Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
10.09.2012, 11:36
Магаш: Црни вреќи со пари во гепек на македонски функционерЉубомир Периќ – Магаш во интервју за Нетпрес открива како функционирал шверцот со нафта во Македонија во деведесетите години, како била документациски криена стоката и кои политичари го играле главниот збор.

Тој тврди дека на однапред договорено место, црни вреќи со пари ставал во багажник на автомобил на возач на тогашен висок македонски функционер. Објаснува како соработниците од Македонија беспрекорно функционирале во однос на „бизнисот“. Автомобилот го чекал пред „Идадија“. Во интервјуто тој посочува дека парите ги предавал на личниот возач на македонскиот функционер.

Магаш вели дека во Бугарија за шверцот соработувале со цариниците, а во Македонија директно со функционерите од тогашната власт.

Интервјуто со Љубомир Периќ – Магаш може да се види на следниот линк.Статијата е прочитана 3266 пати.

Испрати коментар„Лов“ на танчерки во Полог
Ставрески ги смири тутунарите
Побарувачката на нафта ќе стагнира
Почна судскиот процес за „Детонатор“
Романската државна телевизија отпушта 1.000 вработени
Обама, НАТО и ЕУ остро го осудија убиството на американскиот амбасадор
Изготвен список за изнајмување грчки острови
Хрватска не се брза за влез во еврозоната
ДУИ ќе гласа за владините закони, но не и за бранителите
Свечен прием во седиштето на НАТО по повод 20 години АРМ
Премиерот на Каталонија почнува кампања за независност
Ципрас гледа националистичка реторика во Македонија
Заврши истрагата за смртта на Алјенде
Магаш - Луксузни „мерцедеси“ подарок за македонската врска во шверцот со нафта
Усвоен Законот за доброволно здравствено осигурување
Пуштен во употреба кружниот тек во Ѓорче Петров
Двомесечното бебе Надица замина на операција во Бугарија
Руски кардиолози во посета на „Аџибадем Систина“
САД ја евакуираат дипломатската мисија од Бенгази
Патници од Србија и Косово ќе летаат од „Александар Велики“
Издадени првите две задолжници во износ од 24 милиони денари
ОМД - Охридскиот договор треба да се преиспита
(ФОТО) Убиен американскиот амбасадор во Либија
(ФОТО) НАСА објави снимки од терористичкиот напад во Њујорк
Попоски и Бесими ќе се сретнат со Расмусен
Штрајк во Грција - денеска на ред учителите, лекарите и воените лица
Во два пожари во пакистански фабрики загинаа 128 луѓе
(ФОТО) Демонстрации во Барселона за независност на Каталонија
(ФОТО) Ја надигравме Шкотска, освоивме само бод
Австрискиот канцелар под истрага за корупција
Тргнати бистите на Сандански и Жинзифов од училиштата во Чаир
Шведски новинари ослободени од Етиопија
(ФОТО) Убиствата во Алпите извршени со чешки „скорпион“
Ученик прободен со нож во скопски АСУЦ
Талибанците на Фејсбук се претставуваат како убави девојки
На следните избори ќе гласаат 70.000 граѓани помалку
Северна Кореja ја прифати хуманитарна помош од Сеул
Бесими и Попоски на состанок на Северно-атлантскиот совет
ЕП бара да се најдат одговoрните за грабнувањето на Ел Масри
Критичар на Путин ќе биде исфрлен од Думата
Ракетирана база на НАТО во Авганистан
СДСМ - Аризанов си го покажа вистинското лице
Педесет вработени во Пиварница ќе останат без работа
Информатор за крводарителни акции и на смартфоните
Притворен поранешниот француски премиер Доминик де Вилпен
Бесими - Немаше прекршување на процедурите во Слупчане
Шпанија не сака мешање од ЕУ
Словенечка НЛБ под истрага за зделките на Балканот
(ВИДЕО) Шокантно сведоштво за трговијата со органи на Косово
Иванов со писмо до Обама по повод нападите на 11. септември
Српската Влада го зголеми ДДВ-то и акцизите
Франција не може да ја прифати целата сиромаштија на Европа
Еден загинат при бомбашки напад на полициска станица во Истанбул
Одложена расправата за Законот за бранителите
Едно лице почина во пожар во Мариово
Мохамед ал Завахири ќе посредува меѓу исламистите и Западот
Единаесет години од нападите на 11. септември
ЕУ и понатаму ќе ја контролира независноста на Косово
Фејт прогласи завршуавање на надгледуваната независност
Расмунсен - НАТО нема да ги повлекува трупите од Косово
Рикер - САД останува партнер на Приштина и по целосната независност
Масовна тепачка со шишиња и ножеви во тетовско кафуле
Штетата во „Калдрма“ проценета на 1,7 милиони евра
Истрагата за Смилковци ќе се затвори во октомври
Витаминот Б3 и „супербактеријата“
ДУИ против владините предлози во Собранието
Црна Гора пред Македонија во ЕУ
Талибанците се заканија дека ќе го убијат принцот Хари
Оланд бара време и не отстапува од данок за богатите
Бомба во домот на британско семејство убиено на француските Алпи
Кривична пријава за гостиварка осомничена за трговија со луѓе
Расправата за законот за бранители одложена за попладне
Бензинот поевтинува за два денара, дизелот за еден
Пратениците дочекани со флаери „Законот не проаѓа“
Ромпуј - Црна Гора по Хрватска нова членка на ЕУ
Древната поделба во исламот ги распламтува конфликтите на Блискиот Исток
Престанува надгледуваната независност на Косово
Труп на мртовец исчезнал на пат од Црна Гора за Германија
Лулинг - Немам разбирање за позицијата на Грција за името
Најбогатиот Французин ќе продолжи да плаќа данок во Франција
Македонски компании на саем за автомобилска индустрија во Германија
Продолжува комисиската расправа за Законот за бранителите
Уште две лица починаа од западнонилска треска во Србија
Српската влада ги крати непотребните државни агенции и дирекции
Реџепи - Состојбата на северот нестабилна
Два авиона удриле во јато птици
Путин - Истрагата на ЕК за „Газпром“ е неконструктивна
ЛДП - Десетици милиони евра долг за поврат на ДДВ
Упростена постапката за работници на определено време
Убиениот Британец на француските Алпи работел за воената индустрија
Повторно лов на риба со блинкер на Охридското Езеро
На Словенија и треба половина милијарда евра до крајот на годината
Димовски - Инситуциите функционираат, за разликите ќе се разговара
Малолетник од Струмица создал лажен профил на собраниски функционер
Пожарот од Албанија се проширува и на македонска територија
Малмстром - Хомотестовите се варварски и средновековни
Најмалку 30 лица загинаа во бранот напади во Ирак
Лозарите на предупредувачки протест
(ФОТО) Mузички спектакл за 21 година независност
Иванов - Да ја создаваме Македонија како слободна и демократска земја
Почна изградбата на автопатската делница Демир Капија - Смоквица
Груевски за Си-Ен-Ен - Невработеноста се појави по распадот на СФРЈDOLNO VODNO, 10.09.2012 12:14:12
Znaci li ovoa deka nasata politika i politicarite , padnale na vakvo nivo i sakaat da kazat deka veruvaat na zborivite na ovaa sosema somnitelna licnost koja gi docekala svoite 5 minuti za da blesne vo neocekuvan sjaj? Ako na vremeto , plakjal za da prenesuva, onoa se sto prenesuval, bez da bide voznemiruvan, kolku sega i KOMU mu plakjaat, za da ni raskazuva vakvi prikazni? Interesno e i toa, sto tolku raboti izlevaat od *pod tepih* , bas vo ovie delikatni momenti koga se zataskani bezbroj domasni aferi, eve veke cela godina, pa i od porano. Pi eR fabrikata, odlicno raboti i ovoj pat! Sto e pravo, barem vo ovoa, nadleznite si go *odrzaa zborot*, sto poveke intrigi, terot , strav, za da se dezorjentira narodeciv nas! Sramno i zalno od onie koi go iskoristivaat ovoa maslo za zaprshka !
nono, 10.09.2012 13:28:42
pocna da paga reitingot na -segasna vlada,,,, i sega branko kradel nafta,, ha ha ,,ha ,,nema vrska koga i da e branko ke dojde na vlast ,pa ke pocnete da go falite ,nikogas 20-30cisterni nema da vredat kolku spomenicite ,,lele veke se zboruva za 1 milard evra ,,,pa so tie pari skopje metro ke si napravese i ke stanese metropola ,,,aj caoo
Jana, 10.09.2012 13:59:12
Магаш е обичен лажов (или потплатен човел). Не е ништо точно од неговите изјави во пишани и електронски медиуми. Македонија профитираше од санкциите против Србија. Секоја пратка која доаќаше од Србија во РМ се царинеше со 1% царинска евиденција, додека пак стоките кои доаѓаа од странство во РМ а беа наменети за Србија заминуваа со т.н. царински проследници при што фирмите од Србија мораа да платат провизија 2% од вредноста на стоките или 5% за акцизните производи. За ваквите кршења ембарга кон Србија постојат во ЦУРМ (Царинските испостави низ РМ контролници за евиденција на сите вакви зделки).
bezanec, 10.09.2012 17:07:27
Za kolku pari se prodade,balaknecot za tie raboti e ekspert.
demokrat, 10.09.2012 18:12:46
Samo se cudam do koga ke ja tera ovaa budalastina vladeackata garnitura!? Ajde ako ste tolku polni so tocni podatoci i fakti uapsetego toj visok funkcioner od taa sds partija i da ne go terate ovoj narod kako slep so stap tuku otvorete mu gi vidicite i rabotete zakonito a za toj vas kodos zatvor zosto ne reagiral na vreme tuku vas ve cekal da mu dadete mnogu pari za golem sram. Sram za site sto na ovoj nacin gi resavate odnosite so opozicijata no taka i oni ke se odnesuvaat so vas eden ubav den koga ke se vratat nikoj vecno ne vladee samo revansizmite gi potpaluvate
Petre, 10.09.2012 21:47:22
Ова не е никаква тајна. Во тој период, сите гледавме како одат цистерните исклучиво ноќе и по малку бевме горделиви што помагаме на Србија која беше неправедно санкционирана. И не само нафта, туку се транспортираа и полно други стоки. На пример за еден вагон бетонско железо (20 тони) се плаќаа по 1000 германски марки. Само што тогаш мислевме дека тие пари одат во буџетот а тоа да ти било во приватни џепови.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Ведро

Четврток
Делумно облачно
Макс: 31°C, Мин: 17°C

Петок
Грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) НАСА објави снимки од терористичкиот напад во Њујорк
На годишнината од терористичките напади на 11.септември, НАСА објави фотографии снимени непосредно по нападот врз Светск...
Заврши истрагата за смртта на Алјенде
При истрагата е утврдено дека поранешниот чилеански претседател се самоубил на денот на државниот преврат на 11.сеп...
Кличко ја почна изборна кампања во Украина
Славниот боксер ја почна изборната кампања за општите избори што ќе се одржат на крајот од октомври во Украина...
Талибанците на Фејсбук се претставуваат како убави девојки
Војниците од коалициските сили во Авганистан биле предупредени да бидат многу претпазливи кога „сурфаат“ по социјалните ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |