Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
28.11.2012, 15:14
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?Најава за реконструкција на елитното европско клупско натпреварување

Најелитното европско фудбалско клупско натпреварување Лигата на шампионите може да претрпи модификација за три години, па така, според англиските медиуми, во 2015 година место 32 клуба ќе учествуваат 64 клуба, а истовремено ќе се намали бројот на учесниците во Лигата на Европа или ова натпреварување ќе се укине. Весниците на Островот се потпираат на зборовите на претседателот на УЕФА Мишел Платини, кој призна дека на состаноците редовно се разговара за проширување на Лигата на шампионите со тоа што поголем број на клубови од помалку фудбалски развиените земји ќе имаат можност да се натпреваруваат со гигантите.

„Дебатираме на секој состанок што е најдобро да се направи. Одлуката ќе ја донесеме во 2014 година, а промени на шемата во двете клупски натпреварувања во Европа нема да има барем до 2015 година“, рече Платини.

Англичаните откриваат дека се разгледува опцијата 64 клуба да учествуваат во групната фаза од натпреварување, а истовремено да се укине Лигата на Европа која губи популарност и покрај тоа што претрпе големи измени откако се реконструира во 2009 година евентуално да се намали нејзиниот формат. Ако биде прифатена оваа идеја, тогаш дури седум екипи од Англија, Шпанија и Германија може да се најдат во Лигата на шампионите. Тоа значи и добри вести за „малите“ клубовите меѓу кои и македонскиот шампион на кои Лигата на шампионите ќе им биде подостапна.

Првиот човек на европскиот фудбал не е премногу загрижен за гласините дека најдобрите клубови во Европа разговараат за основање сопствен фудбалски турнир наречен елитна Лига на шампиони.

„Тоа се само гласишта и ништо повеќе. Најдобрите клубови и понатаму ќе играат во Лигата на шампионите“.


Статијата е прочитана 829 пати.

Испрати коментарМЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ситен дожд

Петок
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Сабота
Делумно облачно
Макс: 14°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (15)
Јованка блеска на приемот на неврзаните.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |