Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
07.04.2012, 14:42
Ватерполистите не се пласираа на ОИМакедонија ноќеска беше поразена од Шпанија со 11:7 во четвртфиналето од квалификацискиот олимписки турнир во Едмонтон, Канада

Македонската ватерполо репрезентацијата не успеа да направи подвиг и да стане првата македонска селекција која во екипен спорт обезбедила учество на едни Олимписки игри. Македонија ноќеска беше поразена од Шпанија со 11:7 во четвртфиналето од квалификацискиот олимписки турнир во Едмонтон, Канада.

Нашата репрезентација добро го започна натпреварот и по водството на Шпанците од 1:0, избраниците на селекторот Сашко Поповски постигнаа 3 голови, а резултатот по првата четвртина беше 3:2 за Македонија.

Втората и третата четвртина Шпанија ги доби со 3:0 и 3:1, разлика што се покажа како решавачка за конечниот победник. Последниот период заврши нерешено 3:3.

Ноќеска се одиграа и другите три четвртфинални дуели по кои пласман на ОИ обезбедија Црна Гора, Романија и Бразил.

Постигнати резултати во четвртфиналната фаза на турнирот во Едмонтон: Македонија - Шпанија 7:11, Црна Гора - Турција 19:6, Романија - Бразил 19:8 и Грција - Канада 10:6.

Вечерва Македонија против Бразил од 22 часот и 20 минути ќе разигрува за пласман од 5 до 8 место.

Статијата е прочитана 306 пати.

Испрати коментарКрај на олимпискиот сон за ракометарите
Унгарски комплекс без крај
Шпанските екипи доминираат во Лига Европа
Ватерполистите на чекор до Олимпијадата
Унгарски клуч за олимписките порти
Македонско знаменце во собата на Федерер
Македонија немоќна против Црна Гора
Вардар и Работнички без предност во реваншите
Челзи и Реал ја комплетираа полуфиналната четворка
Романците не' оддалечија од Лондон
Македонија одбројува до Гетеборг
Либанец постигна 113 коша!
Фени индустри на фајнл форот во Балканската лига
Металург и Вардар Про се избегнаа во полуфиналето на СЕХА лигата
Џејмс и Ентони со сезонски рекорди
Баерн и Барселона во полуфиналето на ЛШ
Замина легендарниот голгетер Џорџо Киналија
Победа на македонските ватерполисти против Холандија
Ѓоковиќ - Го играм мојот најдобар тенис досега
Македонските ватерполисти поразени од Грција
Ракометарите неуверливи пред Гетеборг
Брајант донесе победа за Лос Анџелес Лејкерс
Фени и МЗТ на една победа до финалето во плеј-офот
Само бод за Манчестер Сити против Сандерленд во Премиер лигата
Овации за Фишер во „Стејплс центар“, Оклахома ги доби лејкерси
Милан и Барселона тактички, Баерн подобар во гости
Оклахома не запира, нова вечер за паметење на Брајант
Денис Родман банкротирал и е тешко болен
Реал пресилен за А��оел (0:3), Челси со гол предност пред Бенфика
Одредени двојките за четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони
Раниери доби отказ од ИнтерHokej na treva, 08.04.2012 08:19:50
Otpadnaa rakometarite, otpadnaa vaterpolistite, a so koi natprevaruvaci i vo koi sportovi ce odime nie na OI . Mozebi so fudbalerite na Haralampie, ili najdobro so oaa nasa jaka ekipa na hokej na treva? Pa neli toa ni e nacionalen sport?Site ne zamajuvaat kako da paseme treva

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |