Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
01.12.2012, 18:28

(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналетоТимот на Червар дури во завршницата од дуелот од седмиот круг го скрши отпорот на Шамбери и славеше со 26:21

РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ

ФОТО: Петр Стојановски

Шахистите велат дека најтешко е да се добие добиена партија, а Металург се потруди да докаже дека тоа се однесува и на ракометот. Македонскиот првак мораше здраво да запне за да ја забележи својата петта победа вредна осминафинале во Лигата на шампионите, совладувајќи го Шамбери со 26:21 во седмиот круг од групата Ц. Од неа во топ-16 веќе е и словенечкиот шампион Горење, кој славеше во Санкт Петербург со 32:25.

Францускиот вицешампион, кој остана со празни раце и во седмиот меч во ЛШ сезонава, дојде во Скопје по сламката на спасот и вложи максимум за да остане во трката за преостанатото место од групата што води во елиминаторната фаза. Тимот што "металурзите" го победија и на негов терен со 33:30 на стартот, од израмнувањето на 8:8 во 18. минута па се' до три минути до крајот, кога намали на 23:21, ја одржуваше неизвесноста и навестуваше големо изненадување.

Клучен момент на средбата се покажа исклучувањето на Гијом Жил во 54. минута, кога на семафорот стоеше 20:20. Тогаш на сцена стапи Дејан Манасков со два гола едноподруго, а Гоце Георгиевски зголеми на 23:20, наградувајќи ги извонредната одбрана на Дарко Станиќ и уште поефектната асистенција. Тогаш топката прелета 25 метри и дојде во рацете на десното крило на Металург, кој потоа ја испрати зад грбот на брилијантниот гостински голман Сирил Димулан.Чуварот на мрежата на Шамбери беше главниот виновник за тоа што домашната екипа не се одлепи резултатски во првото полувреме. Благодарејќи на неговите девет одбрани во првите 23 минути, меѓу кои и два седмерца, како и на петте гола на левиот бек Тимотеј Нгесан и на четирите погодоци на десното крило Седрик Пати, гостите поведоа со 11:9. Но, до крајот на полувремето погодија уште само еднаш, па тимот од Автокоманда на одморот замина со водство од 13:12.

Металург подобро го отвори и вториот дел, постојано имаше предност и кога Ренато Вугринец стрелаше прецизно за водство од 19:16 во 48. минута, донесувајќи прво водство од три гола разлика, се чинеше дека е готово со Французите. Арно ама, за само две минути тие возвратија со три гола во низа и придонесоа за возбудливата завршница.

Играчот на натпреварот Димулан ја заврши средбата со 16 успешни интервенции, меѓу кои и три удари од 7 метри, а Пати со осум гола беше најефикасен поединец на теренот. Вугринец се издвои во победничкиот состав со седум погодоци, а Наумче Мојсоски сите три гола ги даде од седмерец, првиот од нив дури во 35. минута.

Во Лигата на шампионите следува пауза од два месеца поради Светското првенство во Шпанија во јануари, а во осмиот круг на 9 февруари Металург гостува во Велење кај директниот конкурент за второто место Горење.Металург - Шамбери 26:21

Полувреме: 13:12. Сала: "Борис Трајковски" во Скопје. Гледачи: 5.500. Судии: Чаба и Пал Кекеш од Унгарија. Седмерци: Металург 4/7, Шамбери /. Исклучувања: Металург 4 мин., Шамбери 10 мин. Загубени топки: Металург 12, Шамбери 15.

Металург: Станиќ (13 одбрани), Ангелов, Ракчевиќ 3/4, Левов, Димовски 1/1, Вугринец 7/13 (1/2), Георгиевски 3/5, Манасков 4/6, Миркуловски 4/6, Маркоски 0/1, З. Мојсоски, Додер, Н. Мојсоски 3/8 (3/4), Батиновиќ, Јоновски, Алушовски 1/4. Тренер: Лино Червар.

Шамбери: Граховац, Димулан (13+3), Ночар 2/4, Паниќ 0/2, Г. Жил, Башиќ 3/6, Маро, Пати 8/9, Нгесан 5/13, Патирел 1/2, Детре 2/3, Бичаниќ 0/3. Тренер: Марио Кавали.Лино Червар: "Со оглед на тоа дека добро го познавам францускиот ракомет уште од времето кога ја водев хрватската репрезентација, секогаш зборував дека резултатите не се вистинското мерило за квалитетот на Шамбери. Ова е втор натпревар на кој ги видов како многу добри, првата беше средбата со Париз, кога одиграа извонредно и беа оштетени од судиите. Многу ми е жал што Шамбери веќе речиси и да нема шанси во Лигата на шампионите. Сакам да и' честитам на мојата екипа, која покажа висок морал. Требаше да се издржи ова малтретирање од судиите, што не е првпат сезонава и тоа јавно го кажувам, па затоа победи правдата. Многу сум горд на екипата, која се пласира во топ-16 втора година по ред и би сакал да им се заблагодарам на моите играчи, кои беа многу трпелив��, упорни. Неверојатно многу промашувавме, но ја покажавме силата на карактерот, кој на крајот победи".

Гоце Георгиевски: "Им честитам на противничките ракометари, кои одиграа многу добар меч, кој за нив беше да се биде или не во смисла на останувањето во Лигата на шампионите. Малку како да ги потценивме во првото полувреме, мислејќи дека победата ќе си дојде самата по себе, но кога увидовме дека треба да се бориме, почнавме да играме подисциплинирано, потрпеливо. Промашивме многу 'зицери' и нивниот голман беше навистина фантастичен вечерва, но сето тоа го надминавме и успеавме втора година по ред да се квалификуваме во топ-16 во ЛШ. Ни остануваат уште три натпревари напролет, кога ќе се бориме за што подобар пласман во групата отколку минатата година и да обезбедиме што полесен противник во осминафиналето".

Марио Кавали: "Малку сме разочарани. Знаевме дека ова е една од нашите последни шанси за осминафиналето и оти овде не' очекува многу тежок натпревар. Пред крајот ни недостигаше малку концентрација во фазата на реализацијата, каде што пропуштивме две-три шанси меѓу 53 и 55-56 минута. Металург многу добро ги искористи нашите грешки и создаде три гола предност, по што не успеавме да фатиме резултатски приклучок. Одигравме многу добар натпревар, но честитки за Металург, кој покажа дека со право е втора екипа во оваа група. Не се обесхрабрија и не паднаа во играта, имаа и знаење и трпение за да ги дочекаат нашите неколку грешки, да ги искористат и да го добијат мечот".

Един Башиќ: "Навистина ми е мило секој пат кога доаѓам во Македонија, каде што сите луѓе се многу љубезни, освен во салата, но во спортски рамки. Знам дека секогаш е тешко да се игра тука и оти натпреварите знаат да бидат 'тврди'. Честитки за господинот Червар и за неговата екипа, која од година во година игра се' подобро и се надевам дека ќе направи уште поголем исчекор во Европа".
Статијата е прочитана 1768 пати.

Испрати коментарПоплавата во Боговиње му ги расипа плановите на Вардар
Приведени навивачи на ФК „Ѓорче Петров“
Сите задоволни од ремито во Минхен
Челзи и понатаму очаен!
Бруклин му се поклони на шампионот
(ФОТО) Најубедлив лет на „штрковите“
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови ��орази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Магла

Недела
Обилни врнежи
Макс: 11°C, Мин: 2°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 7°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |