Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.10.2012, 15:35

(ФОТО) Македонија шефува со регионот

Едногодишното претседателство со процесот за соработка во Југоисточна Европа е во наши раце

ФОТО: Киро Попов

Македонија го презема едногодишното претседателство со процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), во кој членуваат 12 земји. Според парламентарниот спикер Трајко Вељановски, ПСЈИЕ израсна во автентичен глас на регионот, кој во европски контекст е прифатен како адекватен и динамичен форум за дијалог и соработка, и во кој парламентарната димензија има значајна и забележителна улога.

„Доколку постои заедничка волја, подготвени сме во текот на македонското претседателство да ги координираме напорите за создавање на парламентарно собрание, како еден од столбовите на ПСЈИЕ“, истакна Вељановски на денешната конференција „15 години од парламентарната димензија на ПСЈИЕ - минатото, сегашноста и европската иднина на Регионот“.

Претседателот на македонското Собрание најави состанок на КОСАТ (Конференцијата на парламентарните комисии за европски интеграции и прашања на државите опфатени со процесот за стабилизација и асоцијација), редовни шестмесечни размени на ставови, Меѓународни конференции на Денот на Европа, а претседавањето ќе го завршиме со конференција на претседателите на парламентите во мај 2013 година во Охрид.

„Покрај се' она што го имаме како негативно наследство од минатото, во име на иднината, ние како парламентарци, можеме и мораме да го надминеме сето она што не попречува во развојот на добрососедските односи и регионалната соработка. Она што се случуваше и случува во регионот и неговото соседство, очигледно покажува дека сме неделив дел од европската економско-социјална и безбедносна стабилност. Ние и' требаме на Европа и Европа ни треба нам“, поентираше Вељановски.

Заменик-министерот за надворешни работи, Зоран Петров, соопшти дека ќе бидеме фокусирани кон јакнење на регионалната соработка во која ќе доминира европската перспектива. Приоритетни области на македонското претседавање се соработката во областа на економијата, науката и образованието, културата и заштитата на животната средина, рече Петров.

На вчерашната конференција зборуваа и Ѓерѓ Мура од Регионалниот совет за соработка, Хајнц Бонгарц - претставник на „Фридрих Еберт Стифтунг“, професорот Димитар Мирчев и Петра Блес, поранешен заменик-претседател на германскиот Бундестаг, кои меѓудругото, и' посакаа успех на Македонија при претседателствувањето. Заедничката порака од Скопје е дека местото на земјите од ЈИЕ им е во Ев��опа.

Првата конференција на претседателите на парламентите на државите-членки на Процесот за соработка во ЈИЕ е иницирана од Парламентот на Грција и одржана во Атина на денешен датум пред 15 години. (Г.А.)


Статијата е прочитана 1285 пати.

Испрати коментарГрција не сака Брисел да се вмеша во спорот
ВМРО-ДПМНЕ молчи за Хасан Приштина
Опозицијата бара став од премиерот за „раната фаза“
Во Македонија сите се различно сиромашни
СДСМ против отпуштање без предупредување
(ФОТО) Двајца повредени во масовна тепачка пред „Мавровка“
Велија Рамковски наскоро пред Апелацискиот суд
Во август сме имале помалку туристи
Со ОНЕ може да зборувате по телефон и во авион
Скопјанец преживеал удар од воз
Само четворица од Македонија добиле азил во Шведска
Ослободителна пресуда за Ѓорѓи Тренковски
Визите ќе го уништат европскиот сон на Западниот Балкан
Молотов коктел запали две возила во Бутел
Kампања за помош на сиромашните и гладните
„Борис Трајковски“ доби акустика по светски стандарди
Николиќ - Ако го побараат Косово, не сакаме во ЕУ
Контејнерите ќе се заменат со нови пластични
Германски компании заинтересирани за инвестирање во енергетскиот сектор
Од идната година МЕПСО ќе отвори пазар на струја
Радован Караџиќ бара награда за мир
Куба ги укина излезните визи
Почнува ТЕХНОМА 2012
Бројот на гладни во светот на високо ниво
Хилари Клинтон презема одговорност за настаните во Бенгази
Изборите во САД може да завршат нерешено?
Локално невреме со пороен дожд и ветер
Пет години без Тоше
Собрани 60 илјади кубни метри отпад
Референдумот за независност на Шкотска стана реалност
Ахмети - Не сме разговарале за предвремени избори во март
Американците Рот и Шапли добитници на Нобеловата награда за економија
Протестираа вработените во ОХИС
(ФОТО) И театарот ги доби првите скулптури
Промовирана платформа за енергетска ефикасност
Пет лица загинаа во „сомнителен“ пожар во Англија
Утре започнува саемот ТЕХНОМА
СДСМ - Грчкиот меморандум неприфатлив за Македонија
Само седум фирми имаат ХАЛАЛ сертификат
Жените земјоделки бараат учество во аграрната политика
ВМРО-ДПМНЕ го повлече законот за бранители
Санино - Визната либерализација важи ако не се злоупотребува
Црвенковски - Почетокот на преговорите ќе влијае позитивно на реформите
Беровчанец се обеси, Тетовчанка се застрела
Лавров - Не се нарушени руско-турските односи
Почина новинарот Хисен Шаќири
Белгија се` поблиску до распад
Одложена седницата на Комисијата за труд и социјала
Од денеска почнува грејната сезона
Баумгартнер - Почувствував голем притисок во главата
Почина поранешниот крал на Камбоџа Нородом Сиханук
Литванско „не“ за нова нуклеарка
Шкотска на чекор до референдум за независност
Покрај санкциите расте американскиот извоз во Иран
Опозиционерот Али Зејдан е новиот премиер на Либија
Коалицијата на Ѓукановиќ победи на изборите во Црна Гора
(ФОТО+ВИДЕО) Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената!
Невладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Минималната плата да биде 15.000 денари

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Претежно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 10°C

Среда
Сончево
Макс: 25°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (27)
Плачот на Х Конгрес на СКЈ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Триумф на човековиот дух
Зоран Иванов, познат новинар, а порано падобрански ас, вели дека технологијата го овозможила скокот на Баумгартнер, но н...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |