Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.11.2012, 13:23
За три години државата ќе изгради 1.700 становиДржавата ќе изгради вкупно 1.724 комерцијални станови до 2015 година, ја соопшти денеска владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев одлуката на Владата донесена на последната седница. Интензивната станбена изградба што ќе ја спроведува АД за стопанисување со станбени деловен простор треба да ја зголеми понудата на станови кои ќе имаат за околу 20 проценти пониска цена од пазарната, а тоа би требало да придонесе за намалување на цената на станбениот квадрат на територијата на цела Македонија.

Изградбата на сите овие станови ќе чини околу 80 милиони евра, што значи дека вредноста на квадратот за стан со просечна голе��ина од 50-ина квадратни метри би била меѓу 800 и 900 евра. Средствата за изградба ќе бидат обезбедени од сопствени извори на Акционерското друштво со реинвестирање, односно, новите станови ќе се градат со пари од продажбата на веќе изградените станови, што, според Ѓорѓиев го прави проектот економичен и исплатлив.

„Анализите покажаа дека најскап станбен квадрат има во Скопје, па затоа и најголем дел од становите и првите две фази од проектот ќе бидат изградени во главниот град. Очекуваме намалувањето на цената на становите во Скопје да повлече натамошно поевтинување на квадратот во внатрешноста, каде што притисокот објективно е помал“, рече Ѓорѓиев.

Од вкупниот број станови што треба да се изградат во наредните три години, во фаза на градба се 527 станови во 9 згради во Скопје. Една зграда е кај „Радиобран“ на булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, а другите 8 се во населбата Лисиче и нивната изградба е во завршна фаза. Останатите станови треба да бидат предадени во 2013 година и за дел од нив во текот на идната недела ќе има лицитација. (Б.А.)
Статијата е прочитана 1110 пати.

Испрати коментарЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара по��илување од Иванов
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на Македонијаaleks, 30.11.2012 14:53:18
so vakvi merki se diga natalitetot zatoa sto 99% od mladite sto ne se zeneti e poradi neresenoto stambeno prasanje.
igor, 30.11.2012 18:14:06
Toa e taa nelojalna konkurencija!,da moze uste semki vo park da prodava drzavata

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Делумно облачно

Сабота
Претежно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во ��радот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |