Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
25.12.2012, 15:11

„Јадро“ го брани демократскиот социокултурен простор

Асоцијацијата ја информира јавноста дека застанува на браникот на демократските принципи и слободата на реагирање, критичко мислење и дејствување во Македонија

Асоцијацијата на независниот културен сектор „Јадро“, иницирана од актуелните политички случувања, денеска ја информира јавноста дека застанува на браникот на демократските принципи и слободата на реагирање, критичко мислење и дејствување во Република Македонија.

„Изминатите години сведочиме на се' постеснет простор на слободно дејствување во секој сегмент во општеството. Насилството во политичкиот и социокултурниот простор кулминираше со насилство во собранискиот дом. Нашите членови со сите свои заложби, со својата мисија и целите ќе застанат во одбрана секој обид на уривање на демократскиот социокултурен простор. Некој мора да покаже дека во оваа земја постојат граѓани кои доброволно, без ниту една партиска боја, решиле да создаваат слободно и да придонесуваат за својата земја без диригентскиот пендрек на власта.

Изминатите денови се соочивме со врвот на насилничкото одземање на граѓанското право за реакција, различно мислење и учествување во одлуките кои не ја засегаат само власта, туку сите граѓани на Република Македонија. Би сакале да ја потсетиме власта дека ова е демократска земја и дека нема да се толерира каков било знак на тоталитарно и диктаторско однесување.

Она што се случуваше деновиве е во целосна спротивност со принципите на граѓаните здружени во „Јадро“, кои како своја мисија ја имаат заложбата преку преку критички и конструктивен дијалог да се укаже на ретроградните културни политики, со воведување прогресивни, инклузивни и демократски јавни политики и практики во сферата на културата и општеството, пошироко“, стои, меѓу другото, во соопштението на Асоцијацијата на независниот културен сектор.


Статијата е прочитана 739 пати.


Испрати коментарКаролина - лице на новиот календар на „Пелистерка“
Фотографии од „Твитеркалендар 2013“ на продажна изложба
Проектот „Љубојна брас фантази“ сега и на ЦД
Новогодишен гала-концерт на Филхармонијата
Адел го заштити нејзиното име
Се обновува Драмската програма на Македонско радио - Радио Скопје
„Ангелите“ голи за шпанскиот „Вог“
Во „Мала станица“ изложуваат шест автори
„Фрик фестивал“ со гости од Белград
„Битлси“, Џегер и Бекам може да завршат на банкнота од 10 фунти

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Магла

Четврток
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Златниот бизнис на Швајцарија
Четири од најголемите рафинерии за злато во светот се наоѓаат во Швајцарија, каде што се прочистуваат и две третини од з...
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |