Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
26.12.2012, 13:24

Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул

Тимскиот шеф на шампионот во Формула 1 ја нагласува посветеноста на персоналот за третата двојна круна годинава

Тимскиот шеф на Ред бул, Кристијан Хорнер, вели дека атаката врз титулата во Формула 1 во 2012 година го мобилизирала неговиот персонал повеќе од кога и да е претходно. Себастијан Фетел и Ред бул на крајот ја испорачаа третата двојна круна во низа, но дури откако излегоа на крај со Фернандо Алонсо во острата битка што потраја до последните кругови од сезоната. Во првата половина од годината Ред бул често пати се наоѓаше во незавидна положба додека Мекларен уживаше во периоди на доминација, а напред беа и тимовите како Лотус и Мерцедес.

„Тие секогаш работеле напорно, но годинава сметам дека беше убедливо најтешкиот предизвик за нас“, се осврна Хорнер на својот персонал. „Ова беше најтешкиот шампионат и во конкуренција на конструктори и кај возачите, бидејќи моравме навистина да се бориме за да се вратиме во врвот. Токму тоа ја прави титулата уште повредна од многу аспекти“.

Хорнер нагласува дека персоналот на Ред бул во 2012 година отишол подалеку од своите должности, повеќе од кога и да е порано.

„Персоналот го жртвуваше своето слободно време далеку од дома, од семејствата и од пријателите. Тоа беше посебно забележливо во Милтон Кинс“, вели тој. „Причината поради која овој тим е толку успешен е поради духот во екипата. Начинот на кој ние работиме како тим, начинот на кој работиме како една целина. Има толку многу херојски приказни годинава за луѓе што испорачаа повеќе од тоа што беше побарано од нив за да се извлече максимумот од болидот, да се усогласат компонентите за конкретната патека, да се обезбеди развој во воздушниот тунел, да се остварат сите тие цели. Тоа што ќе го видите в недела попладне е само мал процент од тоа што е вклучено во гранпри-тимот. Овој шампионат и оваа тројна круна никогаш не би можеле да се замислат без посветеноста на персоналот“.


Статијата е прочитана 168 пати.


Испрати коментарГодина во знакот на Тодор Гечевски
Ѓаволски тешка победа на Јунајтед
Ибрахимовиќ повторно најдобар во Шведска
Попов се повреди на мечот со КПР
Ибраими македонски фудбалер на годината
Фетел спортист на годината во Европа
Шарлот го претрпе 16.пораз по ред
УЕФА ги обжали своите казни за Србија и Англија
Надал не игра ни во Абу Даби
Тестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 0°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 3°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ФОТО) Нема квалитетен воздух, нема живот
Здружението на граѓани „Гоу грин“ и средношколци маршираа по улиците против неодговорниот однос на надлежните и индустри...
Каде за Нова година?
Угостителите и локалите нудат се' и сешто, но, сепак, примарна задача ќе биде да не останете шворц до наредната плата. В...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |