Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
04.04.2012, 14:38
Транссексуалка вратена во изборот мис на Канада„Организацијата Мис јуниверс ќе и овозможи на Џена Талакова да се натпреварува на изборот за мис на Канада 2012“, пишува во соопштението.

Џена Талакова, една од финалистките за избор на мис на Канада, која е елиминирана од конкуренција, зашто е откриено дека е родена како момче и се подложила на операција на промена на полот, според последната одлука, сепак, ќе може да се натпреварува.

И покрај фактот дека официјалните лица од организацијата ги демантирале тврдењата оти Џена ја дисквалификувале поради промената на полот, на која се подложила во младоста, туку дека дамата е дисквалификувана зашто го лажела жирито, сега ја смениле одлуката.

Мајкл ди Коен, извршен претседател и специјален советник на Доналд Трамп, им испратил на медиумите соопштение во кое пишува дека Џена Талакова, сепак, ќе се натпреварува.

„Организацијата Мис јуниверс ќе и овозможи на Џена Талакова да се натпреварува на изборот за мис на Канада 2012“, пишува во соопштението.

Денис Давила, директор на организацијата. Тој рекол: „Девојките имаат право да ги менуваат фактите што ќе ги напишат првично на пријавата. Така сторила и госпоѓицата Талакова, а тоа не е редок случај. Во нашата организација не постои дискриминација и нашиот потег оди во прилог на тоа тврдење“.

По протерувањето на Талакова од понатамошното натпреварување, организаторите наишле на големо неодобрување од јавноста, публиката и обожавателите, а повеќе од 20.000 луѓе потпишале онлајн-петиција Талакова да се врати на натпреварувањето.

Статијата е прочитана 1980 пати.

Испрати коментарВелигденски концерт во топла атмосфера, но со многу дилеми
Премиера на „Генетика на кучињата“
„Хамлет машина“ и „Човек во ходникот“ на „Танц-фест“
Почина креаторот на „Порше 911“
„Црно енд бело Србија“ во МСУ
Промоција на „Сите тие краеви“
Драгана Мирковиќ донираше 5.000 евра на фондацијата „Тоше Проески“
Овации за холандските танчари на „Танц фест“
Кумановскиот бенд СИЗ во живо на Стотројка
Хју Грант ја прекинува актерската кариера
Вечерва голем Велигденски концерт
Кемал Монтено мора на трансплатација на бубрег
(ФОТО) „Џез и мода“ во амбасадата на САД
Ќе добијам уште еден автомобил
Пронајден најстариот жичан инструмент
Денеска сончево и потопло време
Модниот викенд стана модна недела
„Џек и Џил“ убедливо најнаграден филм со Златни малини
Среќни вести од трите дневни весници за кумановци
Американец доби 640 милиони долари на лотарија!
Пуштена во продажба монографијата „30 години Скопски џез фестивал“
Уметнички дела со моторна пила
Почнува летниот возен ред на жичницата „Милениумски крст“
На „Новинарите пеат“ ќе настапат 15 новинари
Времето денеска- Облачно и дождливо
Шпанските проститутки им го ускратуваат сексот на банкарите
Отворен новиот трговски центар на Mr.Bricolage во Скопје
Марко Коловски и Питер Шепард добитници на наградите на СОКОМ
Наградата „Роман на годината“ врачена на Снежана Младеновска-Ангелков
После 30 години игри на среќа, конечно добив автомобил
Џејн Фонда ќе ја глуми Ненси Реган
Скандинавците пијат нездраво
Аукција на дела од Малиот битолски Монмартр
Денеска свечено ќе биде врачена наградата „Роман на годината“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |