Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
13.10.2012, 11:49
Селекторот Јаневски го призна поразотТој им се заблагодари на навивачите за одличната атмосфера, и како што рече, жали поради тоа што неговите избраници не им возвратија со добра игра и позитивен резултат

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Чедомир Јаневски на прес-конференцијата веднаш по синоќешниот натпревар со Хрватска го призна поразот на неговите избраници и како заслужена ја оцени победата на гостинската селекција.

- Се подготвувавме напорно, имавме желба да се претставиме со добра игра пред полниот стадион, но против себе ја имавме силната Хрватска која докажа дека има добар состав и заслужено победи. И покрај нашето водство, не успеавме да ја повториме нашата игра од Загреб, правевме грешки во одбраната по кои примивме голови, а такви грешки на вакви натпревари не би требало да се случуваат, рече Јаневски.

Тој им се заблагодари на навивачите за одличната атмосфера, и како што рече, жали поради тоа што неговите избраници не им возвратија со добра игра и позитивен резултат.

Хрватскиот селектор Игор Штимац беше самоуверен и изрази задоволство од прикажаното на „коцкестите“.

- Сосема заслужено победивме, игравме подобро, ја имавме контролата на играта и кога бевме во негатива. Хрватските репрезентативци покажаа дека имаат квалитет да го носат националниот дрес и дека тоа го заслужуваат, изјави ШтимацСтатијата е прочитана 884 пати.

Испрати коментарХ��т-трик на Металург во Лигата на шампионите
Ѓоковиќ со чудесен пресврт до трофејот во Шангај
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Мареј против Ѓоковиќ за тронот во Шангај
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
Вебер ја освои пол позицијата во Кореја
МЗТ бара полна сала за нова победа
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска
Алонсо зашеметен од Ред бул
(ФОТО) Хрватски навивачи во Скопје
Антиќ и Мекејлеб почнаа со победа
Едуардо - Ова е наше најтешко гостување
Момент за вистината за фудбалерите
Адеми ги избра „коцкестите“, Македонија втора опција
Коби најави пензионирање за две години!
Армстронг одново на столбот на срамот
Калтенборн прва жена шеф на Ф1-тим
МВР со посебни безбедносни мерки пред мечот со Хрватска
Шест гола на Лазаров против Сагунто
Вардар казнет со два натпревара без публика на домашен терен
Хрватските хулигани најавуваат доаѓање во Скопје!
Фудбалерите бараат максимална поддршка
Штимац - Во Скопје потешко од Белгија
Сточиков под истрага за напад врз новинар
Вардар про му се реваншира на Извиѓач
Убедлива победа на Барселона против Далас
Антиќ ограбен во Атина
Тони Надал - Федерер е подобар од Рафа!
Јаневски бара бодови, макар и со послаба игра
Болт ќе ги брани медалите во Рио
„Убиецот“ му се извини на Федерер
(ФОТО) Прв тренинг на македонската репрезентација пред натпреварот со Хрватска
Штимац - Свесни сме за незгодноста на Македонците
Хрватските хулигани нема да го видат Скопје
За Интер 220. миланско дерби
Илиевска со бронзен медал на Медитеранскиот шампионат
Пандев му донесе победа на Наполи
Меси 2, Роналдо 2
МЗТ Скопје поразен во Подгорица
(ФОТО) Вардар падна во Тетово
Илиевски и Цедевита паднаа во Сплит
Арената распродадена, Хрватска ја очекува пекол на „Филип Втори“
Осум гола на Лазаров во Целје
Триумф на Фетел во Сузука
(ФОТО) Металург го преслуша и Горење
Победи на Челзи и Манчестер Сити
Пол позиција за Фетел на Големата награда на Јапонија
Металург загреан за Горење
Пандев и Наполи надиграни во Ајндховен
Лазовски - Неуспехот во Венецуела беше пресуден за оставката
Ракометарките одиграа нерешено со Црна Гора
Кираџиев единствен македонски претставник на СП во полумаратон
Лазовски се повлекува од кошаркарската репрезентација
Нексе добра поука за Горење
Вардар казнет со 10.000 евра
Ставрев ќе го суди мечот Русија - Азербејџан
Балотели им ја скрати радоста на „милионерите“
Тодоров задоволен од победата, но не и од играта
Металург поразен од Нексе
Втора победа за МЗТ Скопје во АБА лигата
Финансиска полиција го „чешлаше“ Наполи
Светската лига во ватерполо без Македонија
Македонија падна седум места на ФИФА листата
Карабатиќ негира дека се обложил на мечот под истрага
„Металците“ не го потценуваат Широки
БАТЕ Борисов непријатно изненадување за БаернGoran, 13.10.2012 15:47:04
Nikakva strategija, nikakov trener.... Dajte bre lugje donesete nekoj normalen da gi stavi vo red ovie igraci... Go unistivte fudbalot vo Makedonija!
sportist, 13.10.2012 19:16:00
Gorane ne e problem vo trenerot, strategijata.Bese Katanec, ne cinese, bese Tosak, ne cinese, sega e Janevski, ne cini. Pa ne moze samo trenerite i nivnite strategii da ne cinat! Ne ne biva be covek! Nie nemame fudbal. Nemame sport voopsto, isklucok rakomet, i so ponekoj *blesok* na nesto nepredvideno, koj mnogu kratko trae. Toa e realnosta, nie nemame pari za sport, nemame ligi kade bi se razvival toj sport. Drugo bese vremeto vo YU, jaki ligi, dobri skoli so strucni treneri i lica koi rabotea so site kategorii, finansiski se bese potkrepeno na edno razumno nivo.Funkcionirase.Imavme fudbal,kosarka,odbojka na zavidno nivo na sojuznite ligi, no i Vtorate sojuzni ligi pa bi rekol i republickite bea podobro organizirani i poprofesionalni od denesnive nasi postoecki ligi. Nasiot sport izgleda tragikomicno i za zal bez perspektiva.Kolku lugje odat da gledaat sport? Rodnini i prijateli, pogotovo na fudbal.Toa se kazuva.Taka sport ne se razviva.Toa e vistinata, ja prifatile nie ili ne.
robinhud, 13.10.2012 20:03:51
DA NE SE ZALAZUVAME TOA E KAPACITETOT ,NE SE PRAVETE SITE STRUCNJACI,I MURINJO DA E TRENJER SO KOI IGRACI GOSPODA ,PRVO NEMAME MENTALITET ZA FUDBAL TREBA DOBRA LIGA A NE KLOSARI SAMO TEPACKI I NAVIVACI A IGRACKI KADAR NULA,TALENTITE BEGAAT OD DRZAVATA OTI NE IM POMOZVA A KOGA KE STANE USPESEN TOGAS SITE TRCAAT PO NEGO I NOVINARITE ODMA KAZUVAAT TOJ E OD MAKEDONIJA OD TOA I TOA MESTO ..BLA BLA BLA. SE DODEKA IM TREBAAT NIM ,NE GO BIVA TAKA TOA,SEGDE IMA TERNING SKOLI I NA DECATA NE IM ZEMA KLUBOT PARI ZA TRENINZI .A KAJ NAS SITE GLEDAAT PRVO DA PLATIS PA POSLE KO TE JEBE...KE IGRA SINOT NA TOJ I TOJ OTI TATKO MU E TOJ....E MOI ZEMJACI....I MESI DA IGRA ZA NAS NE E DOVOLNO SE E EBI VETER A TRENJEROT SI E DOBAR NEMOZE DA SE NAPRAVI OD BAMJA AJVAR ALOOO...
zz, 14.10.2012 08:39:51
ah toj xari samo toj go zapusti fudbalot.i zato nasive mozat da odigraat samo 30 minuti a potoa ja gubat krvta vo mozokot i zaboravaat sto se dogovorile.ili ne znaat sto pravat letaat vo prazno.ako imas votstvo od 1 gol namesto da baras golovi od kontre ovie nasive ostanaa vo formacija da ja napadnat hrvacka. i tuka e greskata ama ima vreme ke naucat kako i da e i drugiov precedatel na ffm treba da go razresite sto pobrzo za podobar fudbal barem taka velevte site a problemot ne e ffm tuku mentalitetot na igracite,.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (25)
Сомневање во лојалноста на Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |