Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
05.01.2013, 11:46
Бадников оган „ќе гори“ и во „Борис Трајковски“Дуелот од 16. коло од Јадранската лига е закажан за денеска со почетокот во 17 часот, влезот е слободен

МАРИЈА КОВАЧЕВА

По кратката пауза, МЗТ Скопје денеска (17 часот) ја продолжува јадранската приказна, но сега во новата година. Имено, во салата „Борис Трајковски“ гостува силниот тим на Будуќност. Станува збор за противник со кој македонскиот шампион има горчливо искуство, во првиот дел на гостувањето во Подгорица доживеа убедлив пораз (81:71). За разлика од тогаш „металците“ се во далеку подобра форма, во составот имаат неколку измени и на кормилото го имаат искусниот Алеш Пипан, кој го препороди тимот.

И двете екипи во последното коло од м��натата година остварија големи победи, МЗТ Скопје со тројката на Тодор Гечевски во последните секунди го победи Широки, а додека Будуќност пред својата публика го доби лидерот на табелата Игокеја. Сепак овие резултати веќе се минато, иднината за македонскиот шампион се вика Будуќност, а амбициите се повеќе од јасни: Победа за израмнување на сметките и победничко отворање на оваа година.

Алеш Пипан има право да се надева на новите два бода, во Подгорица поради повреда не настапи Тодор Гечевски, а за разлика од тогаш на плејмејкерската позиција како дополнение го имаат Никола Оташевиќ, кој дојде на местото на Игор Мијајловиќ.

Српскиот интернационалец Урош Николиќ истакна дека во изминатиот период кошаркарите имале доволно време за одмор и максимална подготовка за дуелот против Црногорците, кои засега имаат една победа помалку од македонскиот тим, односно се наоѓаат на шестото место на табелата.

„Свесни сме дека ова е голем натпревар за нас, ни доаѓа одличниот состав на Будуќност, кој покажа дека може да победи секого во оваа лига. Играат како прав тим, немаат некои поединци кои се истакнуваат и мислам дека во тоа е нивниот најголем квалитет. Во Подгорица доживеавме пораз, но знаеме точно каде грешевме на тој натпревар и сега треба да ги исправиме тие грешки. Во изминатиов период работевме напорно и спремни го очекуваме овој дуел во кој сакаме да ја задржиме победничката серија“.

И покрај тоа Будуќност е доста реномиран противник со искуство и во Евролигата, но и со богата клупска историја, сепак на теренот се' се заборава, а кошаркарите на МЗТ Скопје ќе имаат за задача да остават се' настрана и максимално да ја спроведат тактиката за продолжување на победничкиот поход и зацврстување на петтото место на табелата.

„По кратката пауза за новогодишните празници повторно сме во сала и максимално концентрирани за следниот натпревар. Анализирани се играчите и играта на Будуќност и можам да кажам дека се работи за квалитетна екипа, одлично покриена на секоја позиција која секако се бори за висок пласман, па да се добие натпреварот нема воопшто да биде лесна задача. Ние ќе се обидеме да го спроведеме на терен она што цела недела го тренираме и договараме на тренинзите и се надевам на успешно продолжување на серијата“, изјави помошник-тренерот на МЗТ Скопје, Александар Јончевски.

Двојки 16. коло (5/6 јануари): Солнок - Широки, МЗТ Скопје - Будуќност, Игокеја - Раднички, Цедевита - Сплит, У. Олимпија - Ц. Звезда, Партизан - Цибона, Задар - Крка.


Статијата е прочитана 266 пати.


Испрати коментарГеоргиев од Бугарија го освои Божикниот турнир во шах - Карпош 2013
Македонија со 18 ракометари ќе патува за Севиља
Дванаесетта победа по ред за Клиперси на домашен терен
Лацио му се доближи на Јувентус
Македонија минимално загуби од ��рбија
(ФОТО) Будуќност повторно пречка за МЗТ Скопје
Победа за Антиќ, пораз за Мекејлеб
Клиперси го добија градското дерби со Лејкерси
Пандев ја пречекува Рома во дербито на Серија А
Челзи го претстави голгетерот од Њукасл
Ефремов најдобар атлетичар за 2012
Швеѓанката Еклунд за малку ќе си го пресекла вратот со скија
Полицијата ги идентификува расистите кои го навредувале Боатенг
Никси без милост кон „мамузите“
Пато се враќа во Бразил, ќе игра за Коринтијанс
Хасани на трансфер-листа во Волфсбург
Полска не стравува за Пипан
Клиперси тргнаа во погрешен правец!
„Сеча“ на носители во второто коло во Доха
„Фенерџијата“ подобар од европскиот првак
Ракометарите комплетни во Ниш

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 0°C

Претежно облачно

Недела
Облачно
Макс: 2°C, Мин: -2°C

Понеделник
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: 1°C, Мин: -8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (45)
Инцидентот на Бајкалско Езеро.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |