Српската полиција го уапси „газда Нини“
Средба на министерот Попоски со Свилановиќ
Кумановец ја претепал сопругата и ја затворил во багажник
Ховит - Преговорите со ЕУ треба да почнат
Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент ги одобри мерките за штедење
Политички Берлин дипломатски воздржан по посетата на Арифи
Кенедиeви се вратија во Конгресот
Честитка од Иванов до Обама по повод реизборот
Волерс - Продолжуваат силните врски на САД со Македонија
Почнува Агрофуд 2012.
Обама - За САД најдоброто допрва доаѓа
(ФОТО) Американска изборна ноќ во Скопје
Републиканците победија во Претставничкиот дом, демократите го задржаа Сенатот
Ромни ја призна победата на Обама
Втор мандат за Барак Обама
Бојко Борисов со грчка реторикаm. edelweiss, 07.11.2012 17:17:09
Gospoda znam deka Vi ejasno no jas ce go kazam uste ednas resenieto za imeto. Dogovor so Grcija nikoj pat nema da se postigne pod bilo kakvi uslovi duri i samata Grcija da gi predlozi. Nikoj pat i nikoj za nisto ne uspeal da se dogovori so Grcija, nikoj pat Grcija ne ispocituvala od samata neze predlozen dogovor,i nitu Makedonija ce postigne, no sekako i EU nema da postigne dogovor za dolznickata kriza. Grcija i so samata sebe ne postignala dogovor i za nisto tamu nema [ravila. Abe dali malku si ja cuknale glavata ovie od EU i da sfatat so kogo si imaat rabota !!!!!
Mark, 07.11.2012 18:10:02
Nema da ima datum nema da ima datum nema da ima datum! Memorandum, odgovor, drn drn jarinja, Hovit, File-mile, mackanje oci deka site nesto pravat! Steta sto ne odi ovoj ,,pulp fiction,, na kladilnica - ke izvadev dobra paricka od tie ,,sto sepak se nadevaat,,!!
ФЕЛИКС, 07.11.2012 20:09:36
Види богати,одговорот да ти бил ниту куртоазен ниту празен.Имаме позитива од ОН и Брисел ама види мајката негатива од домашниве експерти апсолутно по ништо.И тоа ,,експерти,, со политичка предиспозиција бпреблиска со.......не е тежок одговорот.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 13°C, Мин: -1°C

Недела
Ведро
Макс: 16°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (48)
Напуштена и гладна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Фестивалот носи иновативни идеи
Искра Шукарова, програмска директорка на фестивалот за современ танц „Локомоушн“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |