Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.05.2012, 17:55

Три бизнис-посети на Италија, една инвестиција

„Технохозе“ засега е единствената компанија која треба во јуни да стартува со производство во Бунарџик

Владиниот македонски тим на чело со премиерот Никола Груевски само што се врати од Рим, каде што имаше средби со потенцијални италијански инвеститори. Во последниве неколку години ова е трета посета на наша делегација на Италија, на која повторно беа претставени можностите за инвестирање во земјава. Дали последнава посета ќе донесе инвеститори од Италија, рано е да се прогнозира, но факт е дека покрај очигледната упорност на Владата, досега не го поттикнавме интересот.

Единствената италијанска компанија што гради во Македонија е „Технохозе“, која во слободната економска зона „Бунарџик“ треба во јуни да стратува со производство. Оваа компанија требаше да биде новиот сосед во „Бунарџик“ на „Џонсон контролс“ и на „Џонсон Мети“, уште во 2009 година, но поради административни проблеми со закупот на земјиштето, како и економската криза, оваа италијанска компанија по неколкуте одлагања на инвестицијата дури лани ги удрија темелите, а на средината од годинава ќе почнат да произведуваат хидраулични спојки за автомобили. Целото производство ќе биде наменето за европскиот пазар. Инвестицијата е тешка 10 милиони евра, а ќе бидат вработени околу 150 лица.

Уште една италијанска компанија беше најблиску до одлука да вложи во Македонија, но подоцна се откажа. Владата со италијанскиот индустриски гигант „Орланди“ потпиша меморандум за изградба на фабрика за производство на приклучни уреди за камиони и земјоделски машини во зоната „Бунарџик“, уште во септември 2008 година во Италија. Инвестицијата требаше да изнесува исто како и на „Технохозе“ околу 10 милиони евра. Тоа требаше да биде прва инвестиција надвор од Италија на оваа трета водечка компанија во светот во оваа дејност. Производството требаше да стартува во почетокот на 2010 година и да биде наменето за извоз во Италија, а потоа и во Европа и во светот.

Според директорот на Дирекцијата на технолошко-индустриски развојни зони Виктор Мизо, кризата е виновна што „Орланди“ се откажа од инвестирање во Македонија. „Поради кризата што ја зафати оваа земја се добива впечаток дека нема многу италијански инвестиции во земјава. Во последниве неколку години се покажа дека за нашава земја најголем интерес имаат инвеститорите од Велика Британија и Соединетите Американски Држави. Тоа го потврдуваат ’Џонсон контролс‘ и ’Џонсон Мети“, кои решија да ги зголемат инвестициите. И двете компании градат втори фабрики во земјава“, вели Мизо.

Инаку, минатава недела за два дена владиниот економски тим реализира пет пр��зентации на македонските инвестициски можности во Италија

во Торино, Милано и Рим. Бизнис-форуми беа одржани пред стопанственици, сопственици и претседатели на компании на кои им беше испратена пораката дека меѓу двете земји постојат уште многу неискористени можности за трговска и особено инвестициска соработка.

„Поминавме два дена во Италија и во три града направивме пет презентации. На бизнис-форумите во Торино и Милано интересот беше голем, направиме добри контакти, информиравме за Македонија. Некои нешто знаат, но поголем број не се запознаени со условите и можностите за правење бизнис. Ова беше добра можност директно да им се објасни. Ние сме мала држава, многумина не знаат за можностите за отворање фабрики, за ниските трошоци, стабилната макроекономска политика и нискиот долг, за условите во слободните економски зони и за многу работи“, истакна Груевски. Тој додаде дека верува оти оваа посета ќе даде резултати, а тие ќе бидат во корист на граѓаните и ги покани италијанските инвеститори да дојдат и директно да ги согледаат потенцијалите кои ги нуди македонската економија. (М.Т.)


Статијата е прочитана 1019 пати.

Испрати коментарТешки кражби во црвквите „Св. Петка“ и „Св. Ѓорѓи“ во Младо Нагоричане
Вооружен напаѓач уби две лица во Финска
Европско движење - ЕУ веднаш да почне пристапни преговори со Македонија
Македонија се' уште има проблем со човековите права
Црвенковски го внесе идентитетот во разговорите со Грција
За Груевски критиките од Стејт Департментот се стандардни
Викендов нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Нов правилник за дополнителната работа на лекарите
Малолетна струмичанка грабната и силувана
Оланд ги посети француските војници во Авганистан
Во Охрид се самоуби жена скокајќи од четврти кат
Двајца загинати во две тешки сообраќајки
Бесими - Ќе бараме интензивен дијалог со Грција
НАТО - Влез во Алијансата откако ќе се реши името
Иванов-Прамер - Потврдени заложбите на Австрија за интеграција во ЕУ
Уапсен „мозокот“ на трговијата со органи во Косово
Брејвик бара да го прогласат за здрав
Македонија четврта во регионот по квалитет на услугите
Тепачка во украинскиот Парламент поради рускиот јазик
Меѓународна безбедносна конференција во Охрид
Претседателот Иванов ќе се сретне со Барбара Прамер
Македонска делегација на молебен на гробот на Свети Кирил во Рим
Црвенковски - Спорот со името најважен проблем
Затвор за тепачите од Дебар Маало
Мотоциклист удри во паркиран автомобил и загина
Нов земјотрес во близина на Софија
„Оне" со нов најевтин производ „Џабест"
Македонска делегација во Рим и Ватикан во чест на Свети Кирил
Оланд и Меркел се судрија за еврообврзниците
Чувари под суспензија, се утврдува дали тепале притворени од „Монструм“
Нечас - Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција
Ден на сесловенските просветители, Св. Кирил и Методиј
Прамер - Спорот за името да се разграничи од пристапните преговори со ЕУ
ОМД побара прекинување на разговорите за името
Следниот самит на НАТО отвора обврска за Грцијa
Потврдена австриската поддршка за македонската евроинтеграција
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт ЕверестStocar, 26.05.2012 00:43:01
Да започнеме оттаму, дека од Македонија до Италија се 290 километри по воздушна линија, а до Рим - 550 километри. Само што коридор 8 е заглавен, одамна не се прави ништо .... Ако беше готов, сега македонските земјоделци ке можеа да си продаваат стоката на пазарот во Рим и на другиот ден да си одат дома.
jimmy1, 26.05.2012 04:08:16
Koj rece deka ovie odat da baraat investicii. Ovie odat samo da se iznasetaat a ne za investicii. Ete nasle investicija vredna 10 milioni evra. a kolku investicii kaj nas ke se izgradeja so parite sto ovaj nedugav gi potrosi za spomenici i barokni fasadi. Samo so potrosenite pari za spomenikot na Alesandar ke se izgradese edna najdobra investicija, tuka nee obracunat honorarot na umetnickata ooops perackata Bozinovska. Zarem ne gledate deka celata vlada ni e avanturisticka, ne odat eden ili dvajca, tuku na edno patuvanje odi pola vlada. Nema air od ovie, ovie se najgolemite grobari na Makedonija.
Zivko, 26.05.2012 16:05:56
Vladata gradi i se trudi. SDS znae samo da kritikuva. Ovaa vlada ima napraveno poveke od bilo koja druga vlada vo prethodnite 50 godini. Samo napred.
Трпе, 26.05.2012 17:06:10
Голема штета што нашиот премиер не планирал во своето туристичко патување да ја посети и Сицилија.А Куба ке му пиде на следното патување.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 12°C

Недела
Грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |