Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
04.04.2012, 16:45

Либанец постигна 113 коша!

Подвигот е дело на Мохамед ал Акари во меч во либанското првенство

Историјата на кошарката памети неколку кошгетери. Меѓу нив се Вилт Чембрлен, стрелец на 100 поени во еден натпревар и Радивое Кораќ кој броеше до 99. Нивните потфати ги надмина анонимниот Мохамед ел Акари кој постигна 113 коша во меч во либанскиот шампионат.

Според официјалната статистика на Интернационалната кошаркарска асоцијација (ФИБА) по Втората светска војна има само неколку играчи кои успеале да ја минат „стотката“ во сениорски меч под нејзина капа. Членот на екипата на Мутахед уфрлил неверојатни 113 поени во триумфот над тимот на Беџех со 173:141 во дуел од завршниот турнир во шампионатот на Либан. Пред Втората светска војна Лу Салвадор со 116 поени ја предводел репрезентацијата на Филипини до победа над Кина во 1923 година на Игрите на Далечниот исток иако тогашната и сегашната кошарка не можат да се споредат по многу основи.

Ел Акари, кој го привлече вниманието врз себе, има 27 години. Игра на позицијата бек и во досегашниот дел од кариерата за клубот од Триполи со ништо не на��естувал на вакво кошгетерско издание. Во оваа сезона просечно бележел по 7,6 поени по натпревар, а настапил 23 пати. Сепак, против Беџах имаше вечер за паметење. Во 59 обиди за тројка бил прецизен 32 пати, за два поена погоди 8 пати од 10 обиди и само еден кош постигнал од линијата за слободни фрлања.

„Фала му на Бога за ваквата игра. Мислам дека ова е резултат на добар тренинг. Сакам да му се заблагодарам и на тренерот што ми дозволи да бидам толку долго на паркетот, но и на соиграчите кои ми помагаа“, изјави Мохамед ел Акари.

Неговиот тренер Ахмад Фадел се сложува дека со тренинг е постигнато такво остварување.

„Акари е феноменален шутер, но малку ценет. Многу вложува на тренинзите и за мене ова и не е изненадување“, рече Фадел.

Кога станува збор за клупските натпреварувања треба најпрво да се споменат великаните. Вилт Чембрлен својата 100 ја забележа во 1962 година во триумфот на Филаделфија над Њујорк, а Кораќ уфрли 99 поени против шведскиот првак Алвик во меч во Купот на шампиони во сезоната 1964/65. Меѓу бесмртните кошгетери се и Зденко Бабиќ кој за екипата на Задар во Купот Радивое Кораќ во 1985 година реализира 144 коша против кипарски АПОЕЛ, Дражен Петровиќ кој беше стрелец на 112 поена за Цибона против Олимпија во 1985 година.


Статијата е прочитана 483 пати.

Испрати коментарВатерполистите не се пласираа на ОИ
Унгарски комплекс без крај
Шпанските екипи доминираат во Лига Европа
Ватерполистите на чекор до Олимпијадата
Унгарски клуч за олимписките порти
Македонско знаменце во собата на Федерер
Македонија немоќна против Црна Гора
Вардар и Работнички без предност во реваншите
Челзи и Реал ја комплетираа полуфиналната четворка
Романците не' оддалечија од Лондон
Македонија одбројува до Гетеборг
Фени индустри на фајнл форот во Балканската лига
Металург и Вардар Про се избегнаа во полуфиналето на СЕХА лигата
Џејмс и Ентони со сезонски рекорди
Баерн и Барселона во полуфиналето на ЛШ
Замина легендарниот голгетер Џорџо Киналија
Победа на македонските ватерполисти против Холандија
Ѓоковиќ - Го играм мојот најдобар тенис досега
Македонските ватерполисти поразени од Грција
Ракометарите неуверливи пред Гетеборг
Брајант донесе победа за Лос Анџелес Лејкерс
Фени и МЗТ на една победа до финалето во плеј-офот
Само бод за Манчестер Сити против Сандерленд во Премиер лигата
Овации за Фишер во „Стејплс центар“, Оклахома ги доби лејкерси
Милан и Барселона тактички, Баерн подобар во гости
Оклахома не запира, нова вечер за паметење на Брајант
Денис Родман банкротирал и е тешко болен
Реал пресилен за Апоел (0:3), Челси со гол предност пред Бенфика
Одредени двојките за четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони
Раниери доби отказ од Интер

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Претежно облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |