Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
11.07.2012, 11:56

Мињон: За Грција претставува чест ако го прекине спорот за името

Мињон пред дваесет години ја потпиша петицијата со која се бараше признавање на Република Македонија под уставното име

За Грција денес би претставувало чест ако прекинe со борбата за името која доаѓа од некое друго минато време, вели претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) Жан-Клод Мињон во изјава за Дојче Веле.

Мињон пред дваесет години, како млад француски пратеник ја потпиша петицијата со која се бараше признавање на Република Македонија под нејзиното уставно име. Денес тој не се откажува од потписот и смета дека проблемот со името е „проблем од некое друго минато време“ и за Грција би претставувало чест, ако прекине со борбата која доаѓа од некое друго време.

- Не жалам за мојот потпис, тој се наоѓа веднаш до името на еден голем француски политичар Филип Сеген, кој го почитував и за жал повеќе не е меѓу нас, рече претседателот на ПССЕ, Жан-Клод Мињон.

Според него, проблемот со името на Македонија е борба од некое друго минато време.

- Грција според мене денес има други нешта за кои треба да се грижи наместо за името кое треба да го носи оваа поранешна република од поранешната Југославија, смета Мињон.

Дваесет години по потпишувањето на петицијата за признавањето на Република Македонија под уставното име, тој се уште не може да сфати зошто се уште не може да се реши овај проблем.

- Тоа е неверојатно! Неверојатно и далеку од вистинските грижи на јавното мислење. Искрено, во 2012 година овој проблем изгледа второстепен, изјави Мињон.

Според францускиот парламентарец од редовите на сега опозициската УМП, потребно е да се гледа напред кон иднината.

- Ние сме во 2012 година, и мислам дека треба да се гледа напред. Кога се вози автомобил се гледа и во ретровизорите, но пред се се гледа далеку напред. Не гледаме постојано што се случува назад. Од друга страна сите демократии кои се родени по настаните во деведесетите треба да гледаат напред и да видат како заедно со ЕУ и со сите стари демократии можеме да изградиме подобра иднина за сите народи и да прекинеме да се бориме и караме за толку лоши проблеми или проблеми за кои не постојат причини да постојат повеќе и можеме да се запрашаме дали генерациите на иднината се заинтерсирани за вакви проблеми, вели Мињон.

За ситуацијата на Балканот, претседателот на ПССЕ оценува дека состојбата во регионот отсекогаш била многу кревка и затоа е потреба препазливост. Сепак, Мињон не го крие оптимизмот за земјите од регионот.

- Се разбира дека сум оптимист, а тука се и новите генерации кои пристигнаа, доволно е да се види таа желба за демократија, желба за слобода, за интегрирање. Еден од нашите приоритети треба да биди заедничката изградба на Европа и светот на утрешнината, вели претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) Жан-Клод Мињон.


Статијата е прочитана 1138 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
(ВИДЕО) Измамник земал пари од граѓани лажејќи дека работи во Влада
Тодоровиќ - Ѕидот на Водно беше нестручно изведен
Од сабота сезонски воз до Солун
(ФОТО) Изгоре магацин на „Агроплод“ во Ресен
Басеску ја обвини владејачката партија за тоталитаризам
Ратко Младиќ пренесен во болница
Уште две затворски казни за оружје во случајот „Монструм“
Достапни нови 10,7 милиони евра за македонските компании
Арифи - Дијалогот на високо ниво ќе го раздвижи и граѓанскиот сектор
Вкупно 54 станбени објекти ќе ги обноват фасадите
Казнети 83 фирми со забрана за работа на отворен простор
Можни катастрофални промени на времето
Шестмина алпинисти загинаа на Монблан
„Пежо-Цитроен“ ќе укине 8.000 работни места
Стапува во сила забраната за движење на скутерите
Пoради поплавите во Кина евакуирани 200.000 луѓе
Изгоре борова шума во Осломеј
Cончево и многу топло
(ФОТО) МПМ добитник на награда за филантропија
Владата препорачува работно време од 7 до 15 часот
Пешевски - Решението е во програмата на Владата
Полицискиот синдикат со вода ќе ги разладува своите колеги
Берлускони подготвува камбек
Државната матура положена со просечна оценка 3,10
ДОМ - Природата ја казнува ароганцијата на капиталот
Кај Старо Градско пронајдени гранати од Првата светска војна
Затвореник им избега на полицајци во Куманово
Се самоуби сопственикот на рестораните „Кај Злате“
Лагард - ММФ не е вреќа со пари само за Европа
(ФОТО) Кавадарчанец освои бронза на натпревар за генијалци
Франсоа Оланд е за Европа со различни брзини
За инцест - седум години затвор
Бучавата го зголемува ризикот од срцев удар
Летаа покриви на училишта, градинки и домови во Штип
Нападнат лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во Битола
Индија сака посилна соработка со Македонија
Јолевски - Македонија е подготвена за подобрување на односите со Грција
Земјината популација надмина седум милијарди луѓе
Седумнаесет години од геноцидот во Сребреница
Почина девојче од Финска од прекумерно конзумирање вода
Вдовицата на Арафат ќе поднесе тужба во Франција
Министерот Попоски ќе се сретне шефот на индиската дипломатија
„Анонимните“ објавија податоци на стотици педофили
Пад на ценaта на нафтата на светските берзи
Cончево и многу топло
Повредени 27 припадници на АРМ во сообраќајка
(ФОТО) Се урна потпорен ѕид на Водно, жителите на зградите евакуирани
Ставрески
Минималец за земјоделците од 8.080 денари
Потпишан договорот за српска влада
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Сто милиони денари за 550 нови вработувања
Браќата молчат зошто претепаа тетовец до смрт
Жена убиена во центарот на Струга
Нов контингент на АРМ замина во Авганистан
Тревога за топлотен бран во 10 града
Николиќ - Потребен е консензус за Косово
Сметка за телефон од милион долари
Струен удар усмрти 21-годишна девојка
Стo милиони евра достапни за македонските компании
Девојче повредено од скутер на плажа во Струга
Британците читаат на Интернет, Германците во весници
Австрија и Словачка ќе лобираат за преговори
Братоубиство во сервис за миење возила во Скопје
Солунскиот градоначаланик го критикува Груевски
Приведени осомничените за нападот врз тетовецот Стерјоски
Лајчак и Шпинделегер во посета на Македонија
Шпанија доби помош од 30 милијарди евра
Уставниот суд го потврди отстранувањето на Трајан Басеску
Изминатава година најтопла во историјата на САД
Времето сончево и многу топло
(ФОТО) „Среќни Вести“ на Јовица Митиќ му донесе стан во Скопје
Откриена криминална група која фалсификувала документи
(ФОТО) Трајановски ги (о)лади скопјани
Попоски - Идејата за балкански Бенелукс нема основа
Арифи - Евроинтеграцијата е значајна за развој на регионот
Новата грчка влада и Кипар се можност за исчекор
Цветковски - Ме исклучија од партијата но останувам социјалдемократ
Бериша - Соседите да се ослободат од антиалбанската доктрина
Момче повредено од скутер на плажа во Струга
„Тигарот“ Игор Спасов на судење во Апелација
Во Аеродром се легализираа уште 150 објекти
НЛБ Тутунска банка најдобра банка во Македонија за 2012 година
Тадиќ - Ракувањето со Хашим Тачи беше симболично
Опозицијата не дојде на координација кај Велјаноски
Грчкиот парламент и изгласа доверба на новата Влада
Нова Бела книга на одбраната за 20 години од формирањето на АРМzimbakov, 11.07.2012 12:46:32
OD OVOJ KOMENTAR PO DOBAR ZDRAVJE BRAWO I RESPEKT ZA PARLAMENTARECOT NO PO MOE MU FALI USTE HRABROST DA TRESNE NA MASA I DA KAZE NA GRCITEDEKA RAZGOVORI ZA METO ZA OVAA ZEMJA SVETA NEMA POVEKE .E TOGAS KE GO POLOZI ISPITOT KAKO POLITICAR SO NAJ DOBRA OCENKA .
Fani, 11.07.2012 13:26:33
Ubavo kazano !Nie ova go znaeme dolgi 20 godini...Soberete hrabrost i kazete im go toa na grcite...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 34°C

Ведро

Четврток
Делумно облачно
Макс: 38°C, Мин: 17°C

Петок
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови Вари
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...
(ФОТО) Награден стрипот „Волшебното катче на Цане“ на Тхе Мичо
Еден од најдобрите македонски стрип цртачи, беше награден со специјалната награда во чест на Миодраг Величковиќ – Мивел,...
(ФОТО) Кавадарчанец освои бронза на натпревар за генијалци
Ѓорѓи Шемов се натпреваруваше со научен труд од областа на заштитата на животната средина...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |